YEREL
Giriş Tarihi : 21-05-2020 09:53   Güncelleme : 21-05-2020 09:53

BOZKURT: VERGİ VE PRİM BORÇLARI YAPILANDIRILMALI

BOZKURT: VERGİ VE PRİM BORÇLARI YAPILANDIRILMALI

İrfan ARSLAN

 Elazığ Kahveciler Odası Başkanı Nihat BOZKURT 24.01.2020 tarihinde Elazığ İlimizde meydana gelen depremde bir yara alan kahveci esnafımız birde Koronavirüs (Kovid-19) hastalığı ile daha da zor bir duruma düşmüştür.

Bozkurt; Koronavirüsle mücadele kapsamında esnaflarımızın Vergi ve Sgk primi borçlarının kamuya olan borçları yönünden ertelenmesinin bir nebzede olsa esnafımızı rahatlattığını belirtti. Ancak işyerinin kapalı olduğu bu dönemin ekonomik etkileri nedeniyle esnaf vergi ve prim borçlarını ödeyemez hale geldi. Esnafımız normalleşme döneminde vergi ve prim borçlarının yeniden yapılandırılmasını bekliyor. Yapılandırılan bu borçların 2021 yılından itibaren ödenmeye başlanacak şekilde yeniden yapılandırılması gerekmektedir.

Bozkurt; artık dayanacak güçlerinin kalmadığını, Küçük esnaf olarak beklentilerinin kredi desteğinden ve ötelemeden ziyade dükkânlarımız kapalı olduğu müddetçe en az bir asgari ücret tutarında geri ödemesiz yardım parası verilmesiydi. Esnafımız yanlarında çalıştırdıkları personele, iş yerlerinin kapalı olduğu dönemde ücret veremedi. Mal sahipleri, esnafımızı kira ödemeleri konusunda sıkıştırmaya başladı.

Devletimizin sadece iyi gününde değil kötü gününde de omurgası olan esnafımızın hayatını idame ettirebilmesi için ilgili tüm kurum ve kuruluşları gerçekçi ve samimi çözümler üretmesi için göreve davet ediyor, sıkıntılarımızın beklentilerimizin acilen giderilmesini yetkililerden arz ediyorum” diye konuştu.