YEREL
Giriş Tarihi : 29-06-2020 08:22   Güncelleme : 29-06-2020 08:22

KORONAYI YENEN AİLE YAŞADIKLARINI ANLATTI

KORONAYI YENEN AİLE YAŞADIKLARINI ANLATTI

MÜSLÜM DEMİRTAŞ

Elazığ Şehirlerarası Otobüs Terminalinde bir firmada çalışan M.Y. salgına yakalanıp, virüsü bulaştırdığı ailesi ve yakınlarından yedi kişinin taburcu olduğunu açıkladı. Bir firmada otobüslerin bagajlarını indirmekle görevli çalışan M.Y.’ın salgına yakalanıp aralarında aile üyeleri ve akrabaları olmak üzere 10 kişiye virüs bulaştırdığını açıklamıştı. M.Y. kendisiyle birlikte ailesinin başarılı bir şekilde tedavi edilerek Korona Virüs salgınını atlatıp taburcu olduklarını açıkladı. Aile üyeleri dışında dört akrabasının da taburcu olduğunu söyleyen terminal çalışanı M.Y.’ın kızı K.Y. gazetemize yaptığı açıklamada kalan üç akrabalarının halen tedavi altında olduğunu sağlık durumlarının iyi olduğunu ve önümüzdeki günlerde taburcu olacaklarını ifade etti.

‘’GRİBAL ENFEKSİYON OLDUĞUNU DÜŞÜNDÜK’’

Fethi Sekin Şehir Hastanesi’nde çalışan ve yakalandıkları salgın sonrasında aile fertleri arasından ilk olarak kendisinin taburcu olduğunu söyleyen terminal çalışanı M.Y.’nin kızı K.Y, yaptığı açıklamada tedavi sürecini anlattı.K. Y. , “ Babam eve geldiği zaman üzerinde bir kırgınlık, öksürük vardı. Biz ilk başlarda normal bir gribal enfeksiyon olduğunu düşündük. Bir iki gün ilaç tedavisi uygulandı ama düzelmediği zaman aklımıza ülke olarak savaştığımız hastalık geldi. Erkek kardeşim babamı hastaneye götürünce test yapıldı, test sonucu bize 24 saat içerisinde bildirildi. Virüs belirtileri olduğu için o babamı test sonucu çıkana kadar eve göndermediler. Daha sonra test sonucunun pozitif çıktığını öğrendik. Test sonucunun pozitif çıkmasından dolayı bizimde aile fertleri olarak mecburi bir şekilde test yapmamız gerekiyordu. Erkek kardeşimle birlikte çalıştığım hastanede bizlere de test yapıldı. Aynı şekilde 24 saat sonra sonuçlar gelince bende pozitif çıktı. Ancak erkek kardeşimde herhangi bir şey yoktu negatif çıktı. Onun dışında annem ile küçük kardeşimde de sonuçlar pozitif çıktı. Temasta bulunduğumuz aile yakınlarımız ve akrabalarımızda da şikayetler oluştuğu için her ihtimale karşı hastaneye gelip test yaptılar. Onlarla birlikte bizim ailede 11 kişide pozitif çıktı.’’diye konuştu.

‘’TEDAVİ SÜRECİMİZİ EN İYİ ŞEKİLDE TAKİP ETTİLER’’

Babasının yakalandığı salgının belirtileri ortaya çıkmadan önce birlikte Yazıkonak’a akraba ziyaretine gittiğini belirten K.Y., akrabalarıyla yakın temasta bulunduklarından dolayı salgının onlara da bulaştığını ifade etti. Tedavi gördükleri Fethi Sekin Şehir Hastanesi’nde salgına karşı en iyi şekilde mücadele edildiğini söyleyen K.Y.’’Test sonucumuz pozitif olmasına rağmen sağlık çalışanları çok ilgililerdi, birebir yanımıza gelip ateşimizi ölçüyorlardı, tansiyonumuz, EKG’miz çekiliyordu, ilaçlarımız aksatmadan veriliyordu, herhangi bir şikayetimizin olup olmadığını sürekli soruyorlardı. Yani en iyi şekilde tedavi sürecimizi takip ediyorlardı.’’dedi.

‘’SALGINI ÇOK RAHAT BİR ŞEKİLDE ATLATTIK’’

Korona virüse yakalanmalarına rağmen bir korku yaşamadıklarını belirten K.Y,’’ Babam Korona Virüse yakalandığında korku oluşmadı bizde. Sağlık sektöründe çalıştığım için Korona Virüse kapılacağım, korkusu oluşmadı bende... Acilde nöbet sürecinde en yoğun olduğu vakitlerde de çalıştığım için korkum yoktu. Ailemde de çok fazla bir korku yoktu. Çünkü çok rahat atlattık, bu hastalığı... Televizyonda ya da duyduğumuz kadar kötü atlatmadık, tedavi sürecinde de yoğun bakıma alınmadık. Televizyonda gördüğümüz şekilde yakalanmış olsaydık, psikolojik olarak zaten yıkılırdık. Ama çok şükür öyle bir durumumuz olmadı. Normal serviste birkaç günlüK tedavi gördük.’’diye ifade etti.

‘’EVDE MASKELİ GEZİYORUZ, AYRI AYRI YEMEK YİYORUZ’’

Hastalığın kendilerinde çok ilerlemediği ve başarılı bir şekilde tedavi edildiğinden dolayı erken taburcu olduklarını belirten K.Y. evde bir süre karantina altında olacaklarını ifade etti. ’’Hepimiz aynı günde taburcu olmadık. Ben 5 gün tedavi gördüm ve ilk olarak ben taburcu oldum. Daha sonra 14 yaşındaki erkek kardeşim taburcu oldu. Babam taburcu olalı 5 gün oldu, en son taburcu olan annemde 4 gün önce taburcu oldu. Herkes ayrı ayrı günlerde taburcu olduğu için evde karantina altında olma süremiz de farklı... Tedaviden sonra 14 gün boyunca evde karantinadayız, çıkamıyoruz dışarıya, kimseyi de evimize almıyoruz. Evde şu anda maskeli bir şekilde geziyoruz, mümkün oldukça evde yan yana gelmiyoruz. Aynı zamanda evin içerisinde de sosyal mesafeyi koruyoruz ve ayrı ayrı yemek yiyoruz. Evimizde negatif olan kardeşim evde olduğu halde odadan hiç çıkmıyor, şu an evde bizden bağımsız bir şekilde yaşıyor. Babamın test sonucu pozitif çıktığı günden beri evde karantina altında...’’dedi.

‘’ÜÇ AKRABAMIZ DA HAFTAYA TABURCU OLUR’’

Ailesi üyeleri dışında, babasının ziyaretlerine giderek salgını bulaştırdığı dört akrabasının da taburcu olduğunu belirten K.Y. şu an üç akrabasının halen tedavi altında olduğunu ifade etti. K.Y.’’ Ziyaretlerine gittiğimiz akrabalarımızdan dört kişi üç gün önce taburcu oldu. Şu an dayımın eşi ve iki kuzenim halen tedavi altındalar. Büyük ihtimalle onlarda önümüzde hafta içerisinde taburcu olurlar diye düşünüyorum. Çünkü durumları çok şükür iyi.’’ Şeklinde konuştu.

‘’HERHANGİ BİR PSİKOLOJİK ETKİ DE BIRAKMADI’’

Ülkemizin salgına karşı en iyi şekilde mücadele ettiğinden dolayı kendilerinin de salgını çok rahat bir şekilde atlattıklarını belirten K.Y, tedavi altında olduğu süreçte kendilerine en iyi şekilde ilgi gösteren sağlık çalışanlarına teşekkür etti. Ayrıca aile fertleri olarak sağlık durumlarının iyi olduğunu herhangi bir sorun yaşamadıklarını söyleyen K.Y, sürecin kendilerinde herhangi bir psikolojik etki de bırakmadığını ifade etti. K.Y.’’ Bizimde yakalandığımız ve ülke olarak savaştığımız Korona Virüs salgınında bizleri en iyi şekilde tedavi ettiklerinden dolayı, sağlık çalışanlarımıza, süreci en iyi şekilde takip eden Sağlık Bakanlığı’na ve Cumhurbaşkanımıza çok teşekkür ediyoruz. Temennimiz ülkece ve dünyaca artık bu virüsten kurtulmamız, normal eski yaşantımıza geri dönmektir. Tedavi gören bütün hastalarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum, umarım tez vakitte ailelerine kavuşurlar.’’diye ifadelerini sonlandırdı.