YEREL
Giriş Tarihi : 26-06-2020 08:38   Güncelleme : 26-06-2020 08:40

KEYFİ DAVRANIŞ ADAYLARI ÜZDÜ

KEYFİ DAVRANIŞ ADAYLARI ÜZDÜ

FAİK AKGÜN

Fırat Üniversitesi’nin 275 daimi işçi alımı için çıktığı ilana 8 bin kişi başvurdu. Başvurularını İŞ-KUR üzerinden yapan adaylar canlı olarak yayınlanan kura çekimi sonrasında adeta şok yaşadılar. Numaralar ile isimlerin uyuşmadığını ifade eden adaylar yetkililerden konu ilgili kendilerine bilgi verilmediğini bu nedenle mağdur olduklarını ifade ettiler.

“KURADA BİZE VERİLEN NUMARA ÇIKTI ANCAK NUMARININ KARŞISINDAKİ İSİM BİZE AİT DEĞİL

Fırat üniversitesi’ nin noter huzurunda gerçekleştirdiği ve canlı olarak yayınladığı kura sonuçları ile ilgili olarak gazetemize ulaşan vatandaşlar kurada başvuru sırasında kendilerine verilen numaraların çıktığını ancak çıkan numaraların karşısındaki isimlerin farklı olduğunu dile getirdiler. Vatandaşlar “Fırat Üniversitesi’nin yoğun başvuru nedeniyle işe alınacak adayları kura yoluyla belirleneceğini kura çekimlerinin noter tarafından canlı yayında yapılacağı bize ifade edildi. Kura çekimi yapılacağı için hepimize bir numara verildi. Kura çekimini internetten canlı olarak takip ettik. Ancak gördüğümüz manzara karşısında şok olduk. Kurada bizim numaralarımız çıktı. Ancak karşısında yazan isim farklı kişilerin isimleriydi. Bu tablo karşısında başvurularımızın alındığı İş-Kur ile irtibata geçtik ancak doyurucu bir bilgi alamadık. Yetkililerden acilen bu durumun neden kaynaklandığını ifade etmelerini bekliyoruz” dediler.

YETKİLİLER KARMAŞANIN NEDENİNİ AÇIKLADI

Vatandaşların dile getirdiği iddialar sonrası iletişime geçtiğimiz İş-Kur ve Fırat Üniversitesi yetkilileri yaşanan karmaşanın nedenini açıkladı. Yaşanan karmaşanın nedenin listelerde yapılan düzenlemelerden kaynaklandığını dile getiren yetkililer kura çekimi öncesinde başvuru yapan adaylarla ilgili olarak yaptıkları incelemede çok sayıda adayın açılan kadroların şartlarını yerine getirmemesine karşın başvuruda bulunduğunu bu nedenle bu kişileri elediklerini bu uygulamanın adayların başvuru sırasında değişiklik meydana getirdiğini ifade ettiler.

LİSTELER DÜZENLENDİKTEN SONRA ADAYLAR BİLGİLENDİRİLMEMİŞ

İş başvuruları alan İş Kur Elazığ Şubesi yetkilileri yaşanan karmaşanın kendilerinden kaynaklanmadığını ifade ederek kendilerinin yasal olarak başvuru yapan bütün vatandaşların başvurularını kabul etmek zorunda olduklarını bu nedenle Fırat Üniversitesi’nin alım yapacağı kadrolara başvuru yapan bütün vatandaşların başvuruları aldıklarını ve başvuru yapan vatandaşların kadrolarda belirlenen şartları taşıyıp taşımadığını belirlenmesi için üst yazı ile Fırat Üniversitesi’ne gönderdiklerini ifade ettiler. Başvuran her adaya kurumları tarafından bir numara verildiğini de doğrulayan İş Kur yetkilileri adayların gerekli şartları taşıyıp taşımadığının üniversite tarafından belirlendiğini ifade ettiler.

Fırat üniversitesi yetkilileri ise İş Kur tarafından kendilerine gönderilen başvuru listesini açılan kadrolara uygunluk yönünde incelediklerini uygun olmayan isimleri elediklerini ve son halini verdikleri başvuru listesini notere teslim ettiklerini ifade ettiler. Yapılan değişiklikler sonrasında özellikle temizlik personeli ve diğer yardımcı sınıf kadrolarına başvuru yapan üniversite mezunlarının elendiğini dile getiren Fırat üniversitesi yetkilileri elenen bu adayların yerine aşağıdan yukarıya doğru bir kayma olduğunu ve ilk başvuru sırasında adaylara verilen başvuru numaralarının değiştiğini kaydettiler. Yapılan değişikliği adaylara bildirip bildirmediklerini sorduğumuz yetkili böyle bir gereksinim his etmediklerini dile getirerek bugün yaşanan karmaşanın adeta mimarı olduklarını ifade ettiler.