YEREL
Giriş Tarihi : 20-05-2020 10:52   Güncelleme : 20-05-2020 10:52

BAYRAM ÖNCESİ SEYAHATLER İÇİN YENİ KARARLAR ALINDI

BAYRAM ÖNCESİ SEYAHATLER İÇİN YENİ KARARLAR ALINDI

MÜSLÜM DEMİRTAŞ

İl Hıfzıssıhha Meclisi, Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım başkanlığında, Valilik toplantı salonunda olağanüstü toplanarak bayram öncesi seyahatler için yeni kararlar alındı.

Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım başkanlığında toplanan kurul, Ramazan Bayramı nedeniyle il dışına çıkmak isteyenlerin zorunlu ve istisnai durumları harıç  çıkışlarına izin verilmemesi, bu karara rağmen bir şekilde il dışına çıkanların bayram sonrası ilimize dönüşlerinde ilimize girişlerine izin verilmemesi kararının alındığını açıkladı.

Vali Çetin Oktay Kaldırım Meclisin aldığı kararlar ile ilgili olarak yaptığı açıklama şöyle.

“ Dünya  Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak ilan edilen Korona virüse karşı yeni kararlar alındı. Bu kapsamda ‘’fiziksel temas, solunum gibi yollarla çok hızlı bulaşabilen ve enfekte olan insan sayısını tüm Dünyada hızlı şekilde yükselten Koronavirüs (Covid-19) salgınının, halk sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek adına sosyal hareketliliği ve kişiler arası teması azaltarak sosyal izolasyonun mutlak şekilde sağlanması hayati önemi haizdir. Aksi hallerde virüsün yayılımı hızlanarak vaka sayısı ile tedavi gereksinimi artacak; vatandaşlarımızın hayatlarını kaybetme riskini yükselterek toplum sağlığı ve kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasına sebep olacaktır.’’ açıklamasıyla alınan kararlar şu şekilde;

1-Başka illerden İlimize, başta taahhüt ve inşaat olmak üzere  çeşitli sektörlerde çalışmak amacıyla gelen işçi ve çalışanların Ramazan Bayramı öncesi il dışına çıkmalarının zorunlu ve istisnai haller dışında yasaklanmasına, bu karara rağmen herhangi bir şekilde Ramazan Bayramını illerinde geçirmek için gidenlerin şehrimize tekrar girişlerine izin verilmemesine,

2-Kararın Toplu Konut İdaresi Başkanlığına (TOKİ) ve bütün işçi çalıştıran yerlerde tebliğ edilmesine

3-Karara uymayanlar hakkında 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesi uyarınca her ihlal için 3.150 TL idari para cezası uygulanmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına,  Oy birliği ile karar verilmiştir.”