YEREL
Giriş Tarihi : 20-05-2020 10:47   Güncelleme : 20-05-2020 10:47

SEYYAR SATICILARA İLGİ ARTTI

SEYYAR SATICILARA İLGİ ARTTI

MÜSLÜM DEMİRTAŞ

Elazığ’da Ramazan bayramının yaklaşmasıyla birlikte büyük marketlerin, sebze ve meyvelerdeki fiyat artışından dolayı vatandaş seyyar satıcılara yöneldi.

Elazığ’da büyük ve zincir marketlerdeki ürün fiyatlarının artmasıyla birlikte vatandaşların seyyar satıcılara ilgisi arttı. Türkiye’nin 81 ilinde Ramazan Bayramında sokağa çıkma yasağı kısıtlaması olacaksa da vatandaşlar bayram hazırlığına başladı. Bu kapsamda bayram hazırlığı yapılırken vatandaşların ürün fiyatlarındaki hassasiyeti, alışveriş için rota değiştiriyor. Bununla birlikte Elazığ’da büyük ve zincir marketlerdeki ürün fiyatlarının yüksek olmasından dolayı vatandaşlar seyyar satıcılara yönelmeye başladı. Fiyat konusunda yeterince uygun satışların yapıldığını belirten seyyar satıcılar, vatandaşın ilgisinden de memnun.

‘’10 LİRAYA SATTIĞIMIZ MEYVE BÜYÜK MARKETLERDE 15 LİRA’’

Kendisinin de daha önce büyük marketlerde çalıştığını ve fiyatların yüksek olduğunu belirten seyyar satıcı Ömer Barış, seyyar satıcı ile büyük marketler arasında fiyat konusunda büyük fark olduğundan dolayı vatandaşın seyyar satıcıları tercih ettiğini ifade etti. Seyyar satıcı Ömer Barış,’’ Bende zincir marketlerde manavcılık yaptım. Bizim burada 10 liraya sattığımız erik zincir marketlerde ise 15 liradan aşağısı varsa ben buradan bedava vereyim. Yerli çileği 8 liradan satıyoruz. Büyük marketlerde çilek doğru düzgün satılamaz zaten. Çünkü bir gün kaldı mı ikinci gün çöpe gider. Vatandaşların tablacılara ilgisinin nedeni tamamen fiyat konusudur. Vatandaş büyük marketlerde 18 liraya alacağı meyveyi benden 10 liraya alıyor. Vatandaşın seyyar satıcılara yönelmesi, artan ilgi bundan dolayıdır diyebiliriz.’’dedi. Seyyar satıcılar ile pazarcı esnafı farkına da değinen Satıcı Barış,’’Bizde bir de pazarcı usulü yoktur. Pazarcı usulü gibi arkaya kötüsü öne iyisini koymuyoruz. Bizde alttaki ürün nasılsa üstündeki de ortasındaki de aynıdır.’’diye ifade etti.

‘’KEŞKE BÜTÜN MARKETLERİN SATIŞLARI TABLACILARINKİ GİBİ OLSAYDI’’

Seyyar satıcılardan alışveriş yapmak için Çayda Çıra Mahallesi’nden çarşıya geldiğini belirten vatandaşlardan İbrahim Adal,’’ Pazara gittiğimizde adamlar iyileri öne koyuyor kötüleri arkaya koyuyor sonrada kilosu 5-6 lira diyor. O şekilde de olmaz. Tablacı ise kapının önüne de geliyor her yere de gidiyor. Baktığınızda fiyatı da diğerlerine göre daha düşük, malı da kalitelidir yani. Bir kilo almıştım, güzel olduğu için bir kilo daha almayı düşünüyorum. Keşke bütün marketlerin satışları tablacılarınki gibi olsaydı. Millet o şekilde daha rahat ederdi. Çayda Çıra’dan geliyorum, bizim orda Pazar bile yok. Markete gittiğinde de fiyatlar yüksek oluyor. O yüzden alışverişi seyyar satıcılardan yapmak daha uygun olur.’’diye ifade etti.