YEREL
Giriş Tarihi : 26-06-2020 08:24   Güncelleme : 26-06-2020 08:25

SU KESİNTİLERİ MAHALLE SAKİNLERİNİ İSYAN ETTİRDİ

SU KESİNTİLERİ MAHALLE SAKİNLERİNİ İSYAN ETTİRDİ

YURDAGÜL DÜRMÜŞ

Yaklaşık üç yıldır yaz aylarında suları kesilen Abdullahpaşa Mahallesi sakinleri Elazığ Belediyesi’ne ortaya koyduğu uygulama dolayısıyla isyan ettiler. Üç yıldır sularının kesik olmasını yetkililerin Hamza Bey Barajı’nın yapımından kaynaklandığını belirttiğini ifade eden mahalle sakinleri, depremden sonra alınmayacağı söylenen su faturalarını, kullanmadıkları halde ödediklerini de iddia ettiler.

Elazığ Abdullahpaşa Mahallesi sakinleri üç yıldır akmayan sularından yakınıyorlar. İlkbaharın başlamasıyla başlayan ve sonbahar mevsiminin sonuna kadar sık sık yaşanan su kesintilerine tepki gösteren vatandaşlar yetkililere bildirmelerine rağmen herhangi bir düzeltme yapılmadığını belirttiler. Mahalle sakinlerinin iddialarına göre şikayetler üzerine yetkililerin su kesintilerinin yapımı süren Hamza Bey Barajı’ndan kaynaklandığını belirttiler. Su kesintilerinin olduğu Abdullahpaşa Mahallesi’nde özellikle 302. Sokak ve 305.sokakta oturan mahalle sakinleri diğer mahallelere oranla gelmek bilmeyen ve sık sık kesilen suların bir an önce gelmesini ve yaşadıkları mağduriyetin çözüme kavuşturulmasını istediklerini ifade etti.

“SİTENİN SU DEPOSUNU KOVA İLE KENDİMİZ DOLDURUYORUZ’’

2 yıldır oturduğu sitede su sıkıntısı çektiğini belirten mahalle sakinlerinden Yeşim Yalçınkaya,”Taşındığımdan beri sürekli su kesintisi sorunu yaşıyorum. Suların sürekli kesilmesi özellikle bu Korona Virüs sürecinde yaşanması hem bireysel olarak hem de toplumsal olarak sağlığımızı tehlikeye atıyor. Hijyenimizi tam olarak sağlayamıyoruz. Bu yüzden belediyemizin bu konuda daha hassas davranmasını istiyorum. Yapılmakta olan Hamza Bey Barajı’nın bir an önce yapılmasını ve su sorunumuzun giderilmesini istiyorum. Biz site sakinleri olarak sitenin su deposunu kova, şişe vb sularla doldurarak önlem almaya çalışıyoruz fakat bu yeterli olmuyor.” dedi.

’KULLANMADIĞIMIZ SULARIN FATURALARINI ÖDEDİK’’

Yetkililerin su kesintisini Hamza Bey Barajı’nın yapımına bağladığını belirten mahalle sakinlerinden Sevinç Demir ise depremden dolayı su faturalarının alınmayacağının söylenmesine rağmen kullanmadığı suyun faturalarını ödediğini iddia etti. Demir,” Üç yıldır her yaz biz mahalle sakinleri olarak su sıkıntısı yaşıyoruz.

Öyle ki 48 saat boyunca suyumuzun bir damla dahi gelmediği zamanlar oldu. Özellikle biz ev hanımları evin hijyenini sular olmadığı için sağlayamıyoruz. Çamaşır makinesi ve bulaşık makinesini çalıştırmak için sular olmadığı için kara çalı suyu ile makine içine dolum yaparak çalıştırıyoruz. Yetkililer neden olarak Hamza Bey Barajı’nı gösteriyorlar. Fakat baraj yapımı nedeniyle belediyenin bu kadar uzun bir süre halkını mağdur etmemesi gerekirdi. Ayrıca 24 Ocakta yaşadığımız depremden dolayı üç ay süreyle su parası alınmayacağının duyurusu yapıldı. Fakat biz her zaman fatura ödedik ve gelen fatura fiyatları ise hep 50 TL ve üzeri oldu. Kullanamadığımız suyun faturası bu kadar yüksek olmasa gerek. Belediye başkanı ve belediye yönetiminin görevi halkı memnun etmektir. Fakat biz herhangi bir memnuniyet görmedik. Bizim belediyeden tek isteğimiz su sorunumuzu bir an önce giderilmesidir.” diyerek tepkisini ortaya koydu.