YEREL
Giriş Tarihi : 25-06-2020 15:01   Güncelleme : 25-06-2020 16:21

2020 YILI HASAT SEZONU BAŞLADI

2020 YILI HASAT SEZONU BAŞLADI

İrfan ARSLAN

Elazığ’da 2020 yılı hasat dönemi başladı. Hasat döneminin başlaması nedeniyle  Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Yılmaz Ataş ve İlçe Müdürleri ile telekonferans görüşmesi yapan Tarım ve Orman İl Müdürü Turan Karahan hasat döneminin ilimize ve üreticilere hayırlı olmasını diledi.

Tarım ve Orman İl Müdürü Turan Karahan hasat döneminin başlaması ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi.

 "Geçen hafta itibariyle İlimizde erkenci arpa çeşitlerinde biçerdöver ile hasat başladı.Ülkemiz ve İlimiz için önemli stratejik ürünlerinden olan hububatın dane kaybı en az şekilde hasat edilebilmesi için İl ve İlçe Müdürlüklerinde görevli teknik personellerimiz biçerdöverlerin saha kontrollerini yapıyor.

Pandemi sürecinde gördük ki gıda üretimi ülkeler için çok önemli. Bunun devamlılığının sağlanması için üretime devam edilmesi gerekmektedir. İl Müdürlüğü olarak  bu süreçte sahada üreticilerimizin her zaman yanında olduk.

Bugün de; temel ürünlerimizin başında gelen buğdayın hasadını en az kayıpla gerçekleştirmek ve yapılması gerekenleri konuşmak için bir araya geldik.

Üreticilerimizin emeklerinin zayii olmaması ve hasadın en az kayıpla yapılması için, çiftçilerimizin hasat öncesi bizleri bilgilendirmesini ve kendilerinin de birer kontrolör kadar dikkatli olmalarını istiyoruz.Bunun için de üreticilerimize gerekli eğitimleri vermeye devam edeceğiz.

Biçerdöver sahipleri ve operatörlerin de kurallara riayet etmelerini; uymadıkları taktirde mevzuatın  verdiği yetkiler çerçevesinde cezai işlemleri uygulayacağımızın bilmesini isterim." dedi.

Tarım ve Orman İl Müdürü Turan Karahan;  2020 yılı hububat hasadının Ülkemize hayırlı olmasını temenni ederek,  çiftçilerin ürününün bol, kazancının bereketli olmasını diledi.