YEREL
Giriş Tarihi : 13-05-2020 09:53   Güncelleme : 13-05-2020 09:53

DASK'DAKİ DÜĞÜMÜ SİYASİLERİMİZ ÇÖZEBİLİR

DASK'DAKİ DÜĞÜMÜ SİYASİLERİMİZ ÇÖZEBİLİR

FAİK AKGÜN

Vatandaşların yaşadığı mağduriyeti sonlandırmak için girişimlerde bulunanELSADER (Elazığ Sigorta Acenteleri Derneği) Başkanı  Harun Barut DASK nedeniyle mağduriyet yaşayan vatandaşların yanında olduklarını ifade ederek mağduriyetin sonlandırılması için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.

24 Ocak'ta yaşanan 6.8 şiddetindeki depremin ardından meydana gelen hasarlar sonrasında birçok vatandaşımız DASK' ın verdiği teminatları yerine getirmediğini ifade ederek mağduriyetlerini dile getirmişlerdi. Vatandaşlarımızın bu mağduriyetine kayıtsız kalmayanELSADER (Elazığ Sigorta Acenteleri Derneği) Başkanı  Harun Barut vatandaşların yaşamış olduğu mağduriyeti sonlandırmak adına girişimlerde bulunacaklarını açıkladı. Başkan Barut gazetemize özel olarak yaptığı açıklamadavatandaşlarımız için ellerinden geleni yapacaklarını ifade ederek önümüzdeki günlerde kuracakları komisyonla vatandaşlarımızın hak ve hukuklarını savunacaklarını ifade etti. DASK tarafından ortaya konan yaklaşımın siyasilerimizin devreye girmesiyle sonlanacağını belirten başkan Barut bu noktada siyasilerimizin de duyarlılık göstereceğinden emin olduğunu dile getirdi. İşte DASK nedeniyle mağduriyet yaşayan vatandaşlarımızın yaşadıkları mağduriyeti sonlandırmak için inisiyatif alan ELSADER (Elazığ Sigorta Acenteleri Derneği) Başkanı  Harun Barut'un yaptığı açıklamaların detayları...

"ELSADER OLARAK MİLLETVEKİLLERİMİZDEN  VATANDAŞIMIZIN SORUNLARININ ÇÖZÜME KAVUŞTURMASI NOKTASINDA YARDIM BEKLEMEKTEYİZ"

Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından oluşturulan hasar raporlarının DASK tarafından kabul edilmediğini vurgulayan ELSADER (Elazığ Sigorta Acenteleri Derneği) Başkanı  Harun Barut' bu durumun vatandaşların mağdur olmasına neden olduğunu belirtti. Başkan Barut, "24 ocak ta yaşadığımız deprem ve sonrasında yaşadığımız artçı depremlerden sonra DASK eksperlerinin depremin ilk haftası gelip ilk hasar anını  tespit ve rapor edip DASK kurumuna raporlarını iletip dosyalarını kapattılar.Genel olarak bu hasarlar hafif hasar ve tam hasar olarak tespit edildi.  DASK genel olarak ödeme yaptı.  Fakat daha sonra yapılan itiraz sürecindeÇevre ve Şehircilik Müdürlüğü ve AFAD'ın yapmış olduğu teknik hasar tespitleri neticesinde hafif ve orta hasarlıdan ağır hasarlı ve yıkım kararı verilen binalar ve işyerleri oldu. Bunun akabinde ilk hasar dosyasını muhatap alan DASK Kurumu konutu ve işyeri yıkılmış olan ve yıkılacak olan vatandaşlarımıza eksik ödeme yaptı Bunun yanı sıra  bir kısmının ödemesi dahi  yapılmadı.  DASK Kurumumevcut tablodan da anlaşılacağı üzere Çevre Şehircilik Müdürlüğü'nün raporlarını kabul etmemektedir. Bu noktada  iki kurum arasındaki mutabakatsızlıktan dolayı  vatandaşlarımız  hasar ödemesinde zaman kaybı ve mağduriyet yaşamaktadır. Vatandaşlarımızın dosyası kısmen veya az hasarlı bile olsa ELSADER ve Elazığ sigorta acenteleri olarak vatandaşlarımızın mağdur edilmesini asla istemiyoruz.  Biz siyasilerimiz olan milletvekillerimizden bu bürokratik sürecin acil olarak çözülmesi için raporların  incelenmesini sağlamalarını Çevre Ve Şehircilik Müdürlüğü'nün kati ve kesin olan raporlarınınDASK Kurumu tarafından   acilen kabul edilmesini beklemekteyiz.   ELSADER (Elazığ Sigorta Acenteleri Derneği)olarak sayın milletvekillerimizden  ilgili kurumların yetkilileriyle görüşüp vatandaşımızın bu sorunlarını çözüme kavuşturmalı noktasında yardım beklemekteyiz" dedi .

"PROBLEMLERİN ÇÖZÜMÜ İÇİN KURACAĞIMIZ KOMİSYON VALİMİZ  TİCARET ODASI BAŞKANIMIZ VE SİYASİLERİMİZLE İSTİŞARE TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRECEK"

Vatandaşların yaşamış olduğu mağduriyeti gidermek için komisyon oluşturacaklarını ve bu komisyonun istişare toplantıları gerçekleştireceğini dile getirenELSADER (Elazığ Sigorta Acenteleri Derneği) Başkanı Harun Barut, " ELSADER (Elazığ Sigorta Acenteleri Derneği)ve  Elazığ sigorta acenteleri olarak çözülmeyen dosyalarla ilgili ve vatandaşlarımızın yaşadığı mağduriyeti sonlandırmak için bir komisyon oluşturacağız. Oluşturacağımız bu komisyonla  bu hafta içinde  sayın valimiz ,ticaret odası başkanımız ve siyasilerimizle vatandaşlarımızın problemlerin çözümü için  istişare toplantısı gerçekleştireceğiz. Sizlerin aracılığıyla  vatandaşlarımızdan derneğimize ve  acentelerimize ulaşarak  DASK  ile ilgili olarak yaşamış oldukları   sorun bildirmelerini istiyorum.  DASK nedeniyle mağdur olan vatandaşımız  raporlarını, iletişim bilgilerini ve hasar dosya numaralarını bize iletirlerse bizler de  vatandaşlarımızın yaşadığı mağduriyetin sonlanması için çaba göstereceklerinden emin olduğumuz  milletvekillerimize iletebiliriz" ifadelerini kullandı.

"HER ZAMAN VATANDAŞLARIMIZIN YANINDAYIZ"

Her zaman olduğu gibi bu zor dönemlerde de vatandaşların yanında olacaklarını dile getiren ELSADER (Elazığ Sigorta Acenteleri Derneği)  Başkanı Harun Barut vatandaşlara mağduriyet yaşamamaları için sigortalarını acenteler vasıtasıyla yapmalarını istedi. Başkan Barut, " ELSADER (Elazığ Sigorta Acenteleri Derneği) ve sigorta acenteleri olarak bir vatandaşımızın bile mağdur olmaması için elimizden gelen desteği sonuna kadar vereceğiz.Bu noktada  mağduriyet yaşayan vatandaşlarımız ELSADER (Elazığ Sigorta Acenteleri Derneği)'e  ve sigorta acentelerine sorunlarını iletebilirler. Vatandaşlarımızın sorun yaşamamsı için kendilerinden ricamız sigorta yaptırırken acente arkadaşlarımızı tercih etmeleridir.Vatandaşlarımız farklı aracılarla sigorta yapmayı tercih etmesinler. Çünkü olası bir olumsuzluk yada  hasar durumda muhatap dahi bulamazlar.Biz her zaman vatandaşlarımızın yanındayız ve yanında olmaya devam edeceğiz. Bu vesileyle sizlerin aracılığıyla şimdiden bütün vatandaşlarımızın bayramını içtenlikle kutlar saygılar sunuyorum." şeklinde değerlendirmelerde bulundu