SPOR
Giriş Tarihi : 01-07-2020 11:56   Güncelleme : 01-07-2020 11:56

DEVECİOĞLU: FİFA VE TFF, ELAZIĞSPOR’A YARDIM ELİNİ UZATMALI

 DEVECİOĞLU: FİFA VE TFF, ELAZIĞSPOR’A YARDIM ELİNİ UZATMALI

İRFAN ARSLAN

 Fırat Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Sebahattin Devecioğlu, maddi sıkıntılarla boğuşan Elazığspor’un, FIFA’nın Covid-19 Yardım Planından en fazla yararlanması gereken kulüp olduğunu belirtti…

FIFA, koronavirüs nedeniyle maddi açıdan zor günler geçiren kulüplere destek olacak.

Salgın sebebiyle futbol organizasyonlarının durması, kulüplerin gelirlerini kaybetmesine neden olmuştu. Borçlarını ödeyemeyen birçok kulüp, gelecek endişesi duymaya başlamıştı. Yaşanan bu gelişmelerin ardından geçtiğimiz günlerde açıklama yapan FIFA, korona virüs sonrası  "Kurtuluş Planı" kapsamında 3 aşamada tüm federasyonlara toplam 1.5 milyar dolar yardım yapılacağını açıkladı. Federasyonlara birer, konfederasyonlara 2'şer milyon dolar hibe edileceği, kadın futbolunda kullanılmak üzere ek olarak 500'er bin dolar verileceği kaydedildi.

Fırat Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Sebahattin Devecioğlu, spor servisimize konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada bu önemli fırsatı en iyi şekilde değerlendirmek için harekete geçmesi yönünde Elazığspor kulübüne çağrıda bulundu.

Fırat Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Sebahattin Devecioğlu, ayrıca kulüp tesisleri, stadyum, mali borçlar, idari yapılanma, transfer engeli gibi problemleri çözmeye çalışan Elazığspor’a Türkiye Futbol Federasyonu, Kulüpler Birliği ve Futbolun tepe yönetimleri olan FIFA ve UEFA’nın  mali olarak yardım elini uzatması gerektiğini ve futbolun bölgede yaşatılması için destek olması vurgusunda bulundu.

Birçok krize rağmen halen ayakta durmayı başaran Doğu’nun en eski ve güzide kulübü olan Elazığspor’un Covid-19 Yardım Planından en fazla yararlanması gereken kulüp olduğunu ifade eden Devecioğlu’nun açıklaması şöyle;

 “Bir çok krize maruz kalmasına rağmen ayakta kalan Doğunun en eski ve güzide kulübü Elazığspor 24 Ocak'ta meydana gelen 6,8 Deprem nedeniyle faaliyetlerini durdurmak zorunda kalmış ligden çekilme kararı almıştı, bu süreçte yaralarını sarmaya çalışırken, spor sektörünü de yakından etkileyen küresel salgın Covid-19’la mücadele etmek durumunda kaldı.  Elazığspor bütün bu olumsuzluklara rağmen mevcut kadrosunu koruyarak yeni sezon hazırlıklarına devam etmiştir. Bu süreçte kulüp tesisleri, stadyum, mali borçlar, idari yapılanma, transfer engeli gibi problemleri çözmeye çalışan Elazığspor’a, Türkiye Futbol Federasyonu, Kulüpler Birliği ve Futbolun tepe yönetimleri olan FIFA ve UEFA  mali olarak yardım elini uzatmalı futbolun bölgede yaşatılması için destek olmalıdır…”