YEREL
Giriş Tarihi : 31-03-2020 09:29   Güncelleme : 31-03-2020 09:29

SINAVA GİRECEKLER KARARDAN MEMNUN

SINAVA GİRECEKLER KARARDAN MEMNUN

 MÜSLÜM DEMİRTAŞ 

 Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüsü ülkemizde de görülmesinin ardından önlem ve tedbirler arttırılmaya devam ediyor. Virüse karşı alınan önlem ve tedbirler kapsamında KPSS ve YKS sınavların ertelenme kararı alınmasından sonra söz konusu sınavlara girecek adayları mutlu etti.

ÖSYM sınav takviminde 19 Temmuz 2020 de yapılması planlanan KPSS sınavının 6 Eylül 2020 tarihine ertelenmesini değerlendiren Elazığlı öğrenciler sınavın ertelenmesinin yerinde bir karar olduğunu ifade etti.

‘’BİNLERCE KİŞİNİN AYNI GÜN SINAV SALONUNU DOLDURMASI BÜYÜK RİSK’’

Salgının ne zamana kadar devam edeceği belirsiz olduğunu dile getiren KPSS öğrencisi Zeynep Selva Battal,’’Son zamanlarda COVİD-19 salgının ülkemize de yayıldıktan sonra yetkililer bu süreci en az zararla atlatmamız için gereken her türlü tedbirleri almaya devam ediyor. Salgının ne zamana kadar devam edeceği ise belirsiz. Bu yüzden alınan önlemler kapsamında salgının yayılmasını önlemek amacıyla sınavların ertelenme kararının yerinde bir karar olduğunu düşünüyorum. Binlerce kişinin aynı gün farklı sınav salonlarında bulunması büyük tehdit oluşturacaktı. Yetkililerin verdiği sınav erteleme kararlarının mantıklı olduğu kanısındayım.’’ diye ifade etti.

‘’ELAZIĞ’DA İKAMET EDENLER İÇİN DAHA İYİ BİR KARAR OLAMAZDI’’

Salgından önce depreminde derslerini etkilediğini savunan Fırat Üniversitesi Öğrencisi Mesut Aşan,’’Korona Virüsten önce 24 Ocakta yaşanan depremden dolayı derslerimizden geri kalmıştık. Şimdi de virüsten dolayı okul ve dershaneler geçici bir süre ile tatil edildi bu süreçte sınava girecek öğrenciler olarak derslerden geri kalmamız olağan bir durum. Önlem amacıyla ÖSYM’nin verdiği KPSS sınavının erteleme kararı doğru bir karar oldu. Özellikle Elazığ’da yaşayanlar için daha iyi bir karar olamazdı. Çünkü Elazığ’da depremle birlikte derslerden geri kalan bir sınav adayının diğer bir şehirdeki sınav adayı eşit şartlarda sınava hazırlanmış olmazdı. Sınavın ertelenmesi güzel oldu bu süreçte bizde geri kaldığımız konuları bitirmeye çalışacağız ve sınav zamanına kadar hazırlanmış olacağız. ‘’ diye ifade etti.

Ülke olarak refaha ermek için gerekli bir tedbir olduğunu belirten Fırat Üniversitesi öğrencisi Yusuf Özdağ, ‘’Ülkemizin ve yarınlarımızın huzura ermesi için sınavların ertelenme kararı çok doğru ve yerinde bir karar. Yarınlarımızı sağlık, huzur ve güvende geçirmemiz için bugünlerimizden harcamak gerekiyor. Ülke olarak refaha ermek için gerekli ve yerinde bir karar olduğunu düşünüyorum. ‘’ dedi.

Öte yandan 20-21 Haziran tarihlerinde yapılması planlanan YKS sınavının COVİD-19 salgınına karşı alınan önlemler kapsamında 25-26 Temmuz tarihlerine ertelenmesini değerlendiren Elazığlı öğrenciler, karardan memnun olduğunu ifade ettiler.

‘’SAĞLIĞIMIZIN TEHLİKEYE ATILMAMASI DAHA İYİ OLDU’’

Sınavın ertelenmesi evde çalışarak daha fazla süre tanındığını belirten Elazığlı YKS öğrencisi Ceren Yıldırım,‘’Sınavın ertelenmesi iyi oldu. Elazığlı olarak deprem ve virüsten dolayı ciddi anlamda boşluğa düştük. Okul ve dershanelerin tatil edilmesinden dolayı ders çalışamadık bile. Sınavın ertelenmesiyle evde çalışarak daha fazla süre tanınmış oldu. Bu şekilde eksiklerin tamamlanacağını düşünüyorum. Süre kazanmamız iyi ama sağlığımızın tehlikeye atılmaması konusunda daha önemli. Elimizden geleni yapacağız.’’diye ifade etti.

‘’EK PUAN İSTİYORUZ’’

Elazığlı öğrenciler olarak ek puan istediğini belirten Elazığlı YKS öğrencisi Baran Bozay,’’Bu yıl birçok doğal afet derslerimizi etkiledi. Önce 24 Ocaktaki deprem ders çalışmamıza engel oldu. Şimdide Korona virüsü okul ve dershanelerde eğitim görmemize engel oldu.Bu durumdan şikayetçiyiz ve Elazığ öğrencileri olarak ek puan istiyoruz.’’dedi.

‘’BİRÇOK KONU EKSİĞİMİZ VARDI’’

Sınav tarihinin uzamasının iyi olduğunu belirten Elazığlı YKS öğrencisi Nurullah Güneş,‘’Virüse karşı önlem amacıyla alınan YKS sınavının ertelenmesi kararı iyi oldu.Zaten biz depremden dolayı da bir süre okula gidemedik. Bununla birlikte birçok konu eksiğimiz vardı. Sınav tarihinin uzaması bizim açımızdan iyi oldu.’’diye ifade etti.