YEREL
Giriş Tarihi : 18-05-2020 09:34   Güncelleme : 18-05-2020 09:35

COVID-19’U TEŞHİS EDEBİLECEK YAPAY ZEKA

COVID-19’U TEŞHİS EDEBİLECEK YAPAY ZEKA

İrfan ARLAN

 Fırat Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Adli Bilişim Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyelerinden Dr. Öğr. Üyesi Türker Tuncer, Doç. Dr. Şengül Doğan ve Mühendislik Fakültesi Yazılım Mühendisliği Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Fatih Özyurt ortaklığında Yeni Tip Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) teşhisine yardımcı olabilecek yerli ve milli bir yapay zekâ modeline imza atıldı.

Modele imza atan araştırmacılar yaptıklarını açıklamada; “Literatürde sunulmuş Otomatik Covid-19 tespiti yöntemleri genellikle önceden eğitilmiş derin öğrenme yöntemleri kullanarak gerçekleştirilmektedir. Fakat derin öğrenme yöntemleri yüksek işlem gücüne ihtiyaç duymaktadırlar. Bu durum donanımsal gereksinim ihtiyacından kaynaklanabilecek yüksek maliyeti beraberinde getirebilmektedir. Bu problemi çözmek için ekibimiz yerli ve milli bir öğrenme modeli önermişlerdir. Önerdikleri model basit konfigürasyonlara sahip kişisel bilgisayarlarda da çalıştırılabilmektedir. Önerilen yöntem farklı sınıflandırıcılarda test edilmiş ve % 100’e yakın başarım oranları elde edilmiştir. Çalışmadan elde edilen sonuçlar “An Automated Residual Exemplar Local Binary Pattern and Iterative ReliefF based COVID-19 Detection Method using Chest X-ray Image” başlığı ile Elsevier platformunda yer alan ve uluslararası (Science Citation Index - SCI) kapsamında olan yüksek prestijli Chemometrics and Intelligent Laboratory Systems dergisinde yayımlanmak üzere kabul edildi.

Araştırmacılar, ülkemizdeki vakalardan elde edilebilecek geniş çaplı görüntüler ile taşınabilir yapay zeka tabanlı Covid-19 tespit sistemleri yapmayı da planlamaktadırlar. Geliştirilecek mobil yazılımlar ile reverse transcription polymerase chain reaction (RT-PCR) testinin yanı sıra kullanılabilecek akıllı testlerin geliştirilmesi de sağlanacaktır. Ekibin, gelecekte ise insansız triaj ve pandemi bölümleri geliştirilmesine yönelik çalışmaları devam etmektedir” dediler.