YEREL
Giriş Tarihi : 05-06-2020 09:46   Güncelleme : 05-06-2020 10:58

SOSYAL MESAFE UNUTULDU, MASKE KULLANIMI AZALDI

SOSYAL MESAFE UNUTULDU, MASKE KULLANIMI AZALDI

MÜSLÜM DEMİRTAŞ

Salgına karşı mücadelede alınan sıkı tedbirlerle en başarılı iller arasında olan Elazığ’da yeni vakaların görülmediği açıklamasından sonra vatandaşların sosyal mesafe kuralını ihlal etmesi ve maske kullanımının azaldığı dikkat çekiyor.

Ülke genelinde olduğu gibi Elazığ’da da korona virüse karşı mücadele devam ediyor. Bu kapsamda en sıkı tedbirlerin alındığı ve alınan sıkı tedbirlerle salgına karşı en başarılı iller arasında bilinen Elazığ’da, Ramazan Bayramından bu yana yeni vakaların görülmediği açıklamasından sonra vatandaşların kurallara uyum göstermede esnek davrandığı görülüyor. Vali Kaldırım tarafından vatandaşlarımızın rehavete kapılmaması adına salgına karşı maskesiz dışarı çıkma yasağı kararının alınmasına rağmen dışarı maskesiz bir şekilde çıkan vatandaşlar gözden kaçmıyor. Maske kullanan bir çok vatandaş ise cezai işlem görmemek adına göstermelik olarak maskeyi çeneye kadar indiriyor.

MASKE KULLANIMI AZALDI

Maske kullanımının zorunlu olması ve kullanmayanlar ile ilgili 800 TL para cezasının uygulanacağının açıklandığı günden bu yana Elazığ'da maske kullanımı artmıştı. Ancak Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım’ın ilimizde yeni vakaların görülmediği açıklamasından sonra vatandaşların Korona virüs riskini önlemek adına maske kullanımının azaldığı görülüyor. Maske kullanan çoğu vatandaşlar ise maskeyi yüzünü kapatacağı şekilde değil de sadece çenesine indiriyor. Özellikle kent merkezinde insan yoğunluğunun en fazla olduğu Gazi, Valifahribey, ve Hürriyet Caddesi’nde sosyal mesafe kuralının göz ardı edilip ihlal edilmesi olası bir ikinci dalgaya ihtimal veriyor.

EN BAŞARILI İL OLMUŞTUK

Ülkemizde görülmesinden bu yana Elazığ’ın, salgına karşı en sıkı tedbirlerin alındığı illerin başında gelerek en başarılı il olarak Korona virüse karşı mücadelesi devam ediyor. Ramazan Bayramı öncesine kadar 20 gün boyunca yeni vakaların görülmemesi salgına karşı başarılı bir mücadelenin göstergesi olmuştu. Ramazan Bayramında il dışından gelenlerden kaynaklı vakaların görülmesine karşı, Vali Kaldırım maskesiz sokağa çıkma yasağı ve il dışından gelenlere ise 14 gün karantina uygulaması yapılacağı kararı alınmıştı. Alınan kararlardan sonra da başarılı sonuçların görüldüğü Elazığ’da Ramazan bayramından bu yana yeni vakalar görülmemesi sürecin başarıyla takip edildiğinin göstergesi oldu.

TEDBİRLER ENSETİLMEMELİ

Birçok Avrupa ülkesinin salgına karşı sınıfta kaldığı bu süreçte ülkemizin başarılı bir şekilde mücadelesi şüphesiz alınan önlem ve tedbirlere dayanıyor. Bununla birlikte sürecin başarılı bir şekilde devam edilmesi için vatandaşların salgın riskine karşı tedbir almaktan vaçgeçmemesi gerekiyor. Bu konuda  gerek bakanlıkların gerekse de ilimiz yöneticilerin alınan tedbirlerin esnetilmemesi bakımından maske kullanımı ve sosyal mesafe kuralı konusunda bu güne kadar yapılan gerekli denetimlerini sürdürmelerini önemle arz etmekteyiz.