YEREL
Giriş Tarihi : 21-05-2020 10:24   Güncelleme : 21-05-2020 10:24

MÜSİAD ZİMEM DEFTERİ GELENEĞİNİ SÜRDÜRÜYOR

MÜSİAD ZİMEM DEFTERİ GELENEĞİNİ SÜRDÜRÜYOR

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Elazığ Şubesi, Osmanlı geleneği olan Zimem Defteri uygulamasının yaygınlaşması adına Ramazan ayında 10 bakkaldan veresiye defteri satın alarak uygulamayı yaşattı.

MÜSİAD Elazığ Şubesi tarafından her yıl gerçekleştirilen, Osmanlı zamanında gelenek haline gelmiş olan Zimem Defteri uygulamasını geleneksel hale getirerek, yeniden yaygınlaşması için bu Ramazan ayında da çalışma başlattı. Elazığ’da çeşitli mahallelerde bulunan 10 bakkaldan veresiye defterini satın alarak dar gelirli ailelerin borçlarını silerek Zimem Defteri uygulamasını devam ettirdi. Konu ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan MÜSİAD Elazığ Başkanı Mehmet Özeren, Böyle güzel gelenekleri yaşatmaya devam edeceklerini ifade etti.

‘’BU GELENEKLERİ YAŞATABİLMEK İÇİN GAYRET GÖSTERMEKTEYİZ’’

Farklı mahallelerde bulunan bakkallardan 10 veresiye defteri satın alınarak dar gelirli ailelerin borçlarını silerek Osmanlı geleneği olan Zimem Defteri uygulamasını sürdüren MÜSİAD Elazığ Başkanı Özeren,’’Dünyaya her alanda örnek olmuş ecdadımız yardımlaşmanın manevi iklimini yaşamamız ve birliğimizi beraberliğimizi pekiştirmek için Zimem Defteri gibi birçok gelenek bırakmıştır, bizler bu gelenekleri yaşatabilmek için elimizden gelen gayreti göstermekteyiz. Borcu ödeyenin kimin borcunu ödediğini bilmeyen, borcu ödenen kişinin de kim tarafından borcunun ödendiğini bilmeyen ve insanların birbirlerine üstünlük sağlama ve mahcubiyetlik hissi yaşatmayan böyle bir uygulamayı bize miras bırakan da, bu günlere ulaşmasında vesile olanlardan da Allah razı olsun.’’dedi.

‘’BÖYLE GELENEKLERİ YAŞATMAYA DEVAM EDECEĞİZ’’

Başka Özeren,’’Dönem dönem ülkemizde ve dünyada yaşanan ekonomik krizlerde dünyanın pek çok ülkesinde yağma, hırsızlık, gibi eylemleri görürken, birçok krize, afete, darbeye karşı karşıyayken Ülkemizde bu tür olumsuz bir vakalarla karşılaşmadık. İnşallah karşılaşmayız da, işte bütün bunların nedeni yurdumuzun insanını zimem defteri, zekat, sadaka, fakiri görüp gözetlemesinden kaynaklanmaktadır. Böylesine güzel gelenekleri şimdiye kadar olduğu gibi şimdiden sonra da yaşatmaya devam edeceğiz.’’ifade etti.