YEREL
Giriş Tarihi : 15-05-2020 12:47   Güncelleme : 15-05-2020 15:59

BAKAN KURUM YARIN ELAZIĞ’A GELECEK

BAKAN KURUM YARIN ELAZIĞ’A GELECEK

İRFAN ARSLAN

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum bugün ilimize gelecek. 24 Ocak’ta ilimizde meydana gelen 6.8 şiddetindeki depremin ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile birlikte ilimize gelerek uzun bir süre ilimizde kalan Bakan Kurum, dün yapmayı planladığı video konferans görüşme toplantısını iptal ederek çalışmaları yerinde görmek ve bilgi almak üzere bugün ilimize gelecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum bugün Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, AK Parti Elazığ Milletvekilleri Metin Bulut, Sermin Balık, Zülfü Tolga Ağar, Zülfü Demirbağ, Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları ve AK Parti İl Başkanı Ramazan Gürgöze ile 24 Ocak tarihinde Elazığ’da meydana gelen 6.8 şiddetindeki depremin ardından yıkılan binaların yerine yapılacak olan yeni konutlarla ilgili bilgi almak üzere telekonferans yöntemi ile toplantı yapacaktı. Bakan Kurum yapılacak olan toplantıyı iptal ederek yapılan çalışmaları yerinde incelemek üzere 16 Mayıs Cumartesi günü Elazığ’a geleceğini ifade etti.

Çevre v e Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un ilimizde meydana gelen depremin olumsuz olarak etkilediği Mustafapaşa ve Sürsürü Mahallelerinde yıkılan binaların yerine yapımına başlanan  inşaatları ziyaret etmesi, ilimizdeki diğer bölgelerde yapılan çalışmaları incelemesi ve konteynerkentlerde kalan depremzedeleri ziyaret etmesi bekleniyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, depremin ardından yapılan hasar tespit çalışmalarının tamamlanması ile birlikte hak sahiplerinin bu yılın sonuna kadar konutlarına kavuşacaklarını daha önce açıklamıştı.Bu kapsamda  ilimizde ki depremden etkilenen vatandaşların konut ihtiyacını giderme adına  8 binin üzerinde ihalesi yapılan konutların inşaat çalışmalarına devam edilirken, Mayıs ayının sonuna kadar bu ihalelerin devam edeceği de belirtilmişti. İlimizdeki depremden etkilenen hak sahiplerinin kasım ayı sonu Aralık ayı başına kadar konutlarına kavuşmasının  çabasının gösterileceği açıklanmıştı.