YEREL
Giriş Tarihi : 27-06-2020 09:03   Güncelleme : 27-06-2020 09:03

YIKIM FELAKETE DAVETİYE ÇIKARTIYOR

YIKIM FELAKETE DAVETİYE ÇIKARTIYOR

FAİK AKGÜN

Çevresindeki  çarşı ve işletmeler nedeniyle Elazığ'ın en işlek noktası olan eski SGK binasında başlatılan yıkım çalışması gerekli  önlemler alınmadığı için bölge esnaflarının ve vatandaşların tepkisini çekiyor.

Elazığ'a yeni bir sosyal alan kazandırmak için eski SGK binasının yıkımı başladı. Ancak yıkım sürecinde alınmayan önlemler ve çalışma saatlerinin belirlenmesindeki yanlışlar hem vatandaşların hem de bölge esnafının tepkisini çekti. Bölge  esnafları ve vatandaşlar  yıkım sırasında alınması gereken ancak alınmayan  güvenlik önlemlerinin  olası bir felakete davetiye çıkarttığını belirttiler.  Yapılan yıkım çalışmasından duydukları rahatsızlığı ifade eden  bölge esnafları ve vatandaşlar  yıkım çalışmasından dolayı herhangi bir maddi yada manevi kayıp yaşanamaması için yetkilileri bölgede yapılan çalışmalar ile ilgili önlem almaya davet ettiler. İşte vatandaşların ve bölge esnaflarının tepkisini çeken yıkım çalışması ile ilgili dile getirdikleri rahatsızlıkların detayları...

VATANDAŞLAR ÖNLEM ALINMASINI İSTİYOR!

Vatandaşlar başlatılan yıkım çalışmasının alınması gereken önlemlerden uzak bir şekilde devam ettiğini  dile getirdiler. Mevcut çalışmanın olası bir felakete ortam hazırladığını vurgulayan vatandaşlar,  Elazığ'da alış veriş yapmak isteyen neredeyse bütün vatandaşların  Kapalı Çarşıya yada Belediye Çarşısı'na uğradığını  yıkım çalışması süren binanın bu alanların  kesişme noktasında bulunduğunu ifade ederek yıkım çalışmalarının güvenlik önlemleri alınarak sürdürülmesi gerektiğini belirttiler.  Yetkililerin binanın sadece ön yüzündeki çalışmaları gördüğünü dile getiren vatandaşlar yetkilileri  binanın arka cephesinde de inceleme yapmaya ve  olası bir felakete zemin hazırlayan yapıyı görmeye davet ettiler.

 ESNAFLAR ÇALIŞMALARIN GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALINARAK VE AKŞAM  SAATLERİNDE YAPILMASINI İSTİYOR

Başlatılan yıkım çalışmasının iş hacimlerinde düşmeye neden olduğunu dile getiren bölge esnafları yıkım çalışmasının zamanlaması ve çalışmalar sırasında gerekli sulamanın yapılmamasına tepki gösterdiler.  "Çalışma yapan ekip adeta bizim dükkanlarımızı açmamızı bekliyor. Sabah saat 8:00'de  bizimle birlikte mesaiye başlayıp biz dükkanlarımızı kapatana kadar çalışmalarını sürdürüyorlar. Biz dükkanlarımızı kapatıp kepenklerimizi kapattığımızda onlar da mesailerini bitiriyorlar. Bu duruma bir anlam veremiyoruz. " diyerek yıkım çalışmalarının akşam saatlerinde yapılmasını istediler. Belediye Çarşısı esnafları ise yıkım çalışması sırasında  sulama çalışmasının yapılmaması ve gerekli güvenlik önlemlerinin alınmamsından yakınarak, " Çalışmalar sırasında çarşımızın yer altında bulunması ve alana çok yakın olmasından dolayı  zaman zaman toz ile doluyor.  Çarşıda göz gözü görmüyor . bu durumun doğal bir sonucu olarak da vatandaşlar  çarşıya giremiyor.   Çalışmalar sırasında  su sıkılmış olsa biz bu problemle karşılaşmayacağız. Birde  binanın arka cephesindeki yıkım çalışmaları güvenlik önlemleri alınmadan yapılıyor. Ön cepheden yıkılan molozlar arka cepheye doldu.  bina belli bir süre sonra bu molozları kaldıramadığı takdirde yıkılacak ve yıkılan moloz parçaları çevredeki dükkanları kullanılmaz hale getirebileceği gibi  Allah korusun,  can kayıplarına bile neden olabilecektir. Bu nedenle yetkililerden bu alanın güvenliği noktasında bir çalışma yapmalarını  beklediğimizi ifade etmek istiyoruz. "dediler.