YEREL
Giriş Tarihi : 14-05-2020 09:33   Güncelleme : 14-05-2020 09:33

KUAFÖRLER ARTAN MALİYETLERLE BAŞA ÇIKMAYA ÇALIŞIYORLAR

KUAFÖRLER ARTAN MALİYETLERLE BAŞA ÇIKMAYA ÇALIŞIYORLAR

FAİK AKGÜN

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve binlerce  can kaybının yaşanmasına neden olan Korona Virüs salgını karşı alınan önlemler nedeniyle uzun bir süre kapalı kalan kuaförler artan maliyetlerini ücretlere yansıtamadıklarını ifade ettiler.

Korona Virüs salgınına karşı alınan önlemler çerçevesinde  uzun bir süre kapalı kalan kuaförler yeniden hizmet vermeye başladı. Ancak belli kurallar çerçevesinde hizmet vermelerine izin verilen kuaförler tek kullanımlık havlu ve peştamalın maliyet artışlarına neden olduğunu bunun yanı sıra kolonya fiyatlarındaki fahiş fiyat artışlarının da kendilerini zorladığını vurguladılar. Maliyetlerindeki yüksek artışları fiyatlara yansıtmakta zorlandıklarını dile getiren kuaförler maliyetleri ücretlere yansıtamadıkları için para kazanamadıklarını  belirttiler.

"ÜCRET ARTIŞI TAMAMEN KULLANDIĞIMIZ MALZEMELERİN FİYATLARIDIR."

Kuaför Cuma Bayram Traş ücretinde artış olduğunu ancak bu artışın kendilerinden kaynaklanmadığını kullanımı zorunlu hale getirilen tek kullanımlık malzemelerden kaynaklandığını ifade etti. Bayram , "Korona Virüs salgınına karşı alınan önlemler çerçevesinde  işletmelerimiz kapatıldı. Bu süreçte işletmemizde tadilat yaptık. Yasağın kaldırılmasının ardından  hizmet vermeye başladık.  Traşlarda alınan karar doğrultusunda tek kullanımlık havlu ve tek kullanımlık peştamal kullanıyoruz. Yine alınan karar doğrultusunda ustura kullanmamız yasaklandığı için  sakaltraşı yapmıyoruz. Kuaförümüzde dezenfektanları eksik etmiyoruz. Gün içerisinde belli aralıklarla  dükkanımızı dezenfektanlar ile temizliyoruz.  Vatandaşlarımız  uzun bir süredir traş olmadıkları  için yoğun bir ilgi gösteriyorlar. Ancak işletmemizde yoğunluk oluşmaması için müşterilerimizi randevu ile kabul ediyoruz. Şuanda randevularda üç günümüz dolmuş durumda...   Ücretlerde bir miktar artış olduğunu ifade etmek istiyorum. Bunun nedeni ise artık tek kullanımlık havlu ve tek kullanımlık peştamal kullanıyor olmamız ve diğer maliyetlerimizin artmış olmasıdır.   Vatandaşlarımıza yansıttığımız ücret artışları tamamen kullandığımız malzemelerin fiyatlarıdır. Bunun dışında herhangi bir kar amacı düşünmüyoruz. " dedi.

"MALİYETLERİMİZDEKİ ARTIŞI ÜCRETLERE TAM OLARAK YANSITAMIYORUZ"

Kuaför Musa Yıldız ise yaptığı değerlendirmede, " Kapalı kaldığımız süreç içerisinde çok  ciddi sıkıntılar yaşadık. maalesef devletimizden  de bir destek göremedik.   Uzun bir zaman sonra açılmamıza izin verildi. Ancak belli kurallar getirildi.  Bu kurallara uyuyoruz.  Kuaförlerde tek kullanımlık malzemelerin kullanılması maliyetleri ciddi oranda arttırdı. Bu nedenle ücretlerimize 5 lira gibi cüzi bir zam yaptık.  Bu artışın nedeni  kullandığımız malzemelerden kaynaklanmaktadır. bunun vatandaşlarımız tarafından çok iyi algılanmasını istiyorum. Onlardan aldığımız bu 5 lirayı hatta daha fazlasını malzemelere harcıyoruz. Bu maliyetleri yansıtmadan eski sistemle devam etme şansımız bulunmuyor.   Bu noktada yetkililerden beklentimiz var. Tek kullanımlık malzeme konusunda bize destek vermeleri gerekiyor. Alınan önlemler nedeniyle maliyetlerimizde çok ciddi artışlar olmasına karşın bunu ücretlere tam olarak yansıtamıyoruz. Bu nedenle ücretlerimiz saç kesiminden 25 lira saç sakal kesimin de ise 35 lira ücret talep ediyoruz.  Sakal traşını ustura ile yapamadığımız  makina ile yaptığımızı belirtmek istiyorum" ifadelerini kullandı.

"HAVLUNUN TANESİ 1,5 LİRA VE BİR TRAŞTA BU HAVLUDAN EN AZ ÜÇ TANE KULLANIYORUZ."

Kaliteli malzeme bulamadıklarını ve artanmaliyetlerle başa çıkamadıklarını dile getiren kuaförAli Aral ise, " Tek kullanımlık havlulardan dolayı sıkıntı yaşıyoruz.  Havluların boyutu çok küçük ve tam bir kurutma yapmıyor. Bir traştaen  üç tane havlu kullanmak zorunda kalıyoruz. Kaliteli peştamel bulamıyoruz. Bu peştamallar havaların ısınması ile birlikte terleme yapacağı için  bizlere ciddi sıkıntı yaratacak.   insanların artık traş alışkanlığı değiştiği için  beklediğimiz yoğunluğu göremedik. Traş olmak artık gereksiz bir şeymiş gibi görülüyor.  Maliyetlerimizde çok  ciddi artışlar olmasına karşın içinde bulunduğumuz ortamı da hesap ederek ücretlerimize yansıtamadık. Çünkü vatandaşlarımızın büyük bir kısmı  Korona Virüs'ten dolayı işsiz kaldı. Medyada traş ücretlerine  %40 oranında zam yapıldığı ifade edildi. Ancak bu artışın gerçekliği bulunmuyor. Bırakın %40'ı  biz vatandaşlardan  odamızın uyguladığı tarife ücretlerini bile talep edemiyoruz. Artan maliyetlerle başa çıkmaya çalışıyoruz. Örneğin eskiden 60 liraya aldığımız 5 litre kolonyaya bugün 180 lira gibi bir ücret ödüyoruz.  Tek kullanımlık havlunun tanesi 1,5 lira ve bir traşta bu havludan en az üç tane kullanıyoruz. Bu noktada yetkililerden tek kullanımlık havluların daha kaliteli olması ve bizleri tek kullanımlık malzemede desteklemelerini istiyorum. " dedi.