YEREL
Giriş Tarihi : 22-06-2020 13:10   Güncelleme : 22-06-2020 13:10

SGK BİNASI YIKILIYOR

SGK BİNASI YIKILIYOR

İrfan ARSLAN

Elazığ’ın tarihi binalarından biri daha tarih oldu.Çok uzun yıllar ilimizde Sosyal Güvenlik Kurumu binası olarak hizmet veren bina yeni hizmet binasının tamamlanması ve müdürlüğün buraya taşınmasının ardından eski binasının yıkım kararı alınmıştı.

İlgili bakanlıklar arasında yapılan görüşmeler sonucunda imzalanan protokol ile Elazığ Belediyesine arsa karşılığı verilen SGK eski binasının yıkım çalışmalarına başlandı. Bu binanın yıkımının ardından bu alan Demokrasi Meydanı ile bütünleştirilip geniş bir park alanına dönüşecek.

Yapılması planlanan proje kapsamında yapılan açıklamada “Tarihi Hükümet Konağı ve PTT binalarının bulunduğu meydandan başlayarak, Kapalı Çarşı, Saray Cami ve çevresindeki sokakları yayalaştırılmak ve bir bütün içerisinde yepyeni bir çehreye büründürmek amacıyla çalışmalarımıza start vermiş bulunmaktayız.

Tescilli PTT binası restorasyonu, Tarihi Hükümet Konağının Kent Müzesine dönüştürülmesi, 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nın yeniden düzenlenmesi, Kapalı Çarşı restorasyonu ve cephe iyileştirmesi, Saray Cami – Belediye Çarşısı meydan düzenlemesi ve proje sınırlarında kalan sokaklarda sağlıklaştırma ve cephe iyileştirme başlıklarıyla yapacağımız çalışmalar neticesinde şehir merkezine nefes aldıracağız ve buraları çok güzel bir görünüme kavuşturacağız.” denildi