YEREL
Giriş Tarihi : 01-07-2020 08:25   Güncelleme : 01-07-2020 08:27

TÜTÜNCÜ ESNAFI YASAK BİZİ BİTİRİR!

TÜTÜNCÜ ESNAFI YASAK BİZİ BİTİRİR!

MÜSLÜM DEMİRTAŞ

Resmi Gazete'de yayınlanan değişiklik ile bugünden sonra dolu şekilde makaron veya yaprak sigara kağıdı satışı yasaklandı. Resmi Gazete'de yer alan düzenlemeye göre makaron veya sigara kağıdına tütün doldurup satanlara 3 ile 6 yıl arasında değişen  hapis cezası verilecek.

Ticari amaçla makaron veya yaprak sigara kağıdını, içine kıyılmış tütün, parçalanmış tütün satanlar, bulunduran ve nakledenlere yönelik cezai uygulama bugünden itibaren yürürlüğe girecek. Ayrıca 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren de Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan yetki belgesi almadan veya bildirimde bulunmadan tütün ticareti yapmak yasaklanacak. Elazığ’da tütüncülük ile geçimini sağlayan esnafların talebi ise, tekel sigaraları gibi vergi sistemiyle satışlara izin verilmek. Sarılı bir şekilde tütünlerin yasaklanmasıyla işlerinde büyük zarara uğrayacaklarını belirten tütüncü esnafı, tütün vergisi de ödemeye razı.

‘’BU SATIŞI YAPAMAYACAKSAM KAPATMAK ZORUNDA KALACAĞIM’’

Sigara fiyatlarının yüksek olmasından dolayı Elazığ’da sarılı tütün içen vatandaşların arasında doktor, mühendislerin de olduğunu belirten Tütüncü esnaflarından Rafet Dikici, tütün sarmakla uğraşamadıklarından dolayı sarılı tütün tercih ettiklerini ifade etti. Dikici‘’Hükümetimizin penceresinden baktığımız zaman kendince haklı vergi kaybı gibi nedenleri var. Daha önce 5 yıl boyunca büfe işlettim. Sigara satışlarında tekele aidat ödüyorduk. Buna da bir aidat sistemi gibi bir sistem getirilirsin ödeyelim vatandaşta mağdur olmasın. Bugün en ucuz sigara 15 lira, biz sarılı tütünü 6-7 liraya satıyoruz. Dolayısıyla bir paket tekel sigaraya iki, iki buçuk tütün paketi sigara parasına denk geliyor. Ülkemizin ekonomik durumlarını göz önünde bulundurduğumuz zaman vatandaşın kazancını da düşündüğümüz zaman baya bir fark var. Sarılı tütün içen müşterilerimizin içerisinde doktor, mühendis ve yönetici insanlar da var. Onlar bile tütünü tercih ediyor. Sarılı olarak piyasaya sunulan sigaralar yasaklanacak, ama tütünü dökme olarak 2021 yılına kadar satabileceğiz. Bu durumda bir tek satıcısı değil, üreticisi, aracısı, nakliyecisi bunlarında iş kaybına neden olacak. Ben burada yüklü miktarda kira ödüyorum, sadece kira değil, vergi ve sabit giderler var. Dolayısıyla ben bu satışı yapamayacaksam burayı kapatmak zorunda kalacağım. Kapattığım zaman da işsizler ordusuna bir kişi daha eklenecek. Türkiye genelince bu işi yapan insanları düşünürsek yüzde 50’si kapatmak zorunda kalsa işsizlik daha da artacak. Bu yasayla birlikte vatandaşlar tütünü kendisi alacak evinde kendisi sarmak zorunda kalacak.’’diye ifade etti.

‘’VERGİ SİSTEMİ GETİRİLSİN’’

Resmi Gazete’de yer alan düzenlemeye, gelen müşterilerinde tepkili olduğunu belirten Dikici,’’Gün boyu yoğun olarak çalışan müşterilerimiz var, o esnada sigara sarmakla uğraşamıyor. Sigara bırakmaya gelince zaten bırakamıyor. Bu durumda ya sigarayı azaltacak ya da tekel sigaraları alacak o da ekonomik olarak etki edecek. Bizim beklentimiz vergi sisteminin getirilmesidir. Zaten Türkiye vergi cennetidir. Her yerden vergi alınıyor, buna da mutlaka bir vergi çeşidi bulurlar. Bu işi yapan insanlara senelik ya da aylık aidat sistemi getirilsin, kabul eden esnaf devam etsin etmeyenler ise başka bir işe yönelsin. Biliyorsunuz Elazığ’da bu işi yapan çok esnaf var ve çoğu da kiracı. Bu düzenlemenin sebebi vergi kaçakçılığının engellenmesi olduğunu düşünüyorum. Ancak ben vergi kaçakçılığı da yapmıyorum, esnaf olarak maliyeye vergimi ödüyorum. Bakkallar odasına da kayıtlıyım aidatımı ödüyorum. Bu işi yapanlar olarak işimize son verdiğimizde devletin gelir kaybı da çok olacak aynı zaman da işsizlikte çok olacak. Yasayı getirenler sigara içmiyor diye, sigara içenlere neden etki ediyor? Ben futbol sevmiyorum diye, stada giden taraftarlara, seyircilere neden engel olayım? Buna benzer çok örneklendirmeler var.’’şeklinde konuştu.

‘’İŞLETMEYİ BÜFEYE ÇEVİRMEYİ DÜŞÜNÜYORUZ’’

Sarılı tütün satışlarının yasaklamasının işlerine engel olacağını ve bu durumda işletmesini büfeye çevirmek zorunda kalacağını belirten tütüncü esnaflarından Muratcan Gönültaş,’’Ülke nüfusunun çoğunluğu tekel sigaralara gelen zamlardan dolayı tütün içmeye başladılar. Sarılı tütün satışları yasaklanırsa, hem tütüncüler hem de içenler için sıkıntılar oluşur. Çünkü tekel sigaralarının fiyatları pahalı ve yaşlıların çoğunluğu da tütün içiyor. Yasağın başlamasıyla birlikte çoğu müşterilerimiz gelmeyecektir ve çoğu esnafta dükkanını kapatmak zorunda kalabilir. Bizde bu yasaktan sonra işletmemizi büfeye çevirmeyi düşünüyoruz.’’diye ifade etti.

‘’İŞİ SADECE TÜTÜN SARMAK OLAN AİLELER VAR’’

Tütüncü esnaflarından Oğuz Albayrak ise,’’Biz bu tütüncülük sektörüyle de bir istihdam sağlıyoruz. Çalışamayan, iş bulamayan insanlar bu tütünü evde sararak para kazanıyor ve ailesine katkı sağlıyor. Elazığ’da işi sadece tütün sarma olan aileler var. Tütün sarmakla uğraşan aileler günde 20-25 paket dolduruyor bu yasakla birlikte hem onlara hem ekene, hem üretene hem tüketene zor olacak. Normal dökme tütün satışıyla sarılı tütün satışı arasında çok fark var. Bu bizi çok etkileyecektir. Sarılı tütünün satışı konusunda da bir vergi düzenlemesi getirilse, yıllık verilecek bir ödenek getirilse herkes için daha iyi olur.’’diye ifade etti.