YEREL
Giriş Tarihi : 27-06-2020 09:00   Güncelleme : 27-06-2020 09:00

ÇAKMAKÇI: ALTIN FİYATLARI DÜŞMEZ, SÜREKLİ BİR YÜKSELİŞTE OLACAKTIR

ÇAKMAKÇI: ALTIN FİYATLARI DÜŞMEZ, SÜREKLİ BİR YÜKSELİŞTE OLACAKTIR

MÜSLÜM DEMİRTAŞ

Uzun vadeli yatırım limanı olarak bilinen altının son yıllarda en üst seviyeye çıkmasını değerlendiren Kuyumcular Odası Başkanı Fikret Çakmakçı, altın fiyatlarının düşmeyeceği gibi sürekli bir yükselişte olacağını ifade etti.  Korona virüs nedeniyle satışları azalan altınların düğün salonlarının açılmasıyla birlikte hareketlilik kazandıracağını belirten Başkan Çakmakçı gazetemize yaptığı açıklamada vatandaşlara şimdiden yatırımlarını yapmaları tavsiyesinde bulundu.

Dünyada pandemi olarak ilan edilen korona virüs salgını nedeniyle satışları azalan altının fiyatları son 8 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. 1 Haziran itibari ile geçtiğimiz normalleşme süreci sonrasında düğün yapmak isteyen vatandaşlar kuyumcuların yolunu tutarken dudak uçuklatan fiyatlarla karşılaştı. Korona virüs başta olmak üzere ABD'de oluşan durumlara bağlı olarak altın fiyatlarının en üst seviyeye ulaştığını belirten Kuyumcular Odası Başkanı Fikret Çakmakçı, düğün yapmak isteyen vatandaşların 1 Temmuz'u beklemeyip altınlarını şimdiden almaları konusunda vatandaşları uyardı.

‘’ALTIN FİYATLARININ YÜKSELECEĞİNİ HER ZAMAN BEYAN EDİYORUZ’’

Altın, tarihinden beri artan bir emtia. Son 8 yılda biraz daha artmış oldu. Bunun sebebi dünyadaki ekonomik belirsizlikler, özellikle ABD ile Çin arasındaki ticari savaş, ülkeler arası faiz kararları, fabrika siparişleri ve bunun gibi etkenlerle altın fiyatlarında artışlar görülür. Altının en sevdiği pozisyonlar, karman çorman ortamlardır. 2016 yılında altının gram fiyatı 100 lira, bugün ise altının gram fiyatı 400 lira gibi seviyelerde. Bundan dolayı yatırımcı hiçbir zaman altın konusunda güvensiz bir ortam beklemesin. Altın her zaman yatırımcısına kazanç sağlamıştır. Bundan dolayı da biz altında fiyatların yükselişinin devam edeceğini her zaman beyan ediyoruz. Bunu beyan ederken vatandaşların günübirlik düşünmemeleri gerekiyor. Bugün alayım yarın para kazanayım diye düşünmemeleri gerekiyor. Altın uzun vadeli yatırım aracıdır.  Altının son 8 yıldaki fiyatıyla şimdiki fiyatına bakıldığında altının ne derecede yatırım aracı olduğu anlaşılıyor.

‘’DÜĞÜN SALONLARIN AÇILMASI SEKTÖRÜMÜZ İÇİN ÇOK ÖNEMLİDİR’’

1 Temmuz’da açılacak olan düğün salonlarının sektörleri için önemli olduğunu vurgulayan Başkan Çakmakçı düğün salonların açılmasıyla azalan altın satışlarında hareketlilik kazandıracağını ifade etti. Çakmakçı’’Özellikle deprem ve sonrasında gelen virüsle birlikte kendi isteğimizle 45 gün kapalı kaldık. Bu dönemlerde sektörümüz durma noktasına geldi. 1 Temmuz’da açılacak düğün salonlarında düğünlerin başlaması sektörümüz için çok önemlidir. Bu süreçte vatandaş düğünlere çok gidemeyeceği için çok takı takılmayacak ama 1 Temmuzla açılan olan düğün salonlarını ve gelecek gurbetçileri merakla bekliyoruz.’’dedi.

‘’ALTIN FİYATLARI DÜŞMEZ,SÜREKLİ BİR YÜKSELİŞTE OLACAKTIR’’

2020 yılından itibaren altın fiyatları sürekli olarak yükselişte olacağını belirten Başkan Çakmakçı, ‘’2019 yılında yılbaşında altın fiyatının 250 lira, bu sene ise 400 lira. Her sene mutlaka altın fiyatlarında yüzde 25-40 arasında artış yapıyor. Özellikle 2020 yılının iki çeyreğinden sonraki süreçte biz altından çok daha fazla yükseliş bekliyoruz. Bunun ana sebebi ise, dünya genelinde Korona virüsle beraber ülkeler ekonomik olarak her yönden küçüldü. Virüs sonrası, ekonomiye etkileri çıkacak bu defa.  Şu anda öyle bir ortam yok ki altın düşsün. Dünya genelinde durumlar her gün kötüye gidiyor. Onun için vatandaşlar altında fiyatlar düşer, düşsünde alayım gibi bir düşüncede olmasınlar. Alan her zaman karlıdır, diye büyüklerimizin lafı vardır. Günübirlik düşmeler çıkmalar olabilir. Her düşüşü fırsata çevirsinler, uzun vadede yatırımlarını, güvenli liman olan altına yapsınlar. Hiçbir şekilde korkmasınlar altın fiyatları düşmez. Sürekli bir yükselişte olacaktır. 2020,2021 ve 2022 yılları altın fiyatlarının yükseliş trendlerinde olacağı yıllardır. Altın fiyatlarında 3 yıl yükselme yaşanır, dördüncü yıl ise çok düşük bir oranla düşüş yaşanır. Bunu uluslar arası piyasadaki uzman ekonomistler açıklıyor.  2021’ yüzde 35, 2022 yüzde 25 ile yüzde 30 arasında altın fiyatlarında yükseliş bekliyoruz’’dedi.

‘’VATANDAŞ ŞİMDİKİ ALTIN FİYATLARINI ÇOK ARARLAR’’

Altın fiyatlarının yükseliş trendinde olduğunu belirten Çakmakçı, düğün yapacak olan vatandaşlara altınlarını alma konusunda, düğün gününü beklemeden şimdi almaları tavsiyesinde bulundu. Çakmakçı,’’Vatandaşlarımız güvenli yatırım limanı olan altına gönül rahatlığıyla yatırımını yapabilir. Düğününü nişanını, sünnetini yapacaklar olan vatandaşlar altın alacaklarsa eğer düğün vaktini beklemeden şimdiden altınlarını alarak kafalarını rahat etsinler. Şimdi bu fiyatlara almadıkları altın fiyatlarını çok ararlar. Vatandaşlara özellikle tavsiyemiz ihtiyacı varsa şimdiden altınlarını alsınlar.’’diye ifade etti.