YEREL
Giriş Tarihi : 21-05-2020 10:07   Güncelleme : 21-05-2020 10:07

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI BAYRAM ŞEKERİ SATIŞLARINI KESTİ

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI BAYRAM ŞEKERİ SATIŞLARINI KESTİ

MÜSLÜM DEMİRTAŞ

Ramazan Bayramında 81 ilde uygulanacak olan 4 günlük sokağa çıkma yasağı Elazığ’da bayram şekeri satışlarını da en aza indirdi. Önceki senebayramda satılan şekerlerinin yüzde onu bile satılamadı.

Ramazan Bayramına sayılı günler kala her yıl yoğunluğun oluştuğu Kapalı Çarşı’da bayram şekeri satışları yapan esnaf, bu yıl ülke genelinde etkili olan Korona virüsü sebebiyle geçen senenin satışlarını arıyor. Geçen seneki bayramlarda satılan bayram şekerlerinin yüzde on’unu bile satamayan esnaf, herkes gibi bu sene salgından dolayı kendileri içinde iyiye gitmediğini ifade ettiler.

‘’BU SENE RESMEN PATLADIK’’

Koronavirüs salgınından dolayı daha önceden kapatıldığı için ticari anlamda kötü durumda olduğunu belirten esnaf Mustafa Altuğ, Ramazan Bayramında ziyaretlerin askıya alınmasının yerinde bir karar olduğunu ifade etti Esnaf Altuğ,’’ 44 gün kapalı kalmıştı çarşımız yani ticari anlamda zaten bayağı kötü bir durumdayız. Ama şöyle bir şey var. Önce can sonra canan, yani sağlık her şeyden önemlidir. Her ne kadar satışlarımızı kötü etkilediyse de bayram ziyaretlerinin askıya alınması güzel oldu bence. İnsanlar bayram tatilinde hep tatile gidiyordu şimdi evinde oturmak zorunda olacak. Bayramda sokağa çıkma yasağını destekliyorum çünkü salgın patlamasını önleyecektir. Şöyle tabir edeyim bu sene resmen patladık biz. Ticaret bayağı düştü insanlar ziyaretlere gitmeyeceği için bayram şekerleri satışı da olmuyor. Yani geçen seneye kıyaslarsak onda biri bile satılamadı henüz bayağı düştü çünkü. Şu anda çok kötü durumdayız sadece olta atıyoruz ne geldiyse artık diyoruz. Hayırlısı olsunbakalım.’’diye ifade Altuğ,’’Fiyatlarda geçen seneye göre düşüşler yaşandı. Mesela kaliteli şekerlerde geçen sene 30-40 lira arasındaki şekerler bu sene 25-28 lira civarında olmasına rağmen satılmıyor. Fiyatlar azalsa dahi talep olmadı mı fiyatların azalması önemli olmuyor. ‘’dedi.

‘’BAYRAM ŞEKERLERİ ELİMİZDE ŞİŞTİ’’

Bayramda 4 günlük sokağa çıkma yasağı uygulaması nedeniyle bayram satışlarında geçen seneye göre kıyaslanamayacak derecede düşüş olduğunu belirten Bayram şekeri satışı yapan esnaf Sadık Çandur, bu bayram vatandaşların bayram şekerlerini sadece sembol olarak satın aldığını ifade etti. Esnaf Çandur,’’ Valimizin aldığı önlemlerle birlikte çok şükür şehrimizde Koronavirüs etkisi diğer şehirlere göre daha sakin geçiyor. Bu sene işler tabiî ki bayağı durgun geçiyor.Sıkıntılı bir dönemden geçiyoruz bu sıkıntılı dönem de geçer. Şeker satışları sokağa çıkma yasaklarından dolayı çok düştü. Yani yüzde üçyüz oranında düşmüştür. Şimdiye kadar adam üç kilo bayram şekeri alıyorsa bu üçyüz grama beşyüz grama düştü. Adam onu da sadece bayram şekeri evde bulunsun diye çocuklar bayramı unutmasın diye ve ev ortamında az da olsa bayram havası oluşsun diye alıyor. Yoksa aksi halde bayramlaşma olmayacağı için şeker satışlarımız yok. Şekerler elimizde şişti. Geçen seneki bayram şekerleri satışlarına kıyaslanamayacak şekilde bir düşüş var. Bu sene sadece sembol olarak bayram şekeri alınıyor. Yarım kilo, bir kilo, 10 liralık, 5 liralık alınıyor. Ama sağlık olsun Allah başka ülkemize memleketimize başka felaketler yaşatmasın.’’diye ifade etti.