SPOR
Giriş Tarihi : 29-05-2020 10:02   Güncelleme : 29-05-2020 10:02

1.AMATÖR KÜMEDE MAÇLAR 18 TEMMUZ’DA BAŞLAYACAK

1.AMATÖR KÜMEDE MAÇLAR 18 TEMMUZ’DA BAŞLAYACAK

İRFAN ARSLAN

Elazığ’da amatör küme futbol liglerinin kaderi belirlendi. Ligler ile ilgili olarak alınan kararlar Elazığ Amatör Spor Kulüpleri Federasyon Başkanı Mustafa Gür ile İl Futbol Temsilcisi Turgut Kılıç tarafından düzenlenen basın toplantısında açıklandı. Yapılan açıklamaya göre Elazığ 1. Amatör küme futbol ligi belirlenen kurullar kapsamında 18 Temmuz’da oynanacak olan karşılaşmalar ile başlayacak. 2. Amatör küme futbol liginde ise karşılaşmalar oynanmayacak. 2. Amatör küme futbol ligi ile ilgili kararı Amatör İşleri Kurulu verecek.

Liglerin kaderi  ile ilgili olarak Elazığ Amatör Spor Evinde düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulunan Elazığ ASKF Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Gür yaptığı açıklamalarda şunları söyledi.

“İlimizde futbol müsabakaları ile ilgili olarak alınan kararlar doğrultusunda, 1. Amatör küme futbol ligine maçlara kaldığımız yerden devam edilecek. Bu mücadelede, müsabakaların oynanacağı sahalar önceden hazırlanacak. Maçlarını oynayacak olan takımlar sahaya kulüplerinde hazırlınmış bir şekilde gelecekler. Maçların oynanacağı sahaların soyunma odaları kullanılmayacak. Takımlar yedek kulübelerinde ki oyuncularını sosyal mesafe kurallarına uygun olarak oturacaklar. Gerekli şartları yerine getirmeyenler, uymayanlar maça çıkmayacak. Karşılaşmaları gece oynatacağız. 1. Amatör küme futbol liginde mücadele 18 Temmuz’da başlayacak. Hızlandırılmış bir şekilde maçları oynatıp Ağustos ayında ligi bitirmeyi planlıyoruz. En önemlisi ise oynanacak olan müsabakalarda gol sevinci yaşanmayacak. Tüm karşılaşmalar seyircisiz olarak oynatılacak.

2. Amatör küme futbol liginde ise lig bitirilmiş olacak. Bu ligimiz ile ilgili olarak kararı Amatör İşleri Kurulu verecek.” Dedi.

ASKF Başkanı Mustafa Gür yaptığı açıklamalarda şunları söyledi;

Dünyada yaşanan koronavirüs pandemisi nedeniyle liglerimize ara vermiştik. TFF ve konfederasyonumuzdan gelen talimatlar sonrası ilimizdeki 1. Amatör Lig müsabakalarının tamamlanmasına, karar verilmiştir. Sadece bu ligimiz oynanacak. Şampiyon ekip belli olacak. Bütün takımlarımıza hak ettikleri yolda başarılar diliyorum. Bu program çerçevesinde ciddi önlemler alacağız. Hem sahalarda, hem tesislerde gerekli önlemler alınacak. Şartlara uymayan takımlar net ve kesin bir şekilde maçlara çıkamayacak. 2. Amatör Lig bu yıl kesinlikle oynanmayacak. Alt yaş kategorilerimiz de öyle. İlimizde bir grubumuzda puanları aynı durumda. 1. Amatör Lig’in ardından 2. Amatör Lig’de bu durumu İl Temsilcimizle birlikte değerlendireceğiz ve amatör işler kuruluna göndereceğiz. Bu konuda nasıl bir sistem uygulanacak ona bakacağız. Daha sonra bunu detaylarıyla paylaşacağız. İlçeler de dahil olmak üzere mutlaka her maç için tedbirlerimizi alacağız. Tedbir alınmayan hiçbir maç oynanamayacak. 7 Haftalık süreçte hızlandırılmış program uygulayacağız. Işıklandırması olan sahalarımızı da kullanacağız ve yaz aylarına denk gelen maç trafiğinde akşam müsabakaları da oynatacağız.

Bu süreçte antrenmanlar için söylüyorum soyunma odalarını hiçbir şekilde kullanmayacağız. Bütün takımlarımız idmana hazır gelecek. Yedek kulübeleri barakalarında ekstra fazla koltuklar koyarak güvenlik önlemlerini alacağız. Yan yana kimse oturamayacak. Sosyal mesafe kuralı uyulacak. Deplasmanlara gidip gelirken otobüs koltuklarında birer kişi oturabilecek. Bütün maçlar seyircisiz oynanacak. Fazladan yönetici bile gelse maça alınmayacak. Basın mensupları için de aynı şey geçerli Görev icra ederken 2’şer metre mesafeli duracaklar. Maçlarda gol sevinci yaşanmayacak. Hakeme 2 metreden fazla yaklaşılmayacak. Dezenfekte kuralları uygulanacak. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’müze de iş düşüyor. Toplar da düzenli olarak dezenfekte edilecek.

İl Tertip Komitemiz hızlandırılmış program uygulayacak. Hafta içi ve hafta sonu oynanacak maçlarla, 16 Ağustos tarihinde ligimizi bitirmeyi hedefliyoruz. Yaklaşık 21 gün ligimiz oynanacak. İl Spor Güvenlik Toplantısı yapılacak ve son kararlar alınacak. Herkes üzerine düşeni yapacak. Kulüplerden tek ricamız hiçbir seyircimizi müsabakaya götürmeyelim.

Müsabakaya gelecek bütün sporcuların, takımların koronavirüs testlerini isteyeceğiz. Sonucu olumlu gelmeyen hiçbir oyuncu maça çıkamayacak. Bu testler her maç öncesi yapılacak. Tesis görevlilerimiz olmak üzere her hafta sporcular ve görevliler bu test sonuçlarına göre sahaya girebilecek. Sayın valimizin talimatıyla test yapılan hastanelerde bu gerçekleşecek. Pozitif çıkan oyuncumuzu ayıracağız. Pozitif çıkan takımları ise ligden ihraç edeceğiz. Daha geniş kapsamlı o zamana değerlendireceğiz.

TFF İl Temsilcisi Turgut Kılınç; “Federasyonun verdiği talimata göre 18 Temmuz tarihinde maçlarımızı başlatacağız. İdman konusunda ise bu hafta içerisinde antrenman günlerini ve saatlerini belirleyeceğiz. Maçların sıcak aya denk gelmesiyle futbol müsabakalarını akşamları ışıklandırma altında oynatacağız. Pandemi kurallarına uymamız lazım. 7 haftayı kazasız belasız bitirmeyi umuyoruz. Bizler de bu kurallara uyacağız.”

Öte yandan Karakoçangücü Spor Kulübü ve Kovancılarspor Kulübü maçlarını ilçe yerine merkezde oynamayı talep etti. Sağlık açısından bunun en doğru karar olacağını vurgulayan ekiplerin önerisine ASKF Başkanı Mustafa Gür tarafından sıcak bakılırken bu konudaki son kararı İl Spor Güvenlik Kurulu’nun vereceği belirtili. Öte yandan ilçe ekiplerinin merkeze gelmelerinde ekonomik bir yük çekmemeleri adına ulaşım giderleri ASKF tarafından karşılanacak.