YEREL
Giriş Tarihi : 23-05-2020 09:55   Güncelleme : 23-05-2020 09:55

FIRINLAR BAYRAM BOYUNCA AÇIK OLACAK

FIRINLAR BAYRAM BOYUNCA AÇIK OLACAK

FAİK AKGÜN

Korona Virüs'ün yayılmasını engellemek amacıyla alınan tedbirler kapsamında 81 ilde bugünden başlamak üzere sokağa çıkma yasağı getirilmişti. Bugün başlayan sokağa çıkma yasağı kapsamında birçok işletme saat 17:00'dan itibaren hizmet vermeyecek. En temel ihtiyacımız  olan ekmeğin üretildiği fırınlar ise bayram süresince açık olacak

Dört gün süreç sokağa çıkma yasağının ilk gününü yaşadığımız bugün İçişleri Bakanlığı'nın genelgesine göre bazı işletmeler 10:00 ile 17:00 saatleri arasında hizmet verebilecek.  Genelgeye göre bugün  market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler saat 10.00-17.00 saatleri arasında hizmet verebilecek. 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş ve altındaki vatandaşlar dışında diğer vatandaşlar zorunlu ihtiyaçlarını karşılamak için araç kullanmadan ikametlerine en yakın market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçilere gidip alışveriş yapabilecekler. Bu iş yerleri çalışma saatleri süresince evlere servis yapabilecekler. Bugün saat 17:00 kadar hizmet veren market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler ile online satış yapan işletmeler 26 Mayıs'a kadar tamamen kapanacaklar.

LOKANTALAR AÇIK OLACAK ANCAK SADECE PAKET SERVİSİ YAPACAKLAR

Bayram süresince fırın, pastane ve tatlı üreticileri ile lokantalar açık olacaklar. Dört gün boyunca açık olacak fırın, pastane ve tatlıcılar sokağa çıkma yasağının olduğu dört gün boyunca  sadece ekmek, unlu mamul ve tatlı satışı yapacaklar. Lokantalar ise müşteri kabul edemeyecekler. Lokantalara sadece evlere paket servis  hizmeti sunmalarına izin verilecek.