YEREL
Giriş Tarihi : 01-06-2020 09:32   Güncelleme : 01-06-2020 09:32

YOLCULUKLARDA VİRÜSE KARŞI NASIL ÖNLEM ALINACAK?

YOLCULUKLARDA VİRÜSE KARŞI NASIL ÖNLEM ALINACAK?

FAİK AKGÜN

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın   kabine toplantısı sonrasında yaptığı açıklama ile şehirlerarası yolculuğun başlayacağının müjdesini vermişti.  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın müjdesini verdiği şehirler yolculuklar  bugün itibariyle başladı.  Yolculuk sırasında alınacak önlemler kapsamında ise yetkililer sadece araçların   %50 doluluk oranıyla yolculuk yapacağını ilan ederken   alınacak diğer güvenlik önlemleri ile ilgili bir açıklama yapmadılar. Bu durum vatandaşların haklı olarak yolculuk sırasında virüse karşı alınacak diğer önlemleri sorgulamasına neden oldu

Vatandaşların ve yolcu taşımacılığı yapan turizm firmalarının uzun zamandır beklediği karar açıklandı. Ancak seyahatlerde Korona Virüs'e karşı uygulanacak  önlemlerin henüz net olarak açıklanmamış olması vatandaşların virüse karşı  alınacak önlemler noktasında kafasının karışmasına neden oldu. Yolculuklar sırasında virüse karşı  nasıl önlemler  alacaklarını bilmeyen vatandaşlar uzmanların bu noktada bilgilendirici açıklama yapmasını bekliyorlar. Ayrıca İçişleri Bakanlığı tarafından şehirler arası  yolculuklarda uygulanacak kurallar ile ilgili olarak  yayımlanan genelgede ulaşım araçlarında uygulanacak tedbirler ile ilgili net bir açıklama yapılmadı.  Genelgede  şehirlerarası toplu ulaşım araçları ile yapılacak seyahatlerde seyahat izin belgesi alma zorunluluğu yürürlükten kaldırıldığı ilan edildi. Şehirlerarası toplu ulaşım araçları ile yapılacak seyahatlerde Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması üzerinden kod alındıktan sonra biletlemeler yapılacak. 65 yaş ve üzeri vatandaşların Seyahat İzin Belgesi almaları ve gidecekleri illerden en az bir ay boyunca dönmemeleri şartı ile tek yönlü olarak seyahat edebilmeleri kararlaştırıldı. 18 yaş ve altı çocuklar ve gençler ise  yanlarında velisinin  bulunması şartı ile Seyahat İzin Belgesi almaksızın şehir içi ve şehirlerarası yolculuk yapabilecek. 

KENDİ ÖNLEMİMİZİ ALMALIYIZ 

 Seyahatler sırasında uygulanacak tedbirlerin vatandaşların kafasında bir soru olmaktan çıkması adına yaptığımız araştırmada uzmanlar yolculuklar sırasında vatandaşlara kendi önlemlerini almalarını  vurguladıkları sonucu ile karşılaştık. Uzmanlar  havalimanları, otogarlar ve tren garlarının ulaşım sınırlamamsının kalkmasının ardından eskiden olduğu gibi binlerce yolcuyu ağırlayan kalabalık noktalar haline geleceğine dikkat çekerek  bu alanlarda olası bir virüsün hızlı yayılabileceğini ifade ediyorlar.  Bu noktada kişisel tedbirler uygulamamızı öğütleyen uzmanlar  havalimanları, otogarlar ve tren garlarında  eldiven kullanmamızı ve mümkün olduğunca temastan kaçınmamız gerektiğini ifade ediyorlar. Bu durumun yanı sıra bu alanlarda temaslardan sonra ellerimizi su ve sabunla en az  20 saniye boyunca yıkayıp temiz tutmamız gerekiyor. Böyle ortamlarda bulunduğumuzda ellerimizi yıkamadan ağzımıza, burnumuza ve gözlerimize kesinlikle dokunmamalıyız. Eğer su ve sabuna ulaşamayacağımız bir durumda isek  yolculuk sırasında  çantamızda muhakkak bulunması gereken   el dezenfektanlarını kullanabiliriz. Bu el dezenfektanları uçak, otobüs ve tren yolculukları esnasında da ellerimizi dezenfekte etmemize yardımcı olacaktır.

YOLCULUKLARDA TEK KULLANIMLIK MENDİL BULUNDURMAYI İHMAL ETMEYİN

Yolculuklar sırasında tek kullanımlık mendil bulundurmamızın önemine değinen uzmanlar, Yanımızda tek kullanımlık mendil taşımaya özen göstermemiz gerektiğini ifade ediyorlar. Virüsün en kolay bulaş yolu olan  öksürme ve hapşırma gibi eylemlerde bu tek kullanımlık mendilleri kullanıp kendimiz ve çevremizdekileri korumalıyız. Bu mendilleri kullandıktan hemen sonra çöpe atmalıyız. Eğer yanımızda tek kullanımlık mendil bulunmuyorsa, elimize doğru değil dirseğimize doğru öksürmeliyiz ya da hapşırmalıyız. Böylece sıvı partiküllerinin havaya karışmasını engelleyerek bizimle birlikte yolculuk yapan insanları olası bulaş riskinden korumuş oluruz. Ayrıca dirseğimizin yüzümüze değme ihtimali her zaman düşük olduğu için kendimizi de korumuş oluruz.

KOLTUĞU OTURMADAN ÖNCE DEZENFEKTE EDİN

Yolculuklarda yanımızda ayırmamamız gereken ıslak mendilleri  uzun saatler boyunca oturacağımız koltuğu dezenfekte etmek için kullanmamız gerekiyor. Anti bakteriyel özellikli olmasına dikkat etmemiz gereken ıslak mendilimizle koltuğumuza oturmadan önce temas edebileceğimiz kemerimizi, koltuk kollarını, koltuklarımızın önündeki masaları ve ekranları temizlemeliyiz. Tabii oturacağımız yeri temizledikten sonra ellerimizi de temiz bir ıslak mendille silmeliyiz. Yanımızda el dezenfektanımız bulunuyorsa bununla ellerimizi dezenfekte etmeliyiz.  Koltuklarımızı ve yolculuk sırasında temas edebileceğimiz noktaları her moladan sonra aynı titizlikle dezenfekte etmemiz bize sağlıklı bir yolculuk imkanı sağlayacaktır.

KORİDORDAN UZAK OLAN KOLTUKLARI TERCİH EDİN

İçişleri Bakanlığı'nın almış olduğu karar gereği   kapasitesinin yarısı kadar yolcu ile seferlerin düzenleneceği ulaşım araçlarında  daha güvenli bir yolculuk yapmak için koridora en uzak olan koltuğu tercih etmeliyiz.  Bu sayede yolculuk sırasında diğer yolcularla yakın temas içerisinde olmamış olacağız.  Bu noktada en mantıklı seçim, cam kenarındaki koltuklardır. Bu sayede koridorda yaşanan yolcu trafiğinden uzaklaşabiliriz. Ayrıca yolcuk yapmak için  bindiğimiz araçta boş koltuklar varsa  görevlilerinden yanımızın daha da boş olacağı şekilde oturabileceğimiz bir yere geçmeyi de rica edebiliriz.

LAVABO VE TUVALETLERİ KULLANIRKEN DİKKAT EDİN

Havalimanları ve otogarların yanı sıra mola noktalarında  bulunan tuvaletleri her gün yüzlerce insan kullanıyor. Her ne kadar sıklıkla temizlense de bu tuvaletler çok sağlıklı olmayabiliyor. Bu nedenle mümkün olduğunca bu tuvaletleri kullanmamaya dikkat etmeliyiz. Eğer kullanmak zorunda kalırsak da ellerimizi yıkadıktan sonra musluğa ve kapı kollarına kâğıt havlu ile dokunmalıyız. Yanımızda el dezenfektanı taşıyorsak ellerimizi hemen dezenfekte etmeliyiz.

YOLCULUK SIRASINDA MASKE TAKMAYI İHMAL ETMEYİN

Virüsün yayılmasını engelleyen en önemli araçlardan biri olan maskeyi yolculuk sırasında mümkün olduğunca kullanmaya özen göstermeliyiz. Yolculuk sırasında kullanacağımız maskeler bizi hem yolculuk sırasında hem de yolculuk süresince mola yerlerinde olası virüs risklerinden koruyacaktır.  Maskeyi kullanırken de maskenin koruyuculuğuna zarar vermemek için  maskemizi takmadan önce ellerimizi temizlemeliyiz. Maskemizi taktıktan sonra sadece çıkaracağımız zaman dokunmamız gerektiğini de aklımızda bulundurmalıyız. Maskemizi çıkardıktan sonra asla tekrar kullanmamalıyız ve hemen çöpe atmalıyız. Sonrasında da ellerimizi su ve sabunla yıkamalıyız. Yıkayamıyorsak da dezenfekte etmeliyiz.