YEREL
Giriş Tarihi : 19-05-2020 09:37   Güncelleme : 19-05-2020 09:37

ARSLAN: KESİNLİKLE PAZAR PROBLEMİ BULUNMUYOR

ARSLAN: KESİNLİKLE PAZAR PROBLEMİ BULUNMUYOR

İRFAN ARSLAN

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası tarafından ilimizde yeniden yapılandırılmak için başlatılan projelerden biri olan İpekböcekçiliği projesinde yumurta dağıtımı yapıldı.

ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan, Koza Birlik tarafından ücretsiz olarak dağıtımı yapılan İpekböceği yumurtası dağıtım il ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi.

“Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı bünyesinde kurulan İpekböceği Yetiştiriciliği İcra Komitesi’nin çalışmaları ‘Elazığ İlinde İpekböceği Yetiştiriciliğinin ve İpekli Dokumaların Yeniden Hayata Geçirilmesi Projesi’ adı altında bir yol haritası ortaya çıkarmıştır. Komite üyeleri ilimizde 5 yıl gibi kısa vadede en az 500 kutu İpekböceğinin Yetiştirilebileceğini ve 18.000 kg koza hasadının yapılabileceğini ön görmüştür.

Tüm Dünya’da ve Ülkemizde İpekli ürünlere olan talep hızla artmakta ve Koza üretimi artan bu ihtiyacın çok altında kalmaktadır. Komite üyelerimiz Ülkemizin İpek Elyafı ihtiyaçlarının önemli bir kısmını ilimizin çiftçilerinin elinden temin etmeyi hedeflemektedir. Bu amaçla projemiz kapsamında çiftçi seçimi ve eğitim organizasyonları yürütülmüş ve 14.800 adet dut fidanı ücretsiz olarak dağıtılmıştır.

Bu gün İpekböceği ‘Yumurtalarının Dağıtım Törenin’ düzenlemekteyiz. KOZABİRLİK tarafından İpekböceği Yumurtaları ücretsiz olarak verilmekte ve üretilen KOZALAR peşin para ile yine KOZABİRLİK tarafından satın alınmaktadır. İpekböcekçiliğinin kesinlikle Pazar problemi bulunmamaktadır.

Bu proje, Elazığ Valiliği, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası ve ilgili TOBB İl Kadın Girişimciler İcra Kurulu, Fırat Üniversitesi, Elazığ Orman Bölge Müdürlüğü, Elazığ İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Elazığ El Sanatları Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve S.S. Bursa Koza Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (KOZABİRLİK) ortak çalışması ile hayata geçirilmiştir. Tüm paydaş kuruluşların senkronize çalışmaları takdir edilecek boyuttadır. Bahsedilen paydaş kurumlara ve ilgi gösteren çiftçilerimize başarılar diler, teşekkür ederiz”