YEREL
Giriş Tarihi : 24-06-2020 09:49   Güncelleme : 24-06-2020 09:49

BAŞKAN BOZKURT: KAHVEHANE DEMEK OYUN OYNAMAK DEMEKTİR!

BAŞKAN BOZKURT: KAHVEHANE DEMEK OYUN OYNAMAK DEMEKTİR!

MÜSLÜM DEMİRTAŞ

Normalleşme sürecine girilmesiyle kahve ve kıraathane gibi işyerlerinin açılmasına karşın  beklentilerinin karşılamadığını dile getiren  Elazığ Kahveciler ve Kıraathaneciler Odası Başkanı Nihat Bozkurt, ‘’İşyerlerinde oyun oynatılmadığı sürece açılmasının bir anlamı yok, kısıtlamaya devam edilirse 850 işyerinden 400’ü kapanacak.’’dedi.

1 Haziran’dan itibaren normalleşme sürecine girilmesine rağmen kahvehane ve kıraathanelerde oyun oynanmamasından dolayı vatandaşların işletmelerine gelmediğini belirten Elazığ Kahveciler ve Kıraathaneciler Oda Başkanı Nihat Bozkurt esnafın mağduriyetine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Pandemi sürecinde devletten yardım talep etmelerine rağmen hiçbir destek almadıklarını belirten Başkan Bozkurt, üyelerinin Bağkur borçlarından dolayı hastanelerde muayene bile edilmediğini ifade etti.

‘’VATANDAŞ OYUN OLMADIĞI İÇİN GELMİYOR’’

Kıraathanelerde oyunların oynatılacağı günü dört gözle beklediklerini belirten Başkan Bozkurt,’’Kahvehane ve kıraathaneler 1 Haziran’da açıldı ancak oyunlar oynatılmadığı için müşteri gelmiyor. Oyun oynatılmadığı bir kahveye müşteri girmez. Normalleşme sürecine girilmesine rağmen okey, tavla, kağıt oyunları gibi oyunlar oynatılmadığı için bazı esnaflarımız işletmelerini kapatmak zorunda kaldı. Kahvelerin açılıp oyunların oynatılmaması mağduriyete çözüm getirmez. Kahve demek oyun oynamak demektir. İşletmelerimizin kapalı kaldığı 70 günlük süre içinde her türlü eksiklerimizi tamamlamıştık. Açıldı ama biz şu an sadece oyun oynanmasının serbest olacağı günü bekliyoruz.’’dedi.

‘’ TEDBİR ANLAMINDA HER ŞEYİ YAPTIK’’

Kahve ve kıraathanelerde oyun oynayabilmek için gerekli tedbirlerin alınabileceğini belirten Bozkurt,’’ Oyun oynatılması için de her türlü tedbirimizi aldık. Kahveciler ve Kıraathaneciler Odası olarak personel ayarlayıp bütün işletmelerimizde dezenfekte çalışmalarımızı yaptık. Kolonya, maske ve diğer hijyen malzemelerinin hepsini tedarik ettik. Bütün işyerlerinde masalar arası mesafeyi düzelttik, 10 oyun masası olan işletmeler masa sayısını 7’ye, 20 olan 15’e indirdi. Ancak kaderimiz diyelim halen izin verilmiyor. Bu durum sadece Elazığ için değil tabiî ki Türkiye genelinde durum bu, ancak keşke işletmelerimiz 1 Haziran’da  açılmayıp 1 Temmuz’da açılsaydı yeter ki oyun oynatılmasına izin verilseydi.’’dedi.  İnternet Kafelerine de değinen Başkan Bozkurt,’’ Bazı işletmelerde normal işlerine devam edildi ancak hala internet kafeler açılmadı, açılan kahve ve kıraathanelerde de oyunlar oynatılmıyor. 1 Haziran normalleşme süreci bizim beklentimizi hiçbir şekilde karşılamadı. Esnafımız perişan, esnafımız son damlasına geldi.’’diye ifade etti.

‘’KISITLAMA DEVAM EDERSE 850 İŞYERİNİN 400’Ü KAPANACAK’’

Talep etmelerine rağmen hiçbir şekilde destek almadıklarını belirten Bozkurt, bu noktada esnaflarının kira konusunda kara kara düşündüğünü ifade etti. Bozkurt,’’Devletimizden en ufak bir yardım, destek gelmedi. Devletimizden beklentimiz en azından 3 ay kirasını talep ediyoruz. Bu süreçte 3-4 aylık süreçte Bağkur’u ödemesinler, biz gün istemiyoruz. Neredeyse 100 gündür Kahvelerimiz, internet kafelerimiz, kafelerimiz iş yapmıyor. Yıllık 60-70 bin lira kira ödeyen var, bu kira bedellerinde kira sahipleri de bir kira ödemesini almasın. Esnafın durumu iyi değil, iyiye de gitmiyor. Bu kısıtlama böyle devam ederse 850 işyerinin en az 400’ü kapanacak, kapanma seviyesine geldi. Sırf Bağkur ödemesini yapmadığı için hastaneye giden bir üyemiz tedavi edilmeden geri gönderildi.’’dedi.

‘’KİRA SAHİPLER ESNAFIMIZI SIKIŞTIRIYOR’’

Kira sahiplerinin Normalleşme süreciyle açıldığından dolayı kira ödemesi konusunda sıkıştırdığını belirten Başkan Bozkurt,’’Bazı üyelerimiz kirasını ödeyemediği için işletmesini kapattı bile. Kira sahipleri, kahveler açıldı kiramı ver diye sıkıştırıyor. Bu süreçte en çok zorlanan sektör biz olduk. Bu konuda yetkililerden, bize özel bir destekte bulunulmasını istiyoruz. Çünkü bir senenin 4 ayında çalışamadık, üyelerimiz nasıl ayakta dursun? Esnafımızın bu durumlar karşısında devletten ve yetkililerden destek bekliyoruz’’diye ifadelerini sonlandırdı.