YEREL
Giriş Tarihi : 15-06-2020 09:54   Güncelleme : 15-06-2020 09:54

BU KATLİAMA KİM DUR DİYECEK 

BU KATLİAMA KİM DUR DİYECEK 

FAİK AKGÜN

Elazığ'ın batı bölgesindeki tek ormanı olan ve  şehrin akciğerleri konumunda bulunan Baskil'e bağlı  Sarıtaş köyü  ve çevresindeki meşe ormanları  mangal kömürü yapan bir firma tarafından katlediliyor.

Orman yönünden fakir olan Elazığ'ın tek ormanı da ranta kurban edilmek üzere Elazığ'ın Baskil ilçesine bağlı  Sarıtaş köyü ve çevresinde  bulunan yüzlerce  dönüm meşe  ormanı  mangal kömürü yapılmak için katlediliyor. İlgili firmanın ormanlarını katlettiğini dile getiren köy sakinleri firmanın yüzlerce dönüm alanda binlerce ağacı kestiğini ifade ederek  yetkililerden bu katliamı durdurmalarını istediler. Çocukluklarından bu yana bu ağaçların bu bölgede olduğunu bu ağaçların  kendileri için ayrı bir öneme sahip olduğunu  dile getiren köy sakinleri,  ağaçların mangal kömürü yapılmak için kesilmesinin kabul edilebilir bir durum olmadığını söyleyerek ve  adeta feryat ederek yetkililerden bu katliamı durdurmalarını istediler.    

KÖY SAKİNLERİ MUHTARLARININ SESSİZ KALMASINA ANLAM VEREMİYOR

Köylerinde devam eden orman katliamını durdurması için muhtarları ile iletişime geçtiklerini dile getiren köy sakinleri muhtarlarının ağaçları mangal kömürü yapmak için katleden firmayla alakalı olarak hiç bir girişimde bulunmuyor olmasına anlam veremediklerini ifade ettiler.  Muhtarlarının katliam karşısında duyarsız kaldığını ifade eden köy sakinleri katliamı durdurmak için girişimlerde bulunan vatandaşlarının köy muhtarı ile irtibat kuramadığını söylediler.

AĞAÇLAR MANGAL KÖMÜRÜ YAPILIYOR

Ağaçları acımasız bir şekilde katleden firma  katlettiği ağaçları köyün hemen yanı başında kurduğu  alanda  yakarak mangal kömürü haline getiriyor.  Firmanın amansız bir şekilde katliam yaptığını dile getiren köy sakinleri  firma tarafından ortaya konan bu acımasız tavra karşı çıktıklarını dile getirdiler. Köy sakinleri  yapılan bu yakma işlemleri sırasında kömürü elde etmek için ne kadar ağacın katledildiğini herkesin hesap etmesini  isteyerek  yetkililerden  bu katliama karşı duyarlılık göstermelerini istediler.

FİRMA VATANDAŞLARI TEHDİT EDİYOR !

Firmanın zalimce bir tavırla  yemyeşil ağaçları ve daha yeni yeşermeye başlayan ağaçları katletmesine gönüllerinin razı olmadığı için firmaya tepki gösterdiklerini dile getiren köy sakinleri firmanın kendilerini şiddet uygulamakla  yada mahkemeye vermekle tehdit ettiğini dile getirdiler. Vatandaşları yaptıkları canice tutuma sesiz kalmaları için tehdit eden bu firma  tehditle insanları sindirerek katliamlarını yürütürken bu noktada devlet yetkililerinin sesiz kalması da ayrı bir ilginçlik olarak kendisine yer buluyor.

KÖY SAKİNLERİNDEN  YARDIM EDİN ÇAĞRISI

İnsanlığın ortak mirası olan ve şehrimizin akciğeri konumunda bulunan  Sarıtaş köyü ve çevresindeki  meşe ormanlarının katledilmesi karşısında çaresiz kaldıklarını ifade eden köy sakinleri  bütün yetkililerden insanlığın ortak mirası olan ağaçlara  sahip çıkmalarını isteyerek  bu katliamı durdurmanın mümkün olduğunu dile getirdiler. Yetkililere çağrıda bulunan köy sakinleri yetkililerden    gerekli duyarlılığı göstermesini isteyerek  bu katliamın durması için kendilerine yardım etmelerini istediler.

ORMAN  BÖLGE MÜDÜRÜ SALİH ÇETİNER BEY  KATLİAMIN FARKINDAMISINIZ?

 Sorumlu yayıncılık ilkemizin gereği olarak  bütün insanlığın ortak değeri olan ağaçlarımız mangal kömürü yapılmak için katledilirken vicdanımızın kanadığını belirtmek istiyoruz.  Sahada yaptığımız incelemelerde köy sakinlerinin ifade ettiği gibi firmanın  yemyeşil ağaçları dahi  katledildiğini gördük.  Bu noktada  ilimizdeki ormanlardan sorumlu olan Orman Bölge Müdürü Salih Çetiner'e soruyoruz; katledilen bu ormanı hiç ziyaret ettiniz mi?  Köy sakinleri kendi tapulu arazilerindeki bir ağacı bile    izinsiz budayamazken firmanın daha yemyeşil olan yada yeşermeye yeni başlamış ağaçları  pervasızca katledebiliyor olmasını nasıl yorumluyorsunuz?  Bütün bunların yanı sıra Sarıtaş köyü ve çevresindeki meşe ormanlarında firma tarafından ortaya konan katliamla ilgili bir inceleme yaparak ilgili firmaya yaptırım uygulayacak mısınız? Kısaca sormak gerekirse bir firmanın rant için ortaya koyduğu bu katliamın farkında mısınız?