YEREL
Giriş Tarihi : 31-03-2020 09:31   Güncelleme : 31-03-2020 09:31

VALİ KALDIRIM: ELAZIĞ KURALLARA UYUYOR

VALİ KALDIRIM: ELAZIĞ KURALLARA UYUYOR

Dünyaya yayılan ülkemizde ve ilimizde de görülen koronavirüs salgınına karşı ülkemizde ve ilimizde gerekli tüm önlemlerin alındığını belirten Vali Çetin Oktay Kaldırım” Virüsün bulaşması genellikle temas ile oluyor. Bunu önlemek içinde herkesin Sağlık Bakanlığımızın açıkladığı önlemleri dikkate alması ve buna uyması gerekiyor. Biz de ilimizde gerekli tüm önlemleri alarak uygulamaya koyduk. Vatandaşlarımızın çok büyük bir bölümünün alınan önlemlere uyduğunu görüyoruz. Virüs salgınını hep birlikte kararlı bir davranış sergileyerek atlatacağımıza eminim.” Dedi.

Salgının ülkemizde görülmeye başlaması ile birlikte ilimizde Pandemi Kurulu oluşturulduğunu ve bu kurulun aldığı kararlara kamuoyu ile paylaştıklarını ve vatandaşların da buna uygun hareket etmelerini istediklerini belirten Vali Çetin Oktay Kaldırım şunları söyledi;

“Virüsün temasla yayılmasını önlemek amaçlı olarak Sağlık Bakanlığımızın aldığı kararlar eksiksiz bir şekilde ilimizde de uygulanmaktadır. Salgında özellikle yaşlılarımızın bağışıklık sistemlerinin düşük olması bu vatandaşlarımızın riskini artırmaktaydı. Bu nedenle 65 yaş üstü vatandaşlarımız ile kronik rahatsızlıkları bulunan vatandaşlarımızın dışarı çıkışları yasaklandı. Bu vatandaşlarımızın her türlü ihtiyacı Vefa Sosyal Destek Grubu tarafından karşılanıyor. Vatandaşlarımızın hem kendi sağlığı, hem de tüm toplumun sağlığı için evde kalmaları ve alınan tedbir kararlarına uymaları yönünde, polis ve jandarma ekiplerimiz vatandaşlarımıza; mesire ve piknik alanlarında anonslarla uyarılarda bulunmaya devam ediliyor.

Vatandaşlarımızın toplu olarak görüldüğü alanlara önce tedbir getirdik. Ardından burada ki hareketlilik devam edince farklı kararlar aldık. Bu mekânlardan biri olan Kapalıçarşı için Kapalı Çarşı yönetimiyle alınan ortak karar sonucu Koronavirüs tedbirleri kapsamında Kapalı Çarşı geçici süreliğine kapatıldı. Yine PTT binamız da tadilata alındı. Hazar Gölü kıyısında ve Harput ile diğer ören ve mesire alanları kapatıldı. Bilindiği gibi şehirlerarası seyahat kısıtlaması getirildi. Biz de ilimizde bu yönde karar aldık.

Mesai bitiminde ailelerini riske atmamak adına hastaneden evlerine gitmek istemeyen sağlık çalışanları için Fırat Üniversitesi yerleşkesi içerisinde bulunan Harput Öğrenci yurdu tahsis edildi. Öğrenci yurdunda sağlık çalışanlarımızın daha rahat bir ortamda dinlenebilmeleri için tüm tedbirler alınarak yaşam konforu sağlandı.

Şehrin giriş ve çıkışlarında vatandaşlarımız sağlık ekipleri tarafından kontrol ediliyor. Herhangi bir olumsuzluk durumunda gerekli müdahaleler yapılıyor.

Elazığlı vatandaşlarımızın büyük bir oranda alınan önlemlere uyduklarını görmek bizi mutlu ediyor. Önceki gün yaptığımız Evde Kal çağırısına çok büyük bir katılım sağlandı. Biz bu salgını birlikte alınan önlemlere uyup uygulayarak yeneceğimizi bilmemiz gerekiyor. Biz bu konuda Pandemi Kurulu olarak gerekli önlemleri alacak ve bunu vatandaşlarımız ile paylaşacağız.Vatandaşlarımız da bu kararlara uyacak ve salgını en az kayıpla aşacağız.

Devletimiz güçlüdür ve her türlü önlemleri almış almaya da devam etmektedir.Vatandaşlarımız da bu önlemlere uyarak hayatlarını devam ettirmeleri durumunda ülke olarak şehir olarak bu sıkıntıdan da kurtulacağız. Yeterki kararlı olalım ve tedbirleri , önlemleri ihlal etmeyelim.”