YEREL
Giriş Tarihi : 15-05-2020 09:50   Güncelleme : 15-05-2020 09:50

OTOBÜS BİLETİ FİYATLARI UÇTU

OTOBÜS BİLETİ FİYATLARI UÇTU

MÜSLÜM DEMİRTAŞ

Koronavirüs nedeniyle alınan tedbirler kapsamında yüzde elli doluluk oranıyla seyahat etme kısıtlaması getirilen otobüs seferlerinde beklenen fiyat artışı gerçekleşti. Kilometre bazında getirilen fiyat artışları dudak uçuklatıyor. Fiyat artışlarını değerlendiren otobüs firmaları ise artışı doğru buluyor.

Korona virüs salgınına karşı alınan önlem ve tedbirler kapsamında otobüslere kapasitesinin yarısı yolcu alma kısıtılaması getirilmişti. Bu kapsamda Elazığ’da salgın nedeniyle getirilen yasaklar nedeniyle otobüs seferlerinin gidiş geliş masraflarını karşılayamadığından birçok firma seferlerini durdurmuştu. Bununla birlikte salgının etkisinin azalmasıyla birlikte normalleşme dönemine geçildiği gibi yeni kararlar alındı. Alınan kararlarla birlikte Ulaştırma Bakanlığı karayolu taşımacılığında yüzde elli doluluk oranıyla seyahat etme kısıtlaması getirilen otobüs seferlerinde fiyat artışını belirledi. Kilometre bazında gerçekleşen artışlar dudak uçuklattı. Yaşanan fiyat artışları ile ilgili olarak Murat Turizm Şirketi ortağı ve Türkiye Otobüsçüler Federasyonu MYK Üyesi Yüksel Yüce gazetemize değerlendirmelerde bulundu.

‘’FİYATLARI BUGÜNDEN İTİBAREN UYGULAMAYA BAŞLAYACAĞIZ’’

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu MYK Üyesi ve Murat Turizm Firması ortağı Yüksel Yüce, ‘’Dün gece itibarıyla Ulaştırma Bakanlığımız tarafından beklediğimiz otobüs bilet fiyatlarındaki tavan fiyatlar elimize geçti. Bu fiyatlarla ilgili hazırlıklarımızı görüp Ulaştırma Bölge Müdürlüğü’ne onaylatacağız. Devletimizin, Ulaştırma Bakanlığımızın bizlere vermiş olduğu fiyatları uygulayacağız. Otobüslerimiz yüzde elli doluluk oranıyla, 1+1 sistemiyle yolculuk edecekler. Bu fiyatların uygulama süresi 31 Temmuz 2020 tarihine kadardır.  Kısmet olursa bu fiyatları bugünden itibaren uygulamaya başlayacağız. Covid-19 sebebiyle otobüslerimiz 1+1 düzeniyle çalışacak.  Fiyat artışı mağduriyetlerin giderilmesi adına veotobüslerin gidiş gelişlerindeki masrafları karşılaması adına doğru bir karar oldu. Bu süreçte fazla yolcu olmuyor, olan yolcularda izin kurulundan izin almak şartıyla yolculuk yapabilir. Onu da her vatandaş alamıyor bazı şartların uyması gerekiyor. ‘’diye ifade etti.

‘’40 KİŞİLİK ARABAYA 20 YOLCU BULAMIYORUZ; BUGÜN ANTALYA ARABASINDA 2 MERSİN ARABAMIZDA 7 YOLCU VAR’’

Giriş çıkışların yasak olduğu 14 şehre seferlerin olmayacağını belirten Yüce,’’Yolcuların az olduğu bir dönemdeyiz, fazla  yolcununolduğu bir dönem değil. Yüzde elli doluluk oranıyla gidiyoruz,  ama 40 kişilik arabaya 20 yolcu bulamıyoruz çok daha az yolcuyla gidiyoruz. Örnek veriyorum bugün Antalya arabasında 2 tane yolcu var ve 2 yolcuyla otobüs gidiyor. Aynı zamanda Mersin arabamızda 7 yolcu, Çanakkale’ye giden arabamızda ise 14 yolcu var. Servislerimizin tamamını kaldırmıyoruz, kısıtlı servis kaldırıyoruz. Nihayetinde şu anda seyahate kısıtlı 14 il var. O illerde 4 gün şehire girişlerde yasak olacak, ondan dolayı o şehirlere araba göndermiyoruz.’’dedi.

‘’KORSAN TAŞIMACILIK FAHİŞ FİYATLARLA VATANDAŞLARI MAĞDUR ETMİŞTİ’’

Korsan araçlarla yapılan seyahatlere de değinen Yüce,’’ Türkiye’de otobüs belgeleri  Ulaştırma Bakanlığı tarafından veriyor. Bizim gibi Türkiye’deki düzenli hat yapan  350 firma,  D-1 yetki belgesine sahibiz. 27 Mart itibarıyla İçişleri Bakanılığı’nın genelgesiyle bize seyahat kısıtlaması getirildi ve 23 Nisan'a kadar devam etti. Bu süreçte Ulaştırma ve İçişleri Bakanlığı bizlere fiyat tarifesi vermedi. O sırada korsan taşımacılık devreye girdi. Korsan taşımacılık değince D-2 turizm belgeli araçlar bu işi yaptı. Bunlarda fahiş rakamlarla insanları mağdur ederek, hiçbir kontrol olmadan, otogarlardan kalkmadan düzensiz bir şekilde yolculuk yaptılar. Burada yine mağdur olan halkımız oldu. Bana göre yanlış bir karardı.  Yine bu işi düzenli yapan firmalar bunu üstlenmeliydi. Tavan fiyat uygulaması  Mart tarihinde yolculukların yasaklandığı gün bizlere verilmesi gerekiyordu ve  seferleri kısıtlı olsa da yine de yürütmeliydik.’’dedi.

‘ELAZIĞ’DA Kİ TÜM FİRMALAR AYNI FİYATI UYGULAYACAK’

Kilometre bazında uygulanacak olan fiyat kararının doğru olduğunu belirten Yüce,’’ Yüzde elli doluluk oranıyla az yolcuyla nasıl gidip gelebiliriz? O zaman gidiş gelişlerde zarar edeceksek otobüs kaldırmayız. Düşünün eskiden Elazığ’dan İstanbul’a gidiş bileti fiyatı 180 liraydı. Şimdi ise 325 tavan fiyat uygulaması verilmiş. Biz 180 liraya İstanbul’a 10 kişiyle gittiğimiz zaman cebimizden 3-5 para ödememiz lazımdı. Belirlenen tavan fiyat uygulaması doğru bir karardır önceden masraflarımızı karşılayamıyorduk. Biz tüm firmalar Elazığ’da fiyat konusunda aynı fiyatı uygulayacağız. Bu konuda problem yok. Türkiye Otobüsçüler Federasyonu bu konuda düzenli çalışıyor. Bütün firma sahipleri ile iletişim halinde. Ekstra bir şey çıkmaz, bir anormallik olmayacağının kanısındayım. ‘’diye ifade etti.

‘’BAYRAM ÖNCESİ DE SONRASI DA YOĞUNLUK OLUŞMAZ’’

Yaklaşan Ramazan Bayramı'nda yoğunluğunun oluşmayacağını belirten Yüce,’’ Bayram öncesi de sonrası da fazla yoğunluk oluşmaz. Çünkü izin kurullarından izin çıkmaz. Bayramda normalde 4 araba kaldırıyorduk ama şu anda 1 araba kaldırırız, oda yüzde elli doluluk oranı şartıyla. Zaten talepte olmadığı için biz talebin dışında araba kaldırmayız. Covid-19 salgının bir an evvel bitmesini, bizim sektörümüz ve tüm sektörlerin normale kavuşmasını istiyoruz. ‘’şeklinde konuştu.