YEREL
Giriş Tarihi : 01-06-2020 09:37   Güncelleme : 01-06-2020 09:37

KÖPRÜ YIKILMALI MI? YIKILMAMALI MI?

KÖPRÜ YIKILMALI MI? YIKILMAMALI MI?

FAİK AKGÜN

2018 yılında Elazığ Belediyesi tarafından yapılan Hamza Yanılmaz Köprülü  Kavşağı  Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un kavşağın, köprüsünün yıkılacağını açıklaması sonrasında Elazığ gündemine bomba gibi düştü. Vatandaşların bir bölümü köprünün yıkılması gerektiğini düşünürken bir kısmı da  köprünün gerekliliğini vurgulayarak köprünün yıkılmamasını istiyor.

24 Ocak'ta meydana gelen deprem sonrasında hasar alan binaların yerine inşa edilmeye başlayan binaların şantiye alanlarını  incelemek üzere ilimize gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum   Rüstempaşa Mahallesi'nde de incelemelerde bulundu. Bakan Kurum'un mahallelerinde inceleme yaptığını gören vatandaşlar  Bakan Kurum'dan Hamza Yanılmaz Köprülü  Kavşağı'nın köprüsünün yıkılmasını istediler. Vatandaşların talebi üzerine  Bakan Kurum  kavşağın, köprüsünün yıkılacağını açıkladı.  Bakan tarafından yapılan bu açıklama şehirde kavşak yıkılmalı mı?  Yıkılmama mı? tartışmasının yaşanmasına neden oldu. Vatandaşların bir kısmı köprünün gerekli olduğunu savunarak yıkılmaması yönünde görüş bildirirken bir kısmı da köprünün bir gereklilik olmaktan çıktığını dile getirerek köprünün yıkılmasını istedi.

BAKAN KURUM; “BELEDİYEMİZ ALACAĞI MECLİS KARARIYLA SÜRECİ İŞLETECEK"

 Vatandaşların Hamza Yanılmaz Köprülü  Kavşağı  ile ilgili eleştirilerini ifade etmesinden ardından değerlendirmelerde bulunan  Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat  Kurum köprüye olan ihtiyacın yapılan çalışmalar ile ortadan kalktığını dile getirdi. Bakan Kurum “Mustafapaşa ve Rüstempaşa mahallelerinin birleştiği alanda bir çalışma gerçekleştiriyoruz. O alanda yerinde kentsel dönüşüm projesi gerçekleştiriyoruz. Bundan önceki dönemde belediye başkanlarımız şehrimiz için yapılması gereken her türlü hizmeti yaptılar. Ancak bugün o bölgede geniş kapsamlı bir kentsel dönüşüm çalışması yaptığımız için artık binaları yoldan çekebilecek, yerleşimini bir bütüncül olarak yapabilecek durumdayız. Bu çerçevede teknik ekiplerin çalışması neticesinde orada üst köprüye ihtiyaç olmadığı görülmüştür. Belediyemiz, alacağı meclis kararıyla süreci işletecek. Biz yeni yapacağımız  yerleşim alanlarında zaten ilave yollar açıyoruz. İlave yol olmadığı için öyle bir yol ihtiyaçtı, yapıldı. Ama bugünkü süreçte ihtiyaç olmadığı görünüyor. Dolayısıyla bu süreci belediyemizle yürütmüş olacağız.” dedi

REFERANDUM SONRASINDA ELAZIĞ GÜNDEMİNDEN DÜŞMÜŞTÜ

Yapımına başlandığı günden bu yana zaman zaman Elazığ gündemini meşgul eden Hamza Yanılmaz Köprülü Kavşağı ile ilgili olarak referandum da yapılmıştı.  2019 yılında Elazığ Belediyesi tarafından kavşağın geleceğini belirlemek için yapılan referandumda bin 983 kişi oy kullanmıştı. Referandumda oy kullanan vatandaşlardan %56'sı köprünün yıkılması yönünde oy kullanırken oy kullanan vatandaşların%40.6'sı ise köprünün yıkılmamasını istemişti. Oy kullanan vatandaşların  %4 'ü ise çekimser oy kullanmıştı. Referandum sonrasında  Elazığ gündeminden düşen köprülü kavşak  Bakan Kurum'un kendisinden yıkılması yönünden talepte bulunan vatandaşlara yıkılması yönünde söz vermesiyle yeniden Elazığ gündemine geldi.  Bakan Kurum'un açıklamaları sonrasında yeniden şehrin gündemine gelen Hamza Yanılmaz Köprülü kavşağı ile ilgili olarak değerlendirmede bulunan vatandaşların bir kısmı kavşaktaki köprünün yıkılmasını isterken  vatandaşların biri bölümü ise köprünün şehir adına bir kazanım olduğunu ifade ederek köprünün gerekli olduğunu savunuyor.