YEREL
Giriş Tarihi : 21-05-2020 10:05   Güncelleme : 21-05-2020 10:05

BAYRAM VE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI PAZARA OLUMLU YANSIDI

BAYRAM VE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI PAZARA OLUMLU YANSIDI

FAİK AKGÜN

Ramazan Bayramı'na sayılı günler kalması ve  bayram süresince uygulanacak sokağa çıkma yasağı nedeniyle vatandaşlar semt pazarlarına yoğun bir ilgi göstermeye başladı.

Ramazan Bayramı dolayısıyla  ve bayram süresince uygulanacak sokağa çıkma yasağı nedeniyle vatandaşlar ihtiyaçlarını gidermeye başladılar. Alınan karar gereğince 23 Mart'tan itibaren 4 gün boyunca evlerinden çıkamayacak olan vatandaşlar bu süre zarfında tüketecekleri sebze ve meyve ihtiyaçlarını karşılamak için semt pazarlarının yolunu tutuyor. Semt pazarlarında sebze ve meyvenin manav ve marketlere göre  daha uygun fiyatlara satıldığını dile getiren pazarcı esnafları bu nedenle vatandaşlardan yoğun ilgi gördüklerini dile getirdiler. Yaklaşan bayram ve bayram süresince uygulanacak sokağa çıkma yasağı nedeniyle işlerinde artış yaşandığını ifade eden pazarcı esnafları şu sıralar ciddi bir yoğunluk yaşadıklarını belirttiler.

"YOĞUNLUK CUMA GÜNÜNE KADAR ARTARAK DEVAM EDECEK"

 Bayram süresince uygulanacak sokağa çıkma yasağı nedeniyle sebze ve meyve ihtiyacını gidermek isteyen vatandaşların semt pazarlarına yoğun bir ilgi gösterdiğini ifade eden pazar esnalarından  Yahya Alkan vatandaşların semt pazarlarına gösterdiği  ilginin hafta sonuna kadar artarak süreceğini belirtti. Alkan, "Yaklaşan Ramazan Bayramı  ve bayram süresince devam edecek sokağa çıkma yasağı nedeniyle  ciddi bir yoğunluk yaşıyoruz. Sağ olsunlar hemşerilerimiz sebze ve meyve ihtiyaçlarının büyük bir bölümünü bizlerden alıyorlar. Semt pazarlarımız ilk defa böyle bir kalabalık dönemi yaşıyor.    Semt pazarlarımızda ki yoğunluğun   sokağa çıkma yasağı öncesinde son pazarın kurulacağı Cuma gününe kadar artarak devam edeceğini düşünüyorum. Hemşerilerimiz fiyatlarımızın  manav ve marketlere göre daha uygun olmasından dolayı  ihtiyaçlarını pazarlar sayesinde  tam anlamıyla gideriyorlar. Şu anda vatandaşlarımızın en çok talep ettiği sebzeler olan  pazarda salatalık 1 liradan,  Biber 2 liradan, domates 3 liradan, kabak ve fasulye ise 2,5 liradan satılmaktadır." dedi.

"BİR İKİ GÜNDEN BU YANA SEBZE FİYATLARINDA GÜNLÜK  ARTIŞLAR YAŞANIYOR"

Pazarcı esnafı Abdülaziz Aydemir ise yaptığı değerlendirmede sebze fiyatlarında meydana gelen günlük artışlara değinerek vatandaşlara sebze meyve alış verişlerini son güne bırakmamaları yönünde tavsiyede bulundu.Aydemir, " Bayram süresince sokağa çıkma yasağı uygulanacağı için vatandaşlar sebze ve meyve ihtiyaçlarını  kendilerine en yakın olan semt pazarından karşılıyor. Bu da işlerimizin artmasını sağlıyor. Ancak son bir iki günden bu yana sebze fiyatlarında günlük fiyat artışları  yaşanıyor. Biz de bu artışı istemesek de fiyatlara yansıtmak zorunda kalıyoruz. Örneğin domates geçtiğimiz gün 2,5 liradan satılırken bugün 3 liraya , biber 1,5 liradan satılırken 2 liraya, kabak 1,5 liradan satılırken 2,5 liraya, patlıcan 2,5 liraya satılırken 4 liraya  yükseldi. Fiyatların  gün geçtikçe daha yükseleceğini düşünüyorum. Bu nedenle vatandaşlarımıza sebze meyve alışverişlerini son güne bırakmalarını tavsiye ediyorum."  ifadelerini kullandı