YEREL
Giriş Tarihi : 16-05-2020 10:28   Güncelleme : 16-05-2020 10:28

MİLLİ DEĞERİMİZ ŞİŞEYE GİRDİ

MİLLİ DEĞERİMİZ ŞİŞEYE GİRDİ

FAİK AKGÜN 

Elazığ'ın en önemli tarım ürünü olan ve Elazığ'da yaşayan bütün vatandaşların milli değerimiz şeklinde nitelendirdiği üzümden kolonya yapıldı. Elazığ'a has üzümlerden yapılan kolonya şu sıralar pek tanınmasa da deneyenlerin vazgeçilmezi oluyor.

Elazığ'ın en önemli tarım ürünü olan üzüm gıda dışında ilk kez farklı bir sektörde kullanılmaya başladı. Elazığ'a has üzümler bir girişimci tarafından kolonyaya dönüştürüldü. Elazığ'a has üzümlerden yapılan kolonya şimdilik sadece yöresel ürün satışının yapıldığı işletmelerde görülüyor olsa da gelen talepler üzüm kolonyasının yakında kozmetik ve parfümeri satışı yapan işletmelerin aranılan ürünlerinden biri olacağını ortaya koyuyor. Üzüm kolonyası kolonya kullanımının arttığı bir dönemde farklı ve doğal kolonya arayanlar için iyi bir alternatif olabilir.

"BÜTÜN ELAZIĞLILARI ELAZIĞ'A HAS OLAN ÜZÜM KOLONYASINI DENEMEYE DAVET EDİYORUM"

Gazi Caddesi'ndeki işletmesinde yöresel ürün satışı yapan Ercan Orhan işletmesindeki bir rafı Elazığ'a has üzüm kolonyası için ayırdığını ifade etti.  Orhan üzüm kolonyasının henüz tanınmadığını ancak deneyenlerin üzüm kolonyasından vazgeçemediğini belirtti.  Bütün Elazığlıları üzüm kolonyasını deneme davet eden Orhan, " Üzüm kolonyası ilimizin dünyaca bilinen ve meşhur olan üzümlerinden yapılmaktadır.  Kolonyayı değerli bir mühendis arkadaşımız yaptı. Bize de tanıtım amacıyla getirdi.  Bizde satışını yapmaya başladık.   Üzüm kolonyası ilk kez yapıldığı için vatandaşlar tarafından henüz tanınmıyor. Ancak deneyen vatandaşlar bir daha da üzüm kolonyasından vazgeçemiyor. Elazığlı vatandaşlar üzümden kolonya yapılmış olmasından dolayı büyük bir sevinç yaşıyorlar.  Üzüm kolonyasını kendileri kullandığı gibi yöresel bir ürün olmasından dolayı dostlarına ve yakınlarına da gönderiyorlar. Ben son olarak sizin aracılığınızla bütün hemşerilerimizden Elazığ'a has olan üzüm kolonyasını denemelerini istiyorum" Dedi. Elazığ'a hasa olan üzümlerden yapılan kolonyanın fiyatı ise boyutuna göre 23 lira ile 25 lira arasında değişiyor.