YEREL
Giriş Tarihi : 29-05-2020 16:06   Güncelleme : 29-05-2020 16:06

11 HAFTA SONRA İLK CUMA NAMAZI KILINDI

11 HAFTA SONRA İLK CUMA NAMAZI KILINDI

Faik AKGÜN

Korona Virüs salgınına karşı alınan önlemler kapsamında 16 Mart'tan bu yana ibadete kapalı olan camilerde normalleşme sürecinin başlamasının ardından  ilk Cuma Namazı kılındı.

Sürsürü Mahallesi Mevlana Cami'nde sosyal mesafe kurallarına uyularak  11 hafta sonra  cemaatle ilk Cuma Namazı  kılındı. Namaza Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım , Elazığ Müftüsü Selami Aydın ve çok sayıda vatandaş katıldı.   Elazığ Müftüsü Selami Aydın tarafından kıldırılan Cuma Namazı öncesinde Camı girişinde polisler tarafından geniş güvenlik önlemleri alındı.  Polisler namaz kılmak için camiye gelen  vatandaşların seccadelerinin ve maskelerinin olup olmadığını kontrol etti. Seccadesi olmayan vatandaşlar  cami avlusuna alınmazken, 65 yaş ve üstünde olan vatandaşların da Cuma Namazı'na katılmasına izin vermeyerek evlerine gönderdi.   Cami girişinde görev alan personeller tarafından  cami avlusuna giren bütün vatandaşlara dezenfektan döküldü.Korona Virüs'e karşı alınan önlemler çerçevesinde  şadırvanların kapalı olduğu camide  abdest almak isteyen vatandaşların  abdestlerini evlerinde almaları yönünde uyarı notları asıldı.

MÜFTÜ AYDIN NAMAZ SIRASINDA DUYGUSAL ANLAR YAŞADI

11 hafta sonra ilk Cuma Namazı'nı Elazığ Müftüsü Selami Aydın  kıldırdı. Namaz sırasında zaman zaman  duygusal  anlar yaşayan Elazığ Müftüsü Selami Aydın  namaz sırasında duygularına daha fazla  hakim olmayarak rükuya gittiği sırada  gözyaşı döktü.  11 hafta sonra  cemaatle birlikte Cuma Namazı kıldıkları için büyük bir mutluluk yaşadıklarını ifade eden vatandaşlar,  camiyi ve camide cemaatle birlikte  namaz kılmayı çok özlediklerini ifade ettiler.

VALİ KALDIRIM,"RABBİM BİZİ CAMİLERİMİZE KAVUŞTURDU"

Namaz sonrasında açıklamalarda bulunan Elazığ valisi Çetin Oktay Kaldırım, Uzun bir aranın ardından vatandaşların camilere kavuştuğunu ifade ederek  normalleşme süresince vatandaşların kurallara uyulması yönünde çağrıda bulundu. Kaldırım,  "Uzun bir aranın ardından  Rabbim bizi camilerimize kavuşturdu.  Cuma Namazı ile birlikte cemaatimiz camilerine kavuştu.  Elazığ'da 676  camimizde Cuma Namazı kılındı.  Vatandaşlarımız sosyal mesafe kuralına uyarak ve gerekli bütün tedbirleri uygulanarak camilere geldiler. Vatandaşlarımız huzur içinde Cuma Namazlarını eda ettiler. Ben bütün vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum.  Salgın dönemleri kalabalık ortamlardan uzak durmanın gerekli olduğu vakitlerdir. Salgın dönemlerinde insanların toplu ortamlardan uzak durması  namaz kadar dinimizin bir vecibesidir.  Elazığlı vatandaşlarımız bu kurala harfiyen uymuşlardır. Ben hepsine  teşekkür ediyorum. Yeni süreçte vatandaşlarımız tedbirlere riayet ederse  ve bunu bir ibadet şuuruyla gerçekleştirirse salgının atlatmış oluruz" dedi.