YEREL
Giriş Tarihi : 19-05-2020 09:31   Güncelleme : 19-05-2020 09:31

VATANDAŞLAR KADİR GECESİ CAMİDE NAMAZ KILAMAMANIN ÜZÜNTÜSÜNÜ YAŞIYOR

VATANDAŞLAR KADİR GECESİ CAMİDE NAMAZ KILAMAMANIN ÜZÜNTÜSÜNÜ YAŞIYOR

MÜSLÜM DEMİRTAŞ

Pandemi nedeniyle kapanan camilerde ilk defa Kadir Gecesi namazının kılınmayacak olması vatandaşlarda üzüntüye  neden oldu.

Koronavirüsün Türkiye’de görülmesinin ardından salgının yayılma tehlikesine karşı camilerin geçici bir süreliğine kapanması kararı alınmıştı. Bu kapsamda camilerin kapanmasından dolayı bu sene Ramazan ayında kılınan teravih namazları camide kılınmadı. Bununla birlikte Kuran-ı Kerim’in indirildiği gece olan Kadir Gecesi’nde gerçekleştirilen ibadetlerin ve Kadir Gecesi namazının da camide kılınmayacak olması Elazığ’da vatandaşların üzülmesine neden oldu. İlk defa Kadir Gecesi namazının camilerde kılınmayacağını dile getiren vatandaşlaralınan  karara saygı duyulması gerektiğini ifade ettiler.

‘’ALLAH’IN İNSANLIĞA VERDİĞİ BİR CEZA OLARAK DÜŞÜNÜYORUM’’

Vatandaşların sağlığı açısından camilerin bir süre daha kapalı tutulması gerektiğini düşünen Abdulkadir Yeşilkaya,’’ Kadir Gecesi ibadetlerinin ilk defa camilerde yerine getirilmemesini Allah’ın insanlığa verdiği bir ceza olarak düşünüyorum. Camilerin kapanma kararı alınmışken ve virüs tehlikesi halen devam ediyorken Kadir Gecesi namazı da camide kılınmasın. Korona virüs salgını sürecinin tam olarak son bulmadan camilerin açılmasını uygun bulmuyorum. Bizde bu süreçten dolayı çok sıkıldık, bunaldık artık. Ne doğru düzgün evden çıkabiliyoruz ne mağazalarımızı açabiliyoruz, yani inşallah en kısa sürede biter bu süreç.’’dedi.

‘’TEDBİRLER ALINIRSA CAMİDE KILINMASINI İSTİYORUZ’’

Sosyal mesafe kuralına uyularak  camidenamaz kılınabileceğini dile getirenZülfü Erdoğan ise,’’Biz de isterdik Kadir gecesi namazını camilerde kılınmasını, ama Korona Virüs 'ten dolayı devletimiz geçici bir süreliğine camilerde toplu ibadetleri yasaklamış yapacak bir şey yok. Aslında bir buçuk metre sosyal mesafe kuralı uygulanarak   gerekli tedbirler alınsaydı camilerde namazımızı kılabilirdik. Yani tedbirler alınırsa camide kılınmasını istiyoruz. Allah bizi daha beterinden korusun.’’dedi.

‘’BİRAZ DAHA ZAMAN LAZIM, CAMİLER BİRAZ DAHA KAPALI KALSIN’’

Kadir Gecesi namazının camilerde kılınmasının risk oluşturduğunu düşünerek üzücü  de olsa bu sene ibadetlerin camide yerine getirilmemesi gerektiğini belirten Turan Acil ise’’Eğer tehlike varsa camiler açılmasın ve Kadir Gecesi ibadetleri de bu sene camide yerine getirilmesin. Cenabı Hak bizi affeder ama toplu bir şekilde camide olup ve virüsü başkasına bulaştırırsak o zaman işte kul hakkına girmiş oluruz. İlla Kadir Gecesi için camilerde toplu bir şekilde bulunup hastalığı bulaştıracaklarsa camide kılınmaması daha doğru. Biraz daha zaman lazım.  Biraz daha camiler kapalı kalsın. Cenabı Hak affeder elbet.’’dedi.