YEREL
Giriş Tarihi : 26-06-2020 20:13   Güncelleme : 26-06-2020 20:15

BU KEZ KİRAZ ÜRETİCİLERİNE AMBALAJ DAĞITILDI

BU KEZ KİRAZ ÜRETİCİLERİNE AMBALAJ DAĞITILDI

İrfan ARSLAN

Daha önce “Gezin ve Kuyulu” çileğinin markalaşması, pazarlanmasında avantaj sağlaması için ETSO, Fırat Kalkınma Ajansı ile Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün ortak projesi ile hazırlanan özel ambalajlar, şimdi de Harput kirazları için hazırlandı ve üreticiye dağıtıldı. Kendine has tadı ile nam salan Harput Kirazının markalaşması ve pazarlanmasında kolaylık sağlanması amacıyla hazırlanan ambalajlar, Harput’a bağlı Obuz Köyü’nde üreticilere dağıtıldı.  Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Fırat Kalkınma Ajansı ortak bir projeye imza atarak, çilek ve kiraz üreticileri için özel ambalajlar hazırladı.. Daha önce Kuyulu ve Gezin’de çilek üreticilerine dağıtılan ambalajlar bu defa de kiraz üreticilerine dağıtıldı.

ARSLAN: BİRAZ EMEK SARF EDECEĞİZ AMA BU İŞİN GELECEĞİ OLACAK, DİYORUZ

 Obuz Köyü’nde gerçekleştirilen dağıtım töreninde konuşan ETSO Başkanı Asilhan Arslan, “Yaş sebze, meyvemizin yüksek katma değere ulaştırılması, standart olması ve marketlere ulaşabilmesi adına ambalajlama ve marka çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bugün de demonstrasyon olarak çalıştığımız ambalajları çiftçimize ücretsiz bir şekliyle Fırat Kalkınma Ajansının da destekleriyle takdim edeceğiz. Özellikle pandemi ile birlikte malumunuz hijyen çok önemli, el değmeden gıdaya ulaşabilme çok önemli. Aynı zamanda ürünlerimize marka değerini katma, ürünlerimizin raflarda, evlerde daha az zayiatla, daha kaliteli ve lezzetli bir şekliyle buluşması adına ambalajlama çok önemli. Biz de onu sağlama adına özellikle köylülerimiz bilinçlendirmek istiyoruz. Belki biraz emek sarf edeceğiz ama bu işin geleceği olacak, diyoruz” diye konuştu.

YOĞUNLU: KATMA DEĞERİNİ ARTTIRMAYA ÇALIŞIYORUZ

Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu, “2019 yılında Elazığ TSO ile birlikte geliştirmiş olduğumuz teknik desteğimiz kapsamında ilimizdeki yöresel zenginlikleri önemli pazara ulaştıracak gerek hijyenik koşullarda pazarlara ulaştıracak gerekse tüketicinin daha iyi koşullarda yöresel ürünümüzü tüketmesini sağlayacaktır. Ürün ambalajları tasarlamaya çalıştık. Gerçekten Harput kirazı bölgede çok önemli bir değer. Bunu önce ulusal daha sonra da küresel pazarlara girmesini amaçlıyoruz. Şuanda belli bir ölçekte üretim var. Biz de bu ölçekteki üretimin tasarımını ambalajını yapıp katma değerini arttırmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

KARAHAN: PAZARDAKİ DEĞERE KAVUŞMASI İÇİN BÖYLE BİR ÇALIŞMA YAPTIK

Tarım ve Orman Müdürü Turan Karahan, “Elazığ’da bir çok ürün var, bu ürünler arasında önemli olan ve Harput’un sahip olduğu toprak yapısı ve rakımdan dolayı burada yetişen ve Türkiye’nin en kaliteli kirazı diyebileceğimiz Harput kirazını da üreticilerimizle ürünlerimizi yetiştiriyoruz. Bu kirazın yetiştirilmesinden öte bunun hak ettiği değerde üreticiye para kazandıracak şekilde pazara da sunulması çok önemli. Dolayısıyla bu eksikliği giderme adına Elazığ TSO’nun hazırladığı ve FKA’nın da destekleriyle bizlerin de ortak olduğu yeni nesil ambalaj sistemlerinin üreticiyle buluşturulması, pazardaki değere kavuşması için böyle bir çalışma yaptık” dedi.