YEREL
Giriş Tarihi : 16-05-2020 10:05   Güncelleme : 16-05-2020 10:05

DİLENCİLER İSYAN ETTİRİYOR

DİLENCİLER İSYAN ETTİRİYOR

FAİK AKGÜN

İnsanların manevi duygularını sömürerek haksız bir şekilde para kazanan dilenciler yaptıkları sömürüleri bir adım öteye taşıdılar.  Vatandaşlardan yada girdikleri dükkanlarda ki esnaflardan para almadan ayrılmayan dilenciler yaptıkları ısrarları artık taciz boyutuna vardırdılar. 

İnsanların manevi duygularını sömürerek kolay yoldan para kazanan dilenciler manevi duyguların yoğun olarak yaşandığı Ramazan ayını fırsata çevirerek yaptıkları ısrarlarla vatandaşları isyan ettirdiler.   Dilencilerin zorla para istediğini dile getiren vatandaşlar yaşadıklarının taciz boyutuna vardığını dile getirerek yetkililerden dilencilerle ilgili acil bir çalışma yapmasını istediler.

VATANDAŞLARI İSTEDİĞİ PARAYI ALANA KADAR TAKİP EDİYORLAR

Elazığ'da insan yoğunluğunun en fazla olduğu Gazi Caddesi, Valifahribey Caddesi ve Saray Camii çevresini iş yeri haline getiren dilenciler bu bölgelerdeki esnafları canlarından bezdirdiği gibi bu bölgeyi kullanan vatandaşları bu bölgeleri kullandıkları için pişman ediyorlar.   Yakaladıkları vatandaşlardan para talep eden dilenciler istedikleri parayı alana kadar vatandaşların yanlarından ayrılmadıkları gibi vatandaşları uzun süre takip ediyorlar.  Vatandaşlar para vermesine rağmen  dilencilerin tacizlerinden hemen kurtulamıyor. Dilenciye para vererek  dilencinin tacizinden kurtulmak isteyen vatandaş bu kez de para verdiğini  gören diğer dilencilerin tacizine uğramaya başlıyor.  Kısır bir döngü gibi devam eden bu durum karşısında isyan eden vatandaşlar  yetkililerden yaşanan bu sömürünün artık son bulmasını bekliyorlar.

 ESNAFLARI İŞ YAPAMAZ HALE GETİRDİLER

Neredeyse her gün dilencilerin  tacizlerine uğrayan esnaflar,   dilencilerin artık dükkanlarının önlerinden ayrılmadığını dile getirdiler.  Esnaflar dilencilerin dükkanlarını gözetlediğini müşteri içeri girer girmez  ardından dilencilerin girdiğini ifade ettiler.  Müşterilerinin dilencilerin tacizine uğradığını ve bu nedenle bir çok müşterinin alış veriş yapmadan dükkandan ayrıldığını söylediler. Dilenciler nedeniyle neredeyse  para kazanamaz hale geldiklerini vurgulayan esnaflar  yetkililerden dilenciler ile ilgili acil bir çalışma yapmalarını istediler.

 BELEDİYE ÇARŞISI DİLENCİ KAMPI GİBİ..!

Elazığ şehir merkezindeki en büyük ikinci cami olan Saray Cami karşısında bulunan Belediye Çarşısı'nın meydan haline getirilen çatısı adeta dilenci kampına dönmüş durumda... Elazığ'ın kalbinin attığı Kapalı Çarşı ve Buğday pazarı gibi önemli noktaların merkezinde yer alan Belediye Çarşısı'nın bu hali  vatandaşlar tarafından şaşkınlıkla karşılanıyor. Vatandaşlar dilenci yoğunluğundan dolayı  artık çarşıyı kullanmak istemediklerini söyleyerek dilenciler tarafından ortaya konan bu görüntünün Elazığ'a yakışmadığını önemle vurguladılar.

 İL DIŞINDAN GELİYORLAR!

Vatandaşlar tacize varan ısrarları ile kendilerini isyan ettiren dilencilerin hiç birinin Elazığ'lı olmadığını ifade  ederek dilencilerin il dışından Elazığ'a geldiğini belirttiler.  Vatandaşlar dilencilerin çevre illerden sabah saatlerinde özel araçlarla Elazığ'a getirildiğini ve akşam saatlerinde yine aynı yöntemle evlerine götürüldüğünü iddia ettiler. Vatandaşlar bu durumun dilencilerin kullandığı şiveden rahatlıkla anlaşılabileceğini ifade ettiler  

ÇOCUKLARI KULLANIYORLAR!

 Dilencilerin duygu sömürüsü yaptığı gibi çocukları da sömürdüğünü dile getiren vatandaşlar,  dilencilerin sokaklarda çocukları ile birlikte belli noktaları tutuğunu ifade ettiler. Vatandaşlar Annesi dilenirken çocuğu da vatandaşların peşinden koşarak para istiyor dediler.  Dilencilik yapmadıklarını iddia edebilmek için çocukların eline aileleri tarafından üç beş tane kağıt mendil sıkıştırıldığını ifade eden vatandaşlar dilencilerin çocuklarını bu sayede dilenciliğe alıştırdığını vurguladılar. Vatandaşlar çoğu 18 yaşından küçük olan çocukların bu ailelerden alınıp devlet yurtlarına yerleştirilmesini istediler.