YEREL
Giriş Tarihi : 01-07-2020 08:02   Güncelleme : 01-07-2020 08:02

PROF.DR. AYTAÇ: KAZI 6 TEMMUZ’DA BAŞLAYACAK

PROF.DR. AYTAÇ: KAZI 6 TEMMUZ’DA BAŞLAYACAK

İRFAN ARSLAN

Elazığ’ın tarihi Harput Mahallesinde ki tarihi Harput Kalesinde altı yıl önce başlatılan kazı çalışmalarının bu yıl da devam edeceği, kazı çalışmalarına 6 Temmuz’da başlanacağı açıklandı.

Harput Kale Kazı çalışmaları Kazı Başkanı Prof.Dr. İsmail Aytaç, bu yıl yapılacak olan çalışmaların restorasyon ve yayın ağırlıklı olarak planlandığını belirterek” Bilindiği gibi kalede altı yıl önce başlayan kazı çalışmalarında kalenin birçok önemli mekanları ortaya çıkarıldı. Bu yıl yapılacak olan kazı çalışmalarımız tüm dünyayı ve ülkemizi de etkileyen Covid 19 virüsü ile mücadele de göz önüne alınarak kazı çalışmalarından çok restorasyon ve yayın ağırlıklı olarak yapılacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Elazığ Valiliği ve Fırat Üniversitesi tarafından ortaklaşa yapılan kazı çalışmalarımızın bu yıl 2,5 ay sürmesi planlanmış durumda. Kazı çalışmalarımıza bu yıl 6 Temmuz’da başlayacak ve belirlenen süre kapsamında devam edeceğiz.” Dedi

Prof. Dr. İsmail Aytaç, kazı çalışmalarında bugüne kadar 125 bine yakın buluntu elde ettiklerini belirterek, "Kazılarda çıkan buluntuları ulusal ve uluslararası sempozyumlarda elektronik dergilerde yayınlamaya çalışıyoruz. Burada yayınlananların yanında şu anda 3 ciltlik kitap hazırlanıyor. Bütün bu elde edilen veriler Harput'un elle tutulur, gözle görülür yaşanmış buluntularının eserleri olarak turizme kazandırmaya başlandı" dedi.