YEREL
Giriş Tarihi : 20-05-2020 10:50   Güncelleme : 20-05-2020 10:50

TATLICILARIN BAYRAM KAYBI BÜYÜK OLDU

TATLICILARIN BAYRAM KAYBI BÜYÜK OLDU

FAİK AKGÜN  

Tatlıcılık yapan esnaflar   Korona Virüs'ün birçok sektörü olumsuz etkilediği gibi kendilerini de olumsuz etkilediğini ifade ettiler. Esnaflar bu seneki bayramda tatlı satışlarının düştüğünü ve  kayıplarının büyük olduğunu vurguladılar.

Ramazan Bayramı'na sayılı günler kala her yıl yoğunluğun yaşandığı tatlıcılar , bu yıl  ilimizde yaşanan deprem ve ülke genelinde  etkili olan Korona Virüs nedeniyle eski günlerini arıyorlar. Geçtiğimiz yıllarda  Ramazan Bayramı dolayısıyla  siparişleri yetiştirmek için çabaladıklarını ancak bu yıl düşen siparişler nedeniyle kara kara düşündüklerini belirten tatlıcı esnafları bayramın bu yıl istedikleri gibi geçmeyeceğini ön gördüklerini dile getirdiler.

"%90 ORANINDA KAYBIMIZ VAR"

 Çin'de ortaya çıkan ve binlerce insanın hayatını kaybetmesine neden olduğu gibi bir çok sektörü de olumsuz yönde etkileyen , Korona Virüs'ün kendilerini de etkilediğini dile getiren Arif Göker, bu yıl düşen sipariş miktarlarını dile getirerek ,kayıplarının büyük olduğunu vurguladı.  Göker " Bu yıl  malumunuz olduğu üzere  tüm dünya ile birlikte ülkemizi de olumsuz etkileyen Korona Virüs ile mücadele veriyoruz. Virüsün yayılmasını engellemek için alınan önlemler sonrasında bizler de kendi açımızdan bir dizi önlemler alarak az çalıştık. Geçen yılın aynı dönemini  bu yılla kıyasladığımız da çok büyük bir kaybımız var.  Kaybımızı net olarak ifade edecek olursak%90 oranında bir kaybımız var. Geçen yılın aynı döneminde 300 tepsi siparişi almıştık. Bu yıl ise şu güne kadar gelen sipariş sayımız  sadece 30 ... Bu günden sonra sipariş geleceğini de düşünmüyorum. Bu noktada vatandaşları da haklı buluyorum. Çünkü vatandaşlarımız Korona Virüs'ün yayılmasını engellemek amacıyla alınan  sokağa çıkma yasağı dolayısıyla bayram süresince evinde oturmak zorunda kalacak.  Bayram ziyaretine gelen de olamayacağı için vatandaşlarımız eskisi gibi üçer beşer kilo tatlı almıyor.Adet yerini bulsun diye ailesi ile tüketmek için en fazla 1 kilo tatlı alıyor." dedi

"DURUMUMUZ ÇOK VAHİM!"

Elazığ'ın meşhur tatlıcılardan Hatip Usta ise konu ile olarak yaptığı değerlendirmede, " Bayramların vazgeçilmezlerinin başında tatlılar gelirdi. Ancak bu yıl durumumuz çok vahim. Korona Virüs'ün yayılmasını engellemek amacıyla  alınan karar  sonrası  bayram süresince sokağa çıkma yasağı getirildi. Bu  karardan dolayı vatandaşlar bayramda bayram ziyaretlerinde bulunmayacak. Ziyaretler olmayacağı için  vatandaşlar  eski yıllarda almış oldukları miktarlarda tatlı almamaya başladılar. Siparişlerimizi geçen yıl ile kıyasladığımız da durumuz hiç iyi değil diyebilirim.   Bizler ilimizde yaşanan  deprem ve sonrasında ülkemizde görülmeye başlayan Korona Virüs nedeniyle fiyatlarımıza herhangi bir zam da yapmadık. Ama yine de istediğimiz bir tablo oluşmadı. Umarım bayrama kalan üç gün içinde siparişlerimiz artar. Net kaybımız da bu süre içerisinde ortaya çıkacak. "diyerek değerlendirmelerini sonlandırdı.