YEREL
Giriş Tarihi : 15-05-2020 09:54   Güncelleme : 15-05-2020 09:54

YASAĞI TAKAN YOK

YASAĞI TAKAN YOK

FAİK AKGÜN

Korona Virüs'e karşı alınan önlemlerin esnetilmesi sonrasında Elazığ'da insanların  yoğun olarak  kullandığı cadde, sokak ve kamusal alanlarda maske kullanma zorunluluğu getirilmişti. Ancak bu zorluluk vatandaşlar tarafından tam anlamıyla uygulanmıyor.

Elazığ Valiliği tarafından 8 Mayıs'ta alınan kararla vatandaşların yoğun olarak kullandığı cadde, sokak ve kamusal alanlarda koruyucu maske takmanın zorunlu hale getirilmesine karar verilmişti.  8 Mayıstan itibaren vatandaşların maske takarak girmesi gereken caddeler, sokalar ve kamusal alanlarda yüzlerce vatandaş maskesiz bir şekilde dolaşıyor. Yetkililer maske takmayanlara cezai yaptırım uygulamak yerine  sadece uyarı da bulunuyor.  Yetkililerin bu tavrını da suistimal eden vatandaşlar Elazığ'ın en önemli caddelerinde  alınan karara uymayarak  maskesiz bir şekilde dolaşarak hem kendi hem de toplum sağlığını tehlikeye atan davranışlar sergilemeye devam ediyorlar.

GAZİ CADDESİ'NDE ÜÇ VATANDAŞTAN BİRİ MASKE TAKMIYOR

Elazığ'ın en önemli caddesi olan ve insan yoğunluğunun en fazla olduğu noktalardan biri olan Gazi Caddesi'nde her üç vatandaştan biri maske takmadan dolaşıyor.  Gazi Caddesi girişinde bulunan polis noktasından maskelerini takarak geçen vatandaşlar polis noktasından geçer geçmez. Maskelerini çıkartıyorlar. Üçerli beşerli gruplar halinde maskesiz bir şekilde Gazi Caddesi'nde dolaşan vatandaşlar maskesini takarak kurallara uyan vatandaşlar tarafından tepkiyle karşılanıyorlar.

KİMİ VATANDAŞLAR CADDEYE  ARA SOKAKLARDAN GİRİYOR

Maske takmadan Gazi Caddesi'ne girmeye çalışan vatandaşlar Gazi Caddesi girişinde bulunan polis noktasından maskesiz geçmeyeceklerinden  dolayı Gazi Caddesi'ne çıkan ara sokaklardan Gazi Caddesi'ne giriş yapıyorlar. Maske takılmasının gerekli olduğunu bilmelerine  rağmen  bu zorunluluğu yerine getirmeyen vatandaşlar bu yaklaşımı ile hem kendi hem de toplum sağlığını tehlikeye atıyorlar.

CEZAİ YAPTIRIM UYGULANSIN

Elazığ Valiliğinin 8 Mart'ta ilan ettiği kurallara uyarak maskelerini takmadan dışarıya çıkmadıklarını ifade eden  vatandaşlar Korona Virüs'e karşı alınan tedbirlerin esnetilmesi sonrasında  alınan kararla maske takmamanın   zorunlu hale getirilmesine karşın bu kurala uyulmadığını ifade ederek maske takmayanlara para cezası uygulanmasını istediler. Emniyet görevlilerinin maske takmayanları sadece uyardığını  dile getiren vatandaşlar emniyet görevlilerinin bu yaklaşımının suiistimal edildiğini belirttiler. Elazığ'da insan yoğunluğunun en fazla olduğu  Gazi Caddesi'nde maske takmadan dolaşılmasının tamamen yasaklanması noktasında vali Kaldırım'a çağrıda bulunan vatandaşlar kurallara uymayanlara karşı artık  cezai yaptırımlar uygulamasını istediler.