HABER
Giriş Tarihi : 27-03-2020 19:42   Güncelleme : 27-03-2020 19:42

BAKAN KOCA: 17 İNSANIMIZ DAHA HAYATINI KAYBETTİ

BAKAN KOCA: 17 İNSANIMIZ DAHA HAYATINI KAYBETTİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kuruluyla gerçekleştirdiği toplantının ardından basın açıklaması yapıyor. Bakan Koca, "Son 24 saate 7 bin 533 test yapıldı. 2 bin 69 pozitif vaka tespit ettik. Toplam vaka sayımız 5.698 oldu. Toplam can kaybımız 92'yi buldu" dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Bilim Kuruluyla gerçekleştirdiği toplantı sona erdi. Bakan Koca toplantının ardından koronavirüsle ilgili basın açıklaması yapıyor. Bakan Koca’nın açıklamalarının satır başları şöyle; Yaşadığımız günler örneğini bildiğimiz günler değil. 10 Mart'tan bu yana Türkiye'de hayat değişti. Türkiye insanını korumak için elinden gelen her şeyi yaptı. Dünya virüsün ortaya çıkmadığı güne dönemez. Önümüzdeki günler istesek de istemesek de farklı olacak. Bu tehlikeden uzak durmanın bir yolu yok mu? Elbette var. Hayat tarzımızda geçici değişikliğe gitmek. En çok sosyal ortamda bulaşıyor. Temas kesildiğinde virüsün önü kesiliyor. Bugün Bilim Kurulumuz ile belki de en önemli toplantımızı yaptık. Hastalığın yayılmasına karşı daha ileri tedbirlere ihtiyacımız var. En önemli tedbir olan izolasyonu hastalığın yayılmasına karşı prensip haline getirin. Sosyal hareketlilik en alt düzeye inmelidir. Sosyal hayat buna göre düzenlenmelidir. İnsanlar birbirleriyle mümkün olduğu kadar az karşılaşmalıdır. En önemli konu sokakta geçirilecek zaman kısıtlanma. Bizim teması en aza indirecek bir hayata ihtiyacımız var. Hareketliliği olabildiğince azaltmak gerekiyor. Virüsün şehirden şehre taşınmasına set çekmek. Bilim Kurulu'nun 83 milyon için önerdiği tedbir geçici bir hayat tarzıdır. Artık yeni bir mücadele yöntemi hayata geçiyor. Hastalığın önünü keseceğimize inanıyorum. Bugün Bilim Kurulumuzun aldığı kararları Sayın Cumhurbaşkanımıza arz ettim. Hastalığa dair verileri her gün yayınlayacağımızı açıklamıştık. Bugün itibariyle güncellenerek her akşam açıklanmış olacak.

TOPLAM VAKA SAYISI 5.698, KAYIP SAYISI 92 Son 24 saate 7 bin 533 test yapıldı. 2 bin 69 pozitif vaka tespit ettik. Toplam vaka sayımız 5.698 oldu. Toplam can kaybımız 92'yi buldu.