YEREL
Giriş Tarihi : 23-05-2020 10:17   Güncelleme : 23-05-2020 10:17

ESNAF BU BAYRAMDA UMDUĞUNU BULAMADI

ESNAF BU BAYRAMDA UMDUĞUNU BULAMADI

MÜSLÜM DEMİRTAŞ

Ramazan Bayramı'nın yaklaşmasıyla birlikte Elazığ bayram havasına büründü. Çarşı pazarda insan kalabalığı arttı. Ancak çarşı ve pazarlarda oluşan yoğunlukta esnaf umduğunu bulamadı.

Çin’de ortaya çıkan ve dünyayı etkisi altına alan Korona Virüs'ün yayılmasını engellemek amacıyla   Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ramazan Bayramında 4 günlük sokağa çıkma yasağı kısıtlaması uygulanacağı kararını vermesine rağmen Elazığ’ın işlek noktaları yasak, salgın demeden bayram havasına büründü. Kent merkezindeki yoğun kalabalığın bayram havası oluşturulduğu düşünülse de esnafın bayram alışverişi hayalleri gerçekleşmedi. Termometrelerin 38 derece sıcaklığı göstermesine rağmen vatandaşlar sıcak havada kent merkezinin en işlek caddelerini doldurdu.

‘’BU YOĞUNLUK ESNAFLARA YANSIMIYOR’’

Gazi Caddesi’ndeki yoğunluğun bayram için olmadığını belirten Gazi Caddesi esnafı Nusret Omrak, daha önce Elazığ’da yaşanan depremden dolayı esnafın zor durumda kaldığını şimdi ise virüsten dolayı zor durumda olduğunu ifade etti. Ayakkabı esnafı Nusret Omrak, ‘’Market hariç bütün esnaf, dükkanlarında boş boş oturuyor. Kirada olanlara, işçi çalıştırana Allah yardım etsin. Gazi Caddesi’nde oluşan yoğunluk ise herkes çocuklarını sevindirmek için onlara bir şeyler almak için dışarı çıkıyor. Uzun zamandır evde kaldıkları için de dışarıya çıkanlar oluyor. Ama bu yoğunluk esnaflara yansımıyor. Hangi esnafın dükkanına bakarsan kimse içerisinde yok. Sadece çocuklarını mutlu etmek için bir şeyler alıyor. Virüsten dolayı zaten caddeye kimseyi bırakmadılar. Esnaflar dükkanlarını açıyordu ama müşteri yoktu, bırakmıyorlardı. Biz bize açıyorduk dükkanı, biz bize kapatıyorduk. 2-3 gündür caddedeki yasak kalktı bariyerler kalktı onda da zaten bayram diye bir şey olmadığından dolayı bizde değişen bir şey yok.’’diye ifade etti.

‘’DIŞARIDA OLUŞAN KALABALIĞIN BİZE ETKİSİ YOK’’

Geçen ay salgından olumsuz etkilenerek siftah edemez duruma geldiğini belirten konfeksiyon esnafı Eren Soğuksu, Gazi Caddesi’nde oluşan kalabalığın kuru kalabalık olduğunu ifade etti. Konfeksiyon esnafı Eren Soğuksu,’’Bayramın yaklaşmasıyla birlikte dışarıda oluşan kalabalığın bize etkisi yok. Kalabalığın yarısı zaten kuru kalabalık, insanların canı sıkıldığından dolayı dışarıya çıkıyor olabilir. Korona virüs herkesi etkilediği gibi bizi de etkiledi. Yaklaşık bir buçuk ay insanlar Virüsten dolayı dışarıya çıkmadılar. Bu da işlerimizi olumsuz etkiledi. Yani geçen ay siftah edemez hale gelmiştik. Bu günlerde yavaş yavaş normale dönmeye başladı. Ama bu bayram diğer bayramlardaki satışlara göre işlerimiz yarı yarıya indi. Uygulanacak olan sokağa çıkma yasağından dolayı insanlar bayram da yapamayacak zaten. Bayramda sokağa çıkma yasağı da bence doğru bir karar. Virüsün yayılmaması için güzel bir karar oldu. Sabredeceğiz, yapacak bir şey. ‘’diye ifade etti.

 

‘’BAYRAM SEVİNCİMİZİ KURBAN BAYRAMINA BIRAKIYORUZ’’

Normalleşme sürecinde maske ve sosyal mesafe kurallarını uygulamak zorunda olduğunu belirten vatandaşlardan Erhan Döner, ‘’Covid 19 tabii herkes gibi benim de hayatımı olumsuz etkiledi. Virüsten dolayı korkuyla bir yerlere gidiyoruz. Pandeminin seyrinin alacağımız tedbirler doğrultusunda bir aya kadar çok daha aşağı seviyelere inecek.  Normalleşme sürecinde Sağlık Bakanlığı’nın da dediği gibi sosyal mesafe ve maske kuralını da uygulamalıyız. Elazığ bayram gibi yoğunluk yaşıyor.  Ama bu şartlarda bayram yapmak mümkün değil. Zaten 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Bayram sevincimizi bu nedenle Kurban Bayramı'na bırakıyoruz.’’diye ifade etti.

‘’GÖRÜNEN YOĞUNLUK BAYRAM TELAŞINDAN DEĞİL’’

Uzun zamandır Elazığ’da yaşadığını belirten vatandaşlardan Oktay Bildik ise, ‘’ Bu sene virüs ve depremden dolayı beklediğimiz gibi olmadı,  bu bayram. Gazi Caddesi normal zamanlarda zaten yoğun oluyordu.  Ama bayramlarda daha yoğunluk daha artırıyor. Bayramda sokağa çıkma yasağı olacak.  Ama yine de bayram alışverişi yapmak için çıktım. Gazi Caddesi'ne bakıldığında buradaki insanlar pek alışveriş için çıkmıyor. Yani görünen yoğunluk bayram telaşı değil. Hava çok sıcak ama vatandaş evde sıkıldığı için yine dışarıda. Bu süreçte biraz daha dikkatli olmamız gerekiyor.’’ dedi.