YEREL
Giriş Tarihi : 13-05-2020 09:49   Güncelleme : 13-05-2020 09:49

KUYUMCULAR ÇARŞISI 45 GÜN SONRA AÇILDI

KUYUMCULAR ÇARŞISI 45 GÜN SONRA AÇILDI

MÜSLÜM DEMİRTAŞ

Korona Virüs nedeniyle yaklaşık 45 gündür kapalı olan Kuyumcular Çarşısı,  virüse karşı alınan tedbir ve önlemler eşliğinde açıldı.

Ülke genelinde olduğu gibi Elazığ’da da Korona Virüs'e karşı alınan tedbirler kapsamında birçok işletme kapanmıştı. Bu kapsamda Elazığ’da Kuyumcular Odası Başkanı Fikret Çakmakçı, Korona Virüs nedeniyle İzzetpaşa Pasajı’ndaki Kuyumcular Çarşısı’nda bulunan işletmelerini kapatma kararı almıştı. Yaklaşık 45 gün boyunca kapalı kalan Kuyumcular Çarşısı dün itibariyle tekrardan açıldı ve hizmet verilmeye kaldığı yerden devam edildi. Yeniden açılan Kuyumcular Çarşısı’nda salgının yayılmasını engelleyecek önlem ve tedbirler alındı.  Kuyumcu esnafı tedbirler alınarak açılan Kuyumcular Çarşısı’nda vatandaşların yoğunluk oluşturmadığını ifade ettiler.

‘’BİRAZ DAHA KAPALI KALMASI DAHA UYGUN OLURDU’’

Kuyumcular Çarşısı’nın açılmasının henüz erken olduğunu belirten pasaj esnafıAhmet Can Ayaz,’’ Kuyumcular olarak kendi kararımızla kapatmıştık işletmeleri... Vatandaşların sağlığı bizim için daha önemlidir. Şu an da pek fazla açılma taraftarı değildik. Sebebi ise henüz Korona  salgının tamamen geçmemiş olmasıdır. Buradaki esnafın herhangi bir şeye ihtiyacı olduğunu da düşünmüyorum. O yüzden biraz daha kapalı kalması daha uygun olurdu. İnsan sağlığı açısından da değerlendirdiğimizde kapalı kalması gerekiyordu. Çarşı açıldı ama boşuna açıldı, insanlar salgın dolayısıylakorkuyorlar. Zaten göründüğü gibi pasajda bomboş , gelen giden pek fazla olmuyor. Bizde tedbir olarak dükkana gelen müşterileri maske kullanarak gelmesini istiyoruz. ‘’dedi.

‘’TEDBİRLER BAYRAM SONUNA KADAR DEVAM EDER’’

Vatandaşlar ve pasaj esnafının tedbirlerini alması durumunda hiçbir sıkıntı yaşanmayacağını belirten pasaj esnafı Selim Tekin,’’Çarşımızın kapalı olması tabiki tedbir anlamında iyi olmuştu.  45 günlük süreçte döviz ve altın piyasasının hareketli oluşu, piyasaları farklı etkiledi. Kapalı olan piyasada vatandaşların işlerini bir nebze de olsa görmeye çalıştık. Ama bu süreçte alınan yeni tedbirlerle birlikte açılan pasajımız sabah saat 10 ile öğleden sonra saat 4’e kadar açık olacaktır. Bu süreçte vatandaşların acil ihtiyaçları, işte altın bozacak, alacak olan kişilerin işlerini görmüş olacağız. Bu tedbirler bayram sonuna kadar böyle devam eder. Güvenlik tedbirleri alındıktan sonra, vatandaşlar maskesini kullanırsa, bizler de maske ve dezenfektan konusunda tedbirimizi aldıktan sonra bir sıkıntı olacağını zannetmiyorum. Esnaf olarak pasajın kapalı kalması bizide etkiledi. Çünkü piyasa bozuldu. Giderler olup bir kazanç olmadı .Bundan dolayı bütün esnaf olarak etkilendik.’’diye ifade etti.