YEREL
Giriş Tarihi : 01-07-2020 08:04   Güncelleme : 01-07-2020 08:04

DÜĞÜN SALONLARI TEDBİRLİ DÜĞÜNLERE HAZIR

DÜĞÜN SALONLARI TEDBİRLİ DÜĞÜNLERE HAZIR

MÜSLÜM DEMİRTAŞ

Pandemi nedeniyle uzun bir süredir  kapalı kalan  düğün salonları bugünden itibaren gerekli tedbirler alınarak maskeli düğünlere hazır hale geldi.

Korona Virüs salgını nedeniyle ülke genelinde olduğu gibi Elazığ'da da bir süredir kapalı olan düğün salonları, normalleşme sürecine girilmesiyle birlikte bugün itibariyle salgına karşı gerekli tedbirler alınarak yeniden açılıyor. Yeniden açılan düğün salonlarında eskisi gibi oynamalı düğünlerin olmayacağı gibi maskeli ve misafir ağırlıklı olmayan düğünler olacak. İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgeye göre birçok değişiklikle yapılacak olan düğünlerde daha çok açık alanlarda yapılması tercih edilse de salonlarda yapılacak olan düğünlerde salgına karşı gerekli olan her türlü önlemler alınacak. Sadece damat ve gelinin oynayacağı düğünlerde, düğün salonları girişlerinde ateş ölçümü olacağı gibi maskesiz misafirler alınmayacak. Bu kapsamda depremle birlikte Korona virüs salgınının da düğünleri ertelettirdiğini söyleyen düğün salonu işletmecileri, salgının halen devam etmesi nedeniyle düğünlerin çok fazla yapılmayacağını ifade ettiler.

''BU SÜREÇTE 40 DÜĞÜNÜMÜZ İPTAL OLDU''

Yaklaşık 30 yıldır düğün salonu işlettiğini söyleyen Yaşar Güney, iş hayatına ilk defa deprem ve Korona Virüs salgının engel olduğunu ifade etti.Bugünden  itibaren hizmet verecek  salonlarında salgına karşı gerekli önlemlerin aldığını belirten düğün salonu işletmecisi Yaşar Güney,''Halkımızın sağlığını düşünerek gerekli tedbirleri alma zorunluluğumuz var. Düğünlerde alınması gereken her türlü tedbirleri aldık. Salgın korkusu halen var, ancak Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca'nın  dediği gibi önlemlerimizi kendimiz alacağız. Deprem ve Korona Virüs nedeniyle rezervasyon alınan düğünler iptal oldu. Bu süreçte bizim de neredeyse 40 düğünümüz iptal edildi. Bu yüzden maddi anlamda kötü bir duruma düştük.''dedi.

''ÖNLEMLERİ ALDIK DÜĞÜN SALONLARIMIZ HİZMETE HAZIR''

Düğün salonunda herkesin maskeli olacağını belirterek gelin ve damat dışında misafirlerin gruplar halinde risk oluşturmayacak şekilde oyun oynayabileceğini ifade eden Güney,''Salon girişinde dezenfektanlar olacak, gelen misafirlerin ateşleri ölçülecek ve maskesiz girişlere kesinlikle izin verilmeyecek. Salon içerisinde kuralların belirtildiği bilgilendirme yazıları olacak. Gelin ve damat maskeli bir şekilde  oynayabilecek, misafirler ise hepsi bir arada değil de gruplar halinde oynayabilecek. 80 kişinin birlikte oynadığını düşünürsek salondaki herkesin bu hastalığı kapacağı anlamına geliyor. Misafirlerin oturacağı masaları sosyal mesafe kuralına uygun bir düzende oluşturduk ve her masada kolonya bulunduracağız. İçecek konusunda da eskisi gibi cam bardaklar olmayacak, içecekler kağıt bardaklarla servis edilecek. Yani önceden olan eğlenceli düğünler artık olmayacak, sakin geçecek ve herkesin temkinli davranacağı düğünler olacak. Biz salgın konusunda bu şekilde her türlü tedbiri alarak düğün salonlarımızı hizmete hazır hale getirdik.''şeklinde konuştu.