YEREL
Giriş Tarihi : 25-06-2020 08:31   Güncelleme : 25-06-2020 08:31

VATANDAŞLARDAN VATANDAŞLARA İBADETİMİZİ YAPARKEN KURALLARA UYALIM ÇAĞRISI

VATANDAŞLARDAN VATANDAŞLARA İBADETİMİZİ YAPARKEN KURALLARA UYALIM ÇAĞRISI

FAİK AKGÜN

Uzun bir aranın ardından vakit namazlarına açılan camilerde cemaatle birlikte namaz kılmaya başlayan vatandaşlar, vatandaşlara ibadet sırasında virüse karşı uygulanan kurallara uymaları yönünde çağrıda bulundular.

Diyanet İşleri Başkanlığı almış olduğu kararla uzun bir süredir vakit namazlarına kapalı olan camileri yeniden vakit namazlarına açtı. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bu kararı sonrasında kapılarını vakit namazlarına açan camilere koşan vatandaşlar büyük bir hasretin sona erdiğini dile getirerek vatandaşlara ibadetlerini yerine getirirken Korona Virüse karşı alınan kurallara uymaları yönünde çağrıda bulundular. İşte uzun bir aranın ardından kapılarını vakit namazlarına açan camilerde ilk namazlarını kılan vatandaşların yaptıkları değerlendirmelerin detayları...

“HEM SEVİNÇ HEM DE BİRAZ TEDİRGİNLİK YAŞIYORUM”

Vakit namazlarının kılınmaya başlamasıyla birlikte cemaatle namaz kılmanın huzurunun yaşandığını dile getiren Gıyasettin Yeşilkaya salgının hala devam ettiğini vurgulayarak camilerde vakit namazı kılmak isteyen vatandaşlardan virüse karşı alınan kurallara uymalarını istedi. Yeşilkaya “Devletimizin virüse karşı aldığı tedbirler kapsamında camilere cemaatle namaz kılma kısıtlaması kararını destekliyorum. Salgının devam ettiği bu süreçte camilerin kapalı olması insan sağlığı için alınan bir karardı. Camilerin tekrar açılması beni tedirgin etti. Çünkü salgın hala devam ediyor. Bu yüzden hem sevinç hem de biraz tedirginlik yaşıyorum. Bütün vatandaşların normalleşme sürecinde sosyal mesafeye kuralına uymasını, maske takarak ve kendi seccadelerini getirerek ibadet etmelerini temenni ediyorum. Bütün insanlığın huzura ermesi için virüsün bir an önce bitmesini istiyorum” dedi.

“BAZI VATANDAŞLAR CAMİYE SANKİ HİÇBİR ŞEY OLMAMIŞ GİBİ HERHANGİ BİR TEDBİR ALMADAN GELİYORLAR

Vakit namazlarının camilerde cemaatle kılınmasını değerlendiren Şerafettin İnce ise vatandaşların gerekli tedbir kurallarını uygulamamasını eleştirerek camiye vakit namazı kılmak için gelen vatandaşların tek kullanımlık seccadelerini yanlarından ayırmamamsını istedi. İnce,” Vakit namazlarının camilerde kılınmaya başlaması biz Müslümanlar için tabi ki de güzel bir durum. Fakat salgının devam ettiği bu süreçte camilerin açılmaması daha iyi olurdu. Bizim üzerimize düşen devletin koyduğu kurallara uymaktır. Bundan sonraki süreçte ise camilerde namaz kılan insanların sosyal mesafeye, maske takmaya ve hijyen kurallarına uyması gerekmektedir. Fakat gözlemlediğim kadarıyla insanlar maske takmaya ve tek kullanımlık seccadeleri kullanmaya dikkat etmiyor. Bazı vatandaşlar camiye namaz kılmak için seccade yerine karton getiriyor. Bazı vatandaşlar ise sanki hiçbir şey olmamış gibi camiye herhangi bir tedbir almadan geliyorlar. Tedbir almadan gelen vatandaşları görevliler geri çeviriyor. Görevlilerin uyarması nedeniyle insanlar alınıyor. Cami halılarının kaldırılma durumu olmadığı için insanların kendi seccadelerini getirmesi veya tek kullanımlık seccade ile camiye girmesi gerekir.” İfadelerini kullandı.

“CAMİLERİ ÇOK ÖZLEMİŞTİK

Vakit namazı kılmak için camide bulunan vatandaşlardan Hüseyin Taş ise durumu şöyle değerlendirdi: ”Ben bir vatandaş olarak öncelikle camilerin tekrar açılmasının tüm insanlığa hayırlı olmasını diliyorum. Geldiğimiz süreç normalleşme sürecidir. Bu süreç bizlere görevler ve sorumluluklar yüklemektedir. Bu sürecin getirdiği kurallar bütün alanlarda olduğu gibi cami için de geçerlidir. Bu nedenle camilerde vakit namazı kılacak bütün vatandaşlarımızın sosyal mesafeye kuralına uymasını maskesiz camiye gelmemesini ve kendi kişisel seccadeleri ile namaz kılmaya gelmelerini istiyorum. Belli kurallar getirilmiş olsa da vakit namazlarımızı camilerde kılmaktan mutluluk duyuyoruz. Camilerde namaz kılmanın verdiği huzur bize yeter. Çünkü camileri gerçekten çok özlemiştik. Hatta camileri kendi evlerimizden bile daha çok özlemiştik. Devletimizin camileri tekrar vakit namazlarına açma kararı bizi çok mutlu etti. Allah onlardan razı olsun. Son olarak bütün vatandaşlarımızdan bu süreci atlatmamız adına her zaman tedbir olmalarını istiyorum.” dedi.

“CAMİLERİN AÇILMASINDAN ŞAYET MUTLUYUM

Seccadesi olmadığı için camiye alınmadığını bu nedenle seccadesini temin ederek yeniden camiye gideceğini ifade eden Metin Doğan ise yaptığı değerlendirmede, “ Camilerin açılmasından dolayı çok mutluyum. Her ne kadar virüs karşı alınan önlemler kapsamında maske ve kişisel seccade olmadan camiden içeri girememe durumu olsa da camilerimize kavuştuğumuz için mutluyum. Kurallar bizim sağlığımız için konuluyor. Bu nedenle önemli olan camilerde namaz kılınmaya başlamasıdır. Alınan kararı yerinde bir karar olarak görüyorum. Çünkü camileri çok özlemiştik. Namazdan önce imamın sosyal mesafeye uymamız yönünde yaptığı uyarı sonrasında çok duygulandığımı ifade etmek istiyorum. Bir vatandaş olarak camilerin yeniden vakit namazlarına açılmasından gayet mutlu olduğumu belirtmek istiyorum. “ifadelerini kullandı.