YEREL
Giriş Tarihi : 14-05-2020 15:09   Güncelleme : 14-05-2020 15:11

F.Ü. YENİ BİR ARKEOLOJİK ARAŞTIRMAYA BAŞLIYOR

F.Ü. YENİ BİR ARKEOLOJİK ARAŞTIRMAYA BAŞLIYOR

MÜSLÜM DEMİRTAŞ

Fırat Üniversitesi İnsani ve Sosyal Bilimler Fakültesi Arkeoloji Bölümü tarafından “Elazığ İli, Merkez İlçesi Protohistorik Dönem Arkeolojik Yüzey Araştırması” projesi kapsamında 2020 yılından itibaren Elazığ ili, Merkez İlçesinde yer alan Neolitik, Kalkolitik ve Tunç Çağına tarihlenen alanların arkeolojik yüzey araştırmalarına başlanacak.

ÇALIŞMALAR İÇİN BAKANLIKTAN İZİN ALINDI

Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ’ın destekleriyle Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi tarafından hazırlanan ilimizdeki Protohistorik Döneme tarihlenen arkeolojik alanlarla ilgili yeni bir proje için T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nden çalışmalara başlanması için izin alındı.

‘’NEOLİTİK, KALKOLİTİK VE TUNÇ ÇAĞINA İLİŞKİN ARKEOLOJİK ARAŞTIRMALARA BAŞLANACAK’’

Fırat Üniversitesi İnsani ve Sosyal Bilimler Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Abdulkadir Özdemir başkanlığında, öğretim üyelerinin de katılımıyla Elazığ ili, Merkez İlçesinde yer alan Neolitik, Kalkolitik ve Tunç Çağına tarihlenen alanların arkeolojik yüzey araştırmalarına başlanacak. Elazığ’daki arkeolojik yüzey araştırması üç yıl sürecek ve sonrasında araştırma yapılan alanlarda kazı çalışmasına başlanması planlanıyor.