YEREL
Giriş Tarihi : 19-05-2020 16:45   Güncelleme : 19-05-2020 16:45

MİLLETVEKİLİ EROL’DAN 19 MAYIS MESAJI

MİLLETVEKİLİ EROL’DAN 19 MAYIS MESAJI

MÜSLÜM DEMİRTAŞ

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını yayımladığı mesajla kutlayan Milletvekili Erol, Mustafa Kemal Atatürk’ün savaşın içinden yepyeni bir devlet ve cumhuriyet yarattığını ifade etti.

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol Mesajında,’’Mustafa Kemal Atatürk’ün bu toprakları vatan yapmak, yeni bir devlet kurmak ve bir millet yaratmak üzere çıktığı büyük yürüyüş 19 Mayıs 1919’un 101. yıldönümündeyiz.Toprakları işgal edilmiş, orduları dağıtılmış, Meclis’i feshedilmiş ve fiilen çökmüş bir ülkede Milli Mücadele’yi örgütlemiş, savaşı yönetmiş ve ateşin içinden yepyeni bir devlet ve cumhuriyet yaratmıştır Mustafa Kemal Atatürk. Emperyalizme karşı bu büyük mücadelenin, kurtuluşun ve devrimlerin ‘’İlk Adımı’’ 19 Mayıs 1919’dur. ‘’dedi.

‘ATATÜRK’ÜN MÜCADELESİ 101 YIL SONRA DA SU GİBİ BERRAKTIR’’

Milletvekili Erol,’’Unutulmamalıdır ki, Milli Mücadele yalnızca dış düşmana karşı değil onların içerdeki işbirlikçilerine karşı da yürütüldü. Samsun’a çıkmasının üzerinden henüz 20 gün geçmişken Atatürk 8 Haziran 1919'da İstanbul’a geri çağrıldı, İstanbul Hükümeti tarafından 8 Temmuz 1919'da görevinden azledildi. İstanbul, 10 Nisan 1920'de “katli vaciptir” diye  fetva yayınladı ve 1 yıl sonra 11 Mayıs 1920'de de Atatürk'ü ve silah arkadaşlarını idama mahkûm etti. 24 Mayıs 1920’de de o Vahdettin, Atatürk’ün idam fermanını onayladı. Bugün, aldıkları ünvanları ve geldikleri makamları Cumhuriyet’e boçlu olan Burhan Kuzu gibilerin zamanında FETÖ’nün kitaplarından ve yayınlarından öğrendikleri safsatalar ile tarihi eğip bükme çabaları boşunadır. Mustafa Kemal Atatürk’ün mücadelesi, bir milletin küllerinden yeniden doğuşu 101 yıl sonra da su gibi berrak, gün gibi açıktır.Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletin’dir düsturu ile emperyalizme karşı bağımsızlık mücadelemizin ilk adımı olan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun! ’’dedi.