YEREL
Giriş Tarihi : 21-05-2020 15:42   Güncelleme : 21-05-2020 16:02

TAPU VE KADASTRO BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ 173 YAŞINDA

 TAPU VE KADASTRO BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ 173 YAŞINDA

FAİK AKGÜN

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü 173. Kuruluş yıl dönümünü kutluyor. Tapu ve Kadastro 13 Bölge Müdürü Mahir Tuncer, ”Teşkilatımız kuruluşunda defter kayıtlarını tutarken, satışları vatandaşlar ile yüz yüze ve satışın yapıldığı il veya ilçe müdürlüklerinde alım ve satış yapan vatandaşların katılımı ile yüz yüze yaparken bugün geldiğimiz konum itibarı ile devletler arası online satış yapmaya başladık.” dedi

Tapu ve Kadastro teşkilatının kuruluşunun 173. Yıl dönümü nedeniyle ilimizde Atatürk anıtına çelenk sunumu yaptıklarını belirten Bölge Müdürü Mahir Tuncer,  “Covid 19 salgını ile mücadele kapsamında düzenlediğimiz törende sosyal mesafeye uygun bir şekilde Bölge Müdür Yardımcılarımız, Şube müdürlerimiz ile Müdürlüğümüze bağlı birimlerin daire amirleri ve personelimizin katılımı ile Çenek sunumu ve ardından İstiklal Marşı okuduk. Salgın ile mücadele kapsamında bu yıl başta etkinlik gerçekleştiremeyeceğiz.            

Taşınmazlara ilişkin mülkiyet bilgilerini devlet güvencesi altında muhafaza etme, güncelleme, taşınmazlara yönelik politikalar belirleme ve yönetme konularında lider Kurum olma vizyonumuzla vatandaşlarımıza 173. Yılımızda da en kaliteli hizmeti sunmaya devam ediyoruz.

Bilgi teknolojilerini en iyi kullanan kurum ödülüne sahip Genel Müdürlüğümüz, Web-Tapu, Tapu Takas, E-Haciz, E-terkin, Parsel Sorgulama, E-Randevu, 3 Boyutlu Kadastro gibi projelerle vatandaşlarımıza en iyi şekilde hizmet sunmak için altyapısını geliştirmeye devam etmektedir.

Tüm Dünyayı ve Türkiye’yi etkisi altına alan Covid-19 Salgını nedeniyle zor günlerden geçtiğimiz bu o dönemde Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü olarak tüm imkanlarımızla hem çalışanımızın hem de vatandaşımızın süreci sıkıntısız atlatmaları için yoğun çaba harcamaktayız.

Bu süreçte, merkez ve taşra teşkilatlarımızda görev yapan personelimizin kullanması için maske, cerrahi eldiven, el dezenfektanı gibi koruyucu malzemeler gönderdik. İdari izinli personelimizin haricindeki personelin işlemler aksamayacak şekilde dönüşümlü çalışmasını sağladık. Ayrıca hizmet alım yoluyla vatandaşların yoğunlaştığı birimlerimizde ilaçlama çalışmaları yaptırdık.

Covid-19 Salgını sürecinde özellikle Web-Tapu, E-randevu ve Alo 181 Randevu Sisteminin ne kadar gerekli ve önemli olduğu bir kez daha anlaşılmıştır. Suretle vatandaşlarımızın e-devlet portalı üzerinden ulaşabildikleri Web-Tapu Uygulaması sayesinde, artık Tapu dairelerine gitmeden hızlı, kolay ve güvenilir bir şekilde işlemler yapabildiklerini hatırlatmak isteriz. Olası      doğal afet hallerinde hizmetlerimizde herhangi bir aksama yaşanmaması ve vatandaşlarımıza hızlı, güvenli, kaliteli ve kesintisiz hizmet verebilmek için Yozgat ilimizde Felaket Kurtarma Merkezi kurulmuştur.

Kurumumuzun Tapu sistemi ve Mülkiyet Belirleme alanındaki çalışmaları uluslararası arenaya da taşınmış olup, Berlin Büyükelçiliğimizde kurulan tapu ataşeliği ile Almanya'da yaşayan vatandaşlarımızın Türkiye’deki taşınmazlarına yönelik tapu işlemlerini yapılabilmekte olup, ayrıca 12 ülkede daha açılacak temsilciliklerle de yurtdışında yaşayanların da tapu kadastro işlemlerini daha kolay yapabilecekleri bir sistem oluşturulacaktır.

Bu kapsamda yurt dışından ilk satış işlemi, 22 Nisan 2020’de alıcı ve satıcı taraflarından birinin Konya'da, diğerinin Berlin’de olduğu satış işlemi gerçekleştirilmiştir.

Aralık 2019'da yapılan yasal düzenleme ve dünyada örneği olmayan bir uygulamayla, Tapu Müdürlüklerinin yetki alanı dışında kayıtlı bulunan taşınmazlara ilişkin yılbaşından bu yana Genel Müdürlükçe belirlenen tapu işlemlerinde taraflar, farklı tapu müdürlükleri veya yurt dışı birimlerde bulunsalar dahi satış, bağış ve mal değişimi yapabiliyor.

Bugün artık Genel Müdürlüğümüz, faaliyetleriyle birçok ülke için görüşüne başvurulan, referans olarak görülen bir kurum haline gelmiştir.              

Bugün, kuruluşunun 173. Yıldönümünü kutlayan Tapu ve Kadastro Teşkilatımızın gelişimine ve büyümesine katkı sunan tüm çalışanlarımıza ve halkımıza şükranlarımızı sunarız.” dedi.