YEREL
Giriş Tarihi : 18-05-2020 09:42   Güncelleme : 18-05-2020 09:42

ÖNLEMLERLE DALGA GEÇTİLER

ÖNLEMLERLE DALGA GEÇTİLER

FAİK AKGÜN

Bir vatandaş kuaför salonunda çektiği görüntüleri sosyal medya hesabı üzerinden paylaşarak  kuaförün  Korona Virüs'e karşı uyması gereken tedbirlere uymadığını gözler serdiği gibi  kendisi de alınan önlemlerle dalga geçti.  

Korona Virüs'e karşı alınan tedbirler kapsamında uzun bir süre kapalı kalan   kuaförler  olası bir virüsün yayılmasını engellemek amacıyla belirlenen tedbirleri uygulamaları koşuluyla açıldılar. Ancak  sosyal medyada dönen bir video  akıllara  kuaförlerin  Korona Virüs'ün yayılmasını engellemek için uymak zorunda olduğu kurallara ne kadar uyduğu sorusunu getirdi.    Elazığ'da esnaflık yapan bir vatandaşın tıka basa doldu olan kuaför salonunda yaşananları sosyal medya hesabı üzerinden  paylaştığı videoda  hem vatandaşların hem de kuaförün uymak zorunda olduğu  kuralara uymadıkları  gibi kurallarla adeta dalga geçtikleri görüldü.

 NE SOSYAL   MESAFE NE DE MASKE VAR

Videoda Elazığ'da esnaflık yapan bir vatandaşın arkadaşları ile birlikte gittiği kuaför salonunda ne kuaförün nede kendilerinin   maske kullanmadığı açık bir şekilde görüldüğü gibi  Korona Virüs'ün yayılmasını engelleme noktasında çok önemli olan  sosyal mesafe kuralının da hiçe sayıldığı gözler önüne serildi.  Yaklaşık 35 saniye süren videoda vatandaşın ve kuaförün kurallara uymamalarına rağmen  sergiledikleri rahat tavırlar ise  gözlerden kaçmadı. Kuaför salonunda sergilenen bu görüntüler kurallarla dalga geçildiğini açık bir şekilde ortaya koyarken  kuaförlerin denetlenmediği gerçeğini de gün yüzüne çıkarttı.  Vatandaşın  videoyu sosyal medyadan paylaşarak uyulması zorunlu olan  kurallarla dalga geçmesine rağmen  yetkililerin henüz bir çalışma yapmaması da dikkatleri çeken ayrı bir konu oldu.

KUAFÖRLER VE VATANDAŞLAR  BU KURALLARA UYMAK ZORUNDA

İçişleri Bakanlığı'nın, 6 Mayıs 2020 tarihinde kuaför salonları ile ilgili olarak 81 il  valiliğine   gönderdiği genelge kuaförler ve güzellik salonlarının çalışma esaslarını belirlenmişti

Genelgeye göre, berber, kuaför ve güzellik salonları, 09.00-21.00 saatlerinde çalışacak, müşterilere randevu sistemiyle hizmet verilecek. Berber, kuaför ve güzellik salonlarında çalışanlar maske kullanacak, müşterilerde maskeli olacak yalnızca işleme göre maskelerini çıkarabilecekler. İş yerleri aynı anda yan yana iki koltukta müşteri kabul edemeyecek, bir koltuk dolu bir koltuk boş olacak şekilde hizmet verecekler. İş yerinde en fazla bir müşterinin beklemesine müsaade edilecek. Berber, kuaför ve güzellik salonlarında müşterinin oturacağı, temas edebileceği tüm alanlar ile zemin dezenfekte edilecek, her işlem sonrasında bu dezenfeksiyonun tekrarlanması sağlanacak. Müşteriye yönelik işleme başlanmadan önce çalışanlar müşterinin görebileceği şekilde ellerini dezenfekte edecek ya da her müşteri için ayrı olmak üzere steril eldiven kullanılacak denilmektedir.  Ayrıca alınan karar gereği ustura ile sakal traşı yapılması da yasaklanmıştı.