YEREL
Giriş Tarihi : 01-07-2020 08:19   Güncelleme : 01-07-2020 08:19

VİRÜSÜN ETKİSİ FOTOĞRAFLARA DA YANSIDI

VİRÜSÜN ETKİSİ FOTOĞRAFLARA DA YANSIDI

MÜSLÜM DEMİRTAŞ

Korona virüs birçok sektörde olduğu gibi fotoğrafçı esnafını da etkiledi. Söz, nişan kına, düğün sünnet gibi günlerde fotoğraf çekimi yapan fotoğrafçılar işlerinin  Korona Virüs nedeniyle %60 oranında düştüğünü dile getirdiler

Korona Virüs salgını birçok sektörü olumsuz yönde etkilediği gibi fotoğrafçı esnafının da işlerinde büyük kayıplara yol açtı. Ülke genelinde korona virüs nedeniyle vatandaşların temkinli davranmasından dolayı düğün söz kına gibi günlerin ertelemesi, fotoğrafçı esnafının işlerini de etkiledi. Vatandaşların kimlik, ehliyet, nüfus cüzdanı gibi çeşitli alanlarda kullanılmak üzere yapılan çekimlerin ertelemesini işlerini olumsuz yönde etkilediğini söyleyen fotoğrafçılar, ayrıca Pandemi nedeniyle okulların tatil edilmesinden dolayı öğrencilerin bu yıl mezuniyet programları düzenlemediği için de işlerinde durgunluk yaşadıklarını ifade etti. 

‘’MEZUNİYET FOTOĞRAFLARI ÖNEMLİ GELİR KAYNAĞIYDI’’

Fotoğrafçıların en önemli gelir kaynağının düğün, nişan gibi günlerin olduğunu belirten Fotoğrafçı Sadullah Pirinç, bu süreçte bazen işlerin olmamasından dolayı işletmesini kapattığını ifade etti. Bu yıl öğrenciler için mezuniyet programı düzenlenmemesinin de iş kaybına neden olduğunu belirten Pirinç, ‘’3 buçuk aylık sürede gelir tablomuzda oluşan bir kayıp var. Bu sürede bazı günlerde siftah yapmadan işletmemizi kapattığımız oluyordu. Bizleri de çok etkilediği için işletmemizi açmadığımız günler dahi oldu. Normalleşme süreciyle birlikte işler toparlanmaya başlanıyor ama istediğimiz şekilde değil. Bu yıl öğrenciler Elazığ’da olmadığı için mezuniyet fotoğrafları işleri de alamadık bu da iş kaybımıza neden oldu. Mezuniyet fotoğraflarını çekmek bizim işimizin önemli gelir kaynağıdır. Sınıf sınıf mezuniyet fotoğrafı çekimi yapıyorduk. Sadece öğrencilerin mezuniyet fotoğrafları olarak düşünmemek gerekiyor. Öğrencilerin, ilgili kurumlara vermek üzere çektikleri vesikalı fotoğraflar olsun biyometrik fotoğraflar olsun bunların hepsinin bize çok getirisi vardı. Okulların tatil edilmesinden dolayı öğrencilerin olmaması büyük bir kayıp oldu. Açılacak olan düğün salonlarında yapılacak düğünlerde kısıtlanan toplu fotoğraf çekimi de işlerimizi yine engelleyecektir ama sosyal mesafeye uymak şartıyla anne babasıyla çekimler yapılır, o yönden bir sıkıntı olmaz umarım. Yaklaşık 5 ay boyunca hiç düğün çekimi yapamadık. Fotoğrafçıların en büyük iş kaynağı düğün, nişan, sünnet fotoğraf çekimidir.Yani vesikalık fotoğrafları çekmekle dükkanın işleri yürümez.Randevularımız vardı salgından dolayı iptal oldu, düğünler iptal edildi yüzde 50 oranında işlerimiz azaldı diyebilirim’’dedi.

‘’YÜZDE 60 İŞLERİMİZDE AZALMA OLDU’’

Pandemi sürecinin Fotoğrafçılık sektörüne etki ettiği zararı belirten Fotoğrafçılardan Özer Çorbacıoğlu,’’Korona virüs her sektöre yansıdığı gibi bizim sektöre de yansıdı. Sezon olarak yüzde 60 işlerimizde azalma oldu. Pandemiden dolayı gençlerimizin düğün yapıp yapmama konusunda tereddütleri var. Bu da bizim işlerimize yansıyacaktır. Bu sezon için çok fazla çekim işi alacağımızı zannetmiyorum. Yaz sezonunun başlangıcında büyük beklentimiz olan kepli çekimlerimiz de bu sene yok. Bu da Fotoğrafçılık sektörü için büyük bir kayıp oldu. Normalleşme süreci ile birlikte belki dışarıdan gelen öğrenciler diplomayı almaya geldikleri zaman çekimler olabilir diye düşünüyoruz.’’diye ifade etti.

‘’DEPREM SONRASI SALGIN ORTAYA ÇIKINCA 3 AY DAHA ZORDA KALDIK’’

Depremle birlikte Covid-19 salgınının işlerini azalttığını belirten Fotoğrafçı esnafı Ahmet Özcanoğlu,’’ Deprem sonrası Elazığ’da bütün işler sekteye uğradı. 3 ay boyunca depremden dolayı işlerimiz azaldı üstüne Korona virüs salgını da ortaya çıkınca 3 ay daha iş konusunda zorda kaldık. 1 Temmuz’da açılacak olan düğün salonlarında çekimler kısıtlandı ancak yine de fotoğraf çekimi talepleri olacaktır diye düşünüyoruz’’dedi.