YEREL
Giriş Tarihi : 24-04-2020 10:09   Güncelleme : 24-04-2020 10:09

RAMAZAN AYI KISITLAMALARI VATANDAŞI ZORLAYACAK GİBİ

RAMAZAN AYI KISITLAMALARI VATANDAŞI ZORLAYACAK GİBİ

MÜSLÜM DEMİRTAŞ

Korona Virüs salgını nedeniyle ülke genelinde olduğu gibi Elazığ’da da önlem ve tedbirler alınmaya devam ediyor. Bu kapsamda Elazığ İl Hıfzıssıhha Meclisi tarafından Ramazan ayının başlamasıyla yeni kararlar alındı. Açıklanan kararlar arasında Ramazan ayı ile birlikte saat 20.00 ila 06.00 arasında dışarı çıkmanın yasaklanması Elazığlı vatandaşları zorlayacak gibi görünüyor. İl Hıfzıssıhha Meclisi’nin Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım başkanlığında yaptığı toplantıda alınan kararları değerlendiren Elazığlı vatandaşlar, alınan kararın sağlık açısından yerinde bir karar olduğu fakat Ramazan ayının zor geçeceğini ifade ettiler.

‘’ZAMANLAMA YANLIŞ AMA KARAR DOĞRU’’

Sokağa çıkma sınırlandırması kararını daha önce vermiş olsalardı salgının bu kadar ilerlemeyeceğini belirten Elazığlı vatandaş Furkan Koçak,’’ Ülke olarak geçirdiğimiz şu zor zamanda doğru bir karar verdiklerini düşünüyorum. Zamanlaması yanlışta olsa yine de doğru bir karar oldu. İftardan sonra dışarı çıkamamak bizim için zor olacak ama geleceğimiz için mecburen bu karara katlanmak zorundayız. Yetkililerin verdiği kararlara her zaman saygı duyuyoruz ama bu kararı vermekte geç kaldılar. Bu kararı daha önce vermiş olsalardı, dışarı çıkma yasağını daha önce uygulamaya koysalardı korona virüs salgını belki de bu kadar ilerlemeyecekti. Ancak geçte olsa bu kararı verdiler ve destekliyoruz. ‘’dedi.

‘’SAĞLIK AÇISINDAN HEM İYİ HEM KÖTÜ BİR KARAR’’

İftardan sonra vatandaşlara en azından bir yürüyüş hakkı tanınması gerektiğini düşünen Elazığlı vatandaş Hikmet Yıldız ise,’’ Aslında alınan karar sağlığımız açısından hem iyi hem de kötü oldu. Çünkü Ramazan’da insan akşama kadar evde oturuyor zaten, iftarda birden yemeği yedikten sonra yine evde oturursa bu kez de farklı bir soruna yol açabilir. En azından iftardan sonra millete bir yürüyüş hakkı tanınmalıydı. Zor olacak ama yine de salgın süreci bitecekse iyi bir karar.’’ diye ifade etti.

‘’DIŞARI ÇIKMAMAK ZOR OLACAKSA DA EVDE KALMAYA MECBURUZ’’

Orucu açtıktan sonra dışarı çıkamamanın zor olacağı halde virüsün yayılmaması için mecburiyetten evde kalacaklarını belirten Elazığlı vatandaş Osman Yapıcıoğlu,’’Alınan kararın iyi olduğunu düşünüyorum. Alınan bu karardan sonra iftardan sonra her ne kadar dışarı çıkmamak zor olacaksa da evde kalmamız gerekiyor. Korona Virüs’ün yayılmasını önlemek için evde kalmaya mecburuz. Bu yüzden ben de Evde Kal Elazığ diyorum.’’diye ifade etti.