YEREL
Giriş Tarihi : 30-06-2020 08:33   Güncelleme : 30-06-2020 09:57

SANKİ VİRÜS HİÇ YOKMUŞ GİBİ!

SANKİ VİRÜS HİÇ YOKMUŞ GİBİ!

FAİK AKGÜN

Korona Virüs'te normalleşme sürecinin başlaması sonrasında vatandaşlar maske kullanımına ve sosyal mesafe kuralına eskisi kadar özen göstermiyorlar.

  Korona Virüs 'de normalleşme sürecinin başlaması sonrasında yetkililer tarafından kontrollü bir yaşam sürecinin başlatıldığı ve virüs tehdidi  ortadan kalkana kadar maske kullanımına ve sosyal mesafe kuralına özen gösterilmesi gerektiğini    açıklanmıştı. Ancak normalleşme sürecini yanlış anlayan vatandaşlar ortaya koydukları yaklaşımlarla uzmanların normalleşme sürecinin sekteye uğramaması için yaptığı  çağrılara da ve uyarılara da özen göstermiyorlar.  Vatandaşların sanki hiç bir şey olmamış gibi  sosyal mesafeye ve maske kullanımına  özen göstermemeleri hem kendilerini hem de yakınlarını olası bir virüs tehdidine karşı açık hale getiriyorlar.

VATANDAŞLAR SOSYAL MESAFE KURALINA ÖZEN GÖSTERMİYORLAR

Normalleşme sürecinin başlaması ile birlikte uzun bir süredir hizmet vermeyen toplu alanlar yeniden hizmet vermeye başladılar. Ancak vatandaşlar bu mekanlarda Korona Virüs sürecinde uymaları gereken kurallardan uzak bir şekilde zaman geçiriyorlar. Özellikle çay ocağı ve kahvehanelerde işletmecilerin bütün uyarılarına rağmen vatandaşlar sosyal mesafe kuralını ihlal ediyorlar. Aralarında en az 1,5 metre mesafe bulunması gereken tabureleri bu mesafenin yarısından bile az olan bir mesafeye çeken vatandaşlar  sosyal mesafe kuralını ihlal ettiği gibi  hem kendisini hem de arkadaşını  tehlikeye atıyor. Vatandaşlar tarafından ortaya konan kural ihlalleri karşısında sürekli uyarıda bulunduklarını belirten işletme sahipleri  tüm uyarılarına rağmen vatandaşların bildiğini okuduğunu dile getirdiler.İşletmeciler  zaman zaman  yaptıkları uyarılar nedeniyle vatandaşların  kendilerine  tepki gösterdiğini ifade ettiler.

VATANDAŞLAR MASKE TAKMA ZORUNLULUĞUNU DA  ESKİSİ KADAR YERİNE GETİRMİYOR 

Maske takmanın zorunlu olduğu iller içerisinde bulunan Elazığ'da vatandaşlar normalleşme sürecinin etkisiyle tıpkı sosyal mesafe kuralına olduğu gibi maske kullanım zorunluluğuna da eskisi kadar özen göstermiyorlar. Sosyal yaşam alanlarında zaman geçiren vatandaşların önemli bir kısmı sosyal mesafe kuralını hiçe sayarak oturdukları mekanlarda maske kullanım zorunluluğuna da eskisi kadar ilgi göstermiyorlar. Vatandaşlar kapalı yada açık fark etmeksizin zam geçirdikleri alanlarda ya hiç maske takmıyor yada maskeleri kullanması gerekenden çok uzak bir şekilde sadece  olası bir cezai işlemlerden kurtulmak için  çenesinin altına takıyor. Maskenin virüsle mücadelede çok önemli olduğu hem yetkili mercilerce hem de uzmanlarca binlerce kez ifade edilmesine karşın, Elazığ'da ki vatandaşların bu noktada üzerine düşeni yapmaması  maske denetimlerinin yapılmasının büyük bir zorunluluk olduğunu gözler önüne seriyor.

KURAL İHLALLERİ VAKA SAYILARINI ARTIYOR

Normalleşme sürecinde uzmanların önerisi sonrasında yetkili makamların uyulmasını zorunlu kıldığı kuralların  ihlal edilmesi maalesef vaka sayılarının artmasına neden oluyor. Korona Virüs'ün etkisinin yoğun olarak his edildiği dönemlerde dahi  kurallara eksiz bir şekilde uyan Elazığ'da  Korona Virüs'le mücadelede çok ciddi bir başarı elde etmişti. Ancak normalleşme sürecinin başlaması sonrasında süreci yanlış anlayan vatandaşların ortaya koyduğu kural ihlallerine bağlı olarak vaka sayılarındaki artışa ve vakalara bağlı olarak uygulanan karantina süreçlerine daha çok şahitlik etmeye başladık.  Şehrimizin virüsle mücadelede elde ettiği bu başarıya gölge düşmemesi ve ilimizde vaka sayılarının artış göstermemesi en büyük görev vatandaşlarımıza düşmektedir. Vatandaşların ortaya koyduğu kural ihlallerini engelleme noktasında ise yetkili mercilerin geç olmadan harekete geçmesi gerekiyor.